Після оголошення про визнання так званих республік "ЛНР" та "ДНР" 21 лютого, міжнародні партнери активно висловлюються на підтримку Україні та засуджують російську політику через санкції для російських банків, еліт та державців. В Україні також активно запускають внутрішні та зовнішні механізми спротиву російській інтервенції. Зокрема, про заходи на міжнародному рівні заявив президент Володимир Зеленський під час свого термінового звернення.
Президент також зазначив, що МЗС України направило державам-членам Ради Безпеки ООН запит на основі ст. 6 Будапештського меморандуму з вимогою негайно провести консультації щодо невідкладних дій зі зниження напруги та практичних кроків гарантування безпеки України. Відповідно до меморандуму, країни, які залишають за собою ядерний статус, зобов'язуються дотримуватись своїх безпекових гарантій і не використовуватимуть силу проти України. В разі, якщо це трапиться – країни-підписанти мають стати на захист України.
Читайте також: Через бойові дії пошкоджено критичну інфраструктуру Донеччини та Луганщини. Керівник ВЦА попередив про можливу евакуацію в Щасті
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби під час спільного брифінгу з держсекретарем США Ентоні Блінкеном, предметом консультацій будуть розмови про можливості країн, залучених до цього документу, допомогти Україні протистояти загрозі від Росії – теж одній зі сторін Будапештського меморандуму.
Під час пресконференції Дмитра Кулеби та Ентоні Блінкена, держсекретар США сказав, що Мінських домовленостей більше не існує, а український очільник МЗС заявив, що Україна продовжує спілкуватись зі США, НАТО та іншими партнерами щодо наступних кроків і пропонуватиме програми для підтримки України. Також міністр сказав, що евакуація Маріуполя та Харкова через можливе повномасштабне вторгнення не планується.
Також ініційовано скликання засідання Ради Безпеки ООН та проведення спеціального засідання ОБСЄ, яке має відбутись у понеділок. Постійна представниця США при ООН Лінда Томас-Грінфілд сказала, що Путін намагається перетворити "ООН на фарс", тому партнери повинні діяти спільно.
Крім того, за словами Володимира Зеленського, Україна ініціювала екстрене скликання саміту "Нормандської четвірки".
Поміж іншого президент заявив, що наразі уряд працює над самітом лідерів держав-постійних членів Ради Безпеки ООН, України, Туреччини та Німеччини. Наразі більшість учасників підтримала ініціативу, у тому числі й президент Туреччини Реджеп Ердоган.
Щодо надзвичайного чи воєнного стану, за словами президента, сьогодні немає потреби у загальній мобілізації. На запитання журналістів під час спільної прес-конференції з президентом Естонії Зеленський зазначив, що необхідно оперативно закінчити комплектування армії та інші військові формувань.
Також президент видав указ про призов оперативних резервістів першої черги в особливий період. Вони проходитимуть службу в тих частинах, у яких були раніше.
Військовослужбовці звільняються зі строкової служби та зараховуються до оперативного резерву першої черги лише якщо за час служби набули достатніх професійних навичок. Решта військових із запасу зараховуються до територіального резерву.
Оголошено також програму економічного розвитку – відповідну заяву зробив президент Зеленський 22 лютого. Вона включає підтримку окремих галузей економіки, зменшення податкового навантаження на підприємців, обмеження перевірок і стимулювання залучення коштів у бізнес та банківську систему. Також у повідомленні йдеться про знизиження ПДВ на бензин і дизель для зменшення цін на пальне.
Читайте також: "Санкції негайно!". Яка реакція світу на визнання "Л/ДНР", про що сьогодні каже Росія та якої підтримки очікувати
Також Зеленський анонсував зустріч із представниками 50 найбільших українських компаній у великому бізнесі, яка має відбутись сьогодні. "Їхні підприємства розташовані на українській землі, яку захищають наші військові. Отже, і бізнес має захищати нашу економіку, фінанси, створювати робочі місця", – зауважив президент.
22 лютого також відбулась зустріч Володимира Зеленського із очільниками парламентських фракцій. На ній обговорили ініціативу формування Оборонної коаліції країни у парламенті та збільшення видатків на фінансування сектору національної безпеки й оборони.
На тлі наростаючої небезпеки повномасштабної війни сьогодні ВР ухвалила проєкт закону про право володіння цивільною вогнепальною зброєю. Депутати пропонують встановити категорії такої зброї, перелік обмежень для певних категорій людей, створити єдиний реєстр цивільної зброї, що дозволить контролювати обіг зброї в Україні, а тривалість дії першого посвідчення пропонують 3 роки, а кожного наступного – 5 років тощо.