Державні банки погоджуються знизити свої доходи на 3% заради кредитів “бюджетникам”

17 Червня 2012, 12:56
Банки готові недоотримувати прибуток за програмою за видачу населенню іпотечних кредитів, що подешевшали до 3% (за рахунок держпідтримки), компенсуючи це високою надійністю позичальників, а отже, потенційно незначним обсягом проблемної заборгованості.
 
Про це розповіла заступник голови правління "Укргазбанку" Олена Дмитрієва під час круглого столу "Доступне і комфортне житло: як працюють механізми зниження ставок по кредитах на придбання та ремонт житла?".
 
"Ринкова ставка для придбання вторинного житла у нас становить 17,5%. У рамках держпрограми максимальна ставка – 16%. Тобто 1,5% недоотримуємо. Але ми прийшли до висновку, що цільовий сегмент, який ми отримаємо, – бюджетники – люди, які звикли обслуговувати кредити. Сподіваємося, що низькою ризикованістю цього сегмента зможемо компенсувати недоотриманий дохід. Програма для нас не збиткова, але прибуток ми практично не отримуємо», – зазначила банкір.
 
За словами Дмитрієвої, однією з основних причин стагнації іпотечного ринку є неготовність населення брати позики під нинішні ринкові ставки. У той же час 3-процентна держпрограма вирішує цю проблему. "Але мінус, перш за все, полягає в тому, що іпотека передбачає великі ресурси, яких у нас, як і в інших банків, немає. 15 років – великий термін. Навіть з урахуванням того, що життя іпотечного кредиту в два-три рази менше (кредити, зазвичай, погашаються раніше, ніж передбачено договором, – ред.). Тому і виникають ризики ліквідності. Однак це той ризик, на який ми йдемо свідомо", – зазначила представник "Укргазбанку".
 
З тезою про низьку ризикованість сегмента потенційних позичальників по 3% держпрограмі погодився і директор Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвіст. "Ця програма націлена на те, що це буде квартира, в якій людина буде жити. І останнє, що людина зробить, – продасть квартиру, в якій живе його родина. Людина продасть авто, мобільний телефон і т.д., але за квартиру буде платити до останнього. Тим більше за ставкою в 3%", – зазначив представник центробанку.
 
Дубіхвіст вважає, що поступово кількість клієнтів, банків, об'єктів нерухомості, залучених до проекту, буде зростати. "Людям потрібен час, щоб розібратися в цій програмі, щоб зрозуміти, що це всерйоз і надовго, що держава зацікавлена ​​в збільшенні ВВП, в більшій кількості зданого житла, в більшій кількості податків, які вона збере, коли ця продукція буде створена і реалізована" , – підсумував директор Департаменту з управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку.
 
Нагадаємо, за словами директора Генерального департаменту грошово-кредитної політики НБУ Олени Щербакової, на даний момент активізацію банків стримує нинішній рівень проблемних кредитів, також перед ними стоїть питання – а кому зараз можна видавати позики, оскільки достатньо надійних позичальників обмаль.