Білоруського журналіста Дзяніса Івашина звинувачують у “державній зраді”, повідомляє телеграм канал місцевого “Європейського радіо”. Про обвинувачення стало відомо через відповідь КДБ Білорусі на запит дружини журналіста Вольги. До цього йому інкримінували “втручання в діяльність правоохоронців”.
Його затримали та обшукали помешкання, дачу та квартири родичів 12 березня 2021 року в місті Гродно за тиждень після публікації розслідування журналіста про українських колишніх “беркутівців”, які працюють у білоруській міліції. З розслідуванням можна ознайомитись тут. Тепер журналісту загрожує до 15 років ув’язнення.
Дзяніс Івашин працював журналістом у білоруському виданні “Новий час”, був редактором білоруської служби міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm, публікувався в Тижні. В грудні 2020 почав поширювати велике розслідування про понад 10 працівників білоруського столичного та обласного ОМОНу, які раніше були на службі в українському “Беркуті”.
Йдеться про Євгенія Лисака, Миколу Черепіна, Ігоря Запалуха, Сергія Гавриляка, Дмитра Анцупова, Анатолія Примака, Сергія Кімінчижі, Сергія Панасенка та Миколу Стогорняка. Їх вдалося виявити через чергу на службове житло в базі білорусього МВС. У коментарі "Суспільному" Івашин розповів, що частина з цих силовиків затримувала людей під час мирних акцій протестів проти нелегітимних результатів президентських виборів 2020 року.
Читайте також: Дзяніс Івашин: «Росія ніколи не відпустить нашу країну у вільне плавання»
Перед арештом Дзяніс Івашин опублікував третю частину розслідування. Журналіст розповів, що один із беркутівців – Ігор Запалуха – також був снайпером миколаївського “Беркуту”, тож зазначив, що необхідно провести розслідування щодо причетності Запалухи до “чорної роти” командира Дмитра Садовника, який відповідальний за більшу частину розстрілів на Майдані 20 лютого.
На відео перед засіданням суду Дзяніс Івашин розповідає, що протокол затримання зник з його справи, натомість на його місці з’явився інший, де вказане зовсім інше місце його затримання, що свідчить про відкриту фальсифікацію документів: “Ми в принципі зловили їх зараз за руку”, – каже журналіст і зауважує, що суддя не хотів віддавати йому копію протоколу, а коли таки зробив її, документ був нечитабельним.
У червні 2021 мати журналіста повідомила, що в Дзяніса Івашина стався серцевий напад у карцері, в який його помістили без пояснення причин. У червні журналіст вперше передав публічного листа на волю. До цього йому не дозволяли контактувати із громадськістю. Міністерство закордонних справ України після затримання Івашина опублікувало офіційну заяву про стурбованість ситуацією та вимогою прозорого розслідування.
Засновник міжнародної спільноти InformNapalm Роман Бурко у коментарі Тижню пояснив, що Дзяніс Івашин проводив свої розслідування лише в межах закону і використовуючи відкриті дані, тому звинувачення є абсолютно безпідставними: "За півроку сплив термін досудового слідства, суду не відбулося і Дзяніса продовжували утримувати під вартою. Звісно, режим не міг жодним чином довести якусь підсудність Дзяніса Івашина, обвинувачення розсипалося, але силовики не могли так просто відпустити бранця. Тому, вірогідно, вони скористалися нагодою, що режим Лукашенки пішов на швидке зближення з Росією та вирішили перекваліфікувати обвинувачення на більш тяжку статтю, що було не дуже складно – пересунули одну цифру 5 місцями, так зі статті 365 (Втручання у діяльність) утворилась нова, значно тяжча, стаття 356 (Державна зрада)".
Також Роман Бурко додав, що засудження журналіста стане гібридним поглинанням Росієї Білорусі, адже Івашин банально не міг мати такої інформації, через яку його звинувачують: "За всі роки, коли Дзяніс був головним редактором білоруської версії сайту міжнародної спільноти InformNapalm, він не написав про жодні секрети Білорусі, він взагалі не мав доступу до державної таємниці, щоб видати якісь секрети. Вся його діяльність була спрямована на захист інтересів народу Білорусі: підтримку білоруської мови, попередження можливої гібридної російської агресії та інше", – каже волонтер InformNapalm.