З прийняттям законодавчих змін, згідно з якими всі лісокористувачі з липня 2021 року повинні реалізовувати необроблену деревину виключно на ліцензованих товарних біржах, ринок деревини в Україні став прозорим, відкритим та конкурентним. Реформа унеможливила «сірі» схеми продажу ресурсу, а від так відкрила деревообробникам доступ потрібної сировини за справжньою ринковою ціною. Це дало підприємствам галузі нові можливості для розвитку. Проте, повномасштабне вторгнення стало справжнім шоком для бізнесу. Руйнувань зазнала інфраструктура, порушилась логістика, різко скоротились ринки збуту. Але деревообробники вистояли, проявили неймовірну гнучкість та змогли не тільки продовжити виробництво, а й у деяких випадках навіть його наростити.
Наразі підприємства галузі мають можливості й плани на розвиток, але деякі перепони для цього залишаються. Існують такі актуальні проблеми, як нестача кадрів, перебої з енергопостачанням та експортом готової продукції через закриття морських портів.
Також ще наявні певні прогалини в законодавстві, які негативно впливають на ринок, а від цього й на розвиток підприємств. Врегулювати ці питання покликаний ЗП «Про ринок деревини», який вже виносили на громадське обговорення для його вдосконалення. Наразі документ чекає ухвалення.
Як зазначають учасники галузі, а саме учасники ГС «Асоціація деревообробних підприємств України», оновлена редакція законопроєкту передбачає низку важливих змін, спрямованих на створення прозорих і єдиних правил роботи ринку деревини. Це:
- продаж необробленої деревини передбачає виключно прозору модель реалізації на основі біржової торгівлі;
- усі операції з деревиною повинні вноситися до системи електронного обліку деревини, що забезпечить повну простежуваність походження матеріалів;
- встановлюється заборона на будь-які операції з лісоматеріалами необробленими та деревиною паливною, якщо їх заготівля спричинила знеліснення або відбулася з порушенням чинного законодавства;
- вводяться загальні вимоги щодо продажу деревини у роздріб фізичним особам для задоволення соціально-побутових потреб;
- передбачається формування реєстру суб’єктів господарювання, які займаються переробкою деревини, що сприятиме прозорості ринку та контролю за діяльністю підприємств.
Очікується, що новий закон запровадить чіткі та єдині правила функціонування ринку деревини, які сприятимуть збалансованому розвитку галузі. Також він забезпечить прозорість процесів та гарантуватиме вільну та добросовісну конкуренцію.
«Ми позитивно оцінюємо перспективу прийняття законопроєкту про ринок деревини. Це важливий крок для створення прозорих правил гри на ринку, що дозволить підвищити конкурентоспроможність українських виробників як на внутрішньому, так і на міжнародному рівні», – зазначає Євген Дітківський, директор ТОВ «ДТК-ТРЕЙД» (учасник ГС «АДПУ»).