Депутати запропонували до проекту бюджету більше трьох тисяч поправок на 750 млрд грн

14 Січня 2014, 10:19

За словами глави комітету Верховної ради з питань бюджету Євгена Геллера (Партія регіонів), надійшло понад 3 тис. поправок, на реалізацію яких необхідно близько 750 млрд грн. Ця сума вдвічі перевищує прибуткову частину урядового проекту (392,4 млрд грн),  пише "Коммерсантъ Украина".

Згідно з таблицею пропозицій, депутати наполягають як на збільшенні доходів загального фонду держбюджету – максимальне зростання на 17,83 млрд грн, так і на їх скороченні на 2,6 млрд грн. Така ж ситуація і по видатковій частині.

Внесена поправка про зниження рівня держборгу на 14,5 млрд грн, до 565,55 млрд грн.

Депутати також вважають за необхідне розширити кількість проектів, що фінансуються за рахунок держгарантій (уряд запропонував обмежити витрати на ці цілі 50 млрд грн).

Зокрема, Володимир Яворівський ("Батьківщина") наполягає на будівництві лінії метрополітену в Києві в напрямку житлового масиву "Вигурівщина-Троєщина". При цьому в Компартії хочуть посилити контроль за цільовим використанням кредитів під гарантії держави та щоквартально інформувати парламент про надання таких коштів.

Як опозиціонери, так і представники більшості вважають за необхідне виключити з доходів загального фонду держбюджету збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та знову направляти ці кошти до спецфонду. Запропоновано також збільшити кількість програм, які б фінансувалися за рахунок коштів спецфонду.

Подана поправка і про скорочення витрат силових структур вдвічі.

Представники опозиції пропонують позбавити уряд права випускати в 2014 році фінансові казначейські векселі для погашення заборгованості з відшкодування різниці в тарифах на теплопостачання.

А Юрій Шаповалов (ПР) наполягає на списанні боргів місцевих органів влади з середньострокових позик, які вони "змушені були отримувати через прорахунки Мінфіну".  За даними Асоціації міст, цей обсяг становить 4,7 млрд грн.

Багато депутатських поправок мають соціальну спрямованість, зокрема, пропонується значно збільшити прожитковий мінімум (ПМ) і мінімальну зарплату (МЗ). Андрій Павловський ("Батьківщина"), зокрема, пропонує з 1 січня встановити їх у розмірі 2400 грн і підвищити до кінця року ще на 360 грн.

В урядовому проекті запропоновано підвищити їх розмір у жовтні до 1301 грн. Колега Павловського по фракції Людмила Денисова пропонує більш помірне зростання – на 179 грн з 1 грудня, до 1446 грн.

Лариса Байдюк (КПУ) вважає, що Кабмін повинен забезпечити збільшення зарплати до рівня реальної вартості робочої сили з урахуванням податку на доходи фізосіб (ПДФО ) і сімейного навантаження.

У Компартії також пропонують в 2014 році забезпечити разові виплати ветеранам та інвалідам війни, в'язням концтаборів – підвищити з 6643 до 9490 грн, учасникам бойових дій – до 4745 грн.

Пропонують депутати ввести і прогресивну шкалу оподаткування доходів фізосіб, знизивши ставку з 15 до 13 % для доходів у обсязі не більше двох МЗ (2436 грн). При доходах до 12,180 тис. грн – 15 %, до 18,270 тис. грн – 17 %, до 36,540 тис. грн – 20 % і понад цього – 30 %.

Економити державні гроші у парламенті пропонують за рахунок скорочення на 40% кількості легкових автомобілів, що обслуговують держоргани.

Після продажу їх на аукціоні виручені кошти мають бути спрямовані до бюджету. Крім того, є норма про заборону вищим посадовим особам користуватися чартерними авіаперевезеннями за рахунок держкоштів.

Як і обіцяли в опозиції, подана поправка про скорочення витрат на утримання силових структур: МВС – удвічі, до 9,2 млрд грн, Генпрокуратури – з 3,2 млрд грн до 1,2-1,6 млрд грн (три пропозиції щодо скорочення). Водночас комітет з питань верховенства права та правосуддя наполягає на збільшенні фінансування судів.

А низка депутатів Партії регіонів просять підвищити на 60 млн грн фінансування за програмою здійснення законодавчої діяльності і на 20 млн грн – на підтримку санаторно-курортного комплексу Верховної ради.

Опозиціонери упевнені, що більшість правок навіть не пройдуть комітет, а тим більше не знайдуть підтримки у сесійній залі.

Олег Медуниця ("Батьківщина") не виключає, що проект бюджету лише незначно відрізнятиметься від поданої урядом версії.

"З нами ніхто не хоче розмовляти. О 16.00 в середу засідання бюджетного комітету, а о 10.00 у четвер вже хочуть приймати бюджет", – резюмує він.

Глава фракції ПР Олександр Єфремов не виключив, що бюджет буде прийнятий без врахування пропозицій народних депутатів, так як збалансувати його буде неможливо.

Нагадаємо, уряд пропонує Раді затвердити бюджет-2014 з дефіцитом майже 60 млрд грн.

Прем’єр Микола Азаров вважає, що домовленості Віктора Януковича та Владіміра Путіна дозволили уряду розробити реалістичний і збалансований проект державного бюджету на 2014 рік.

Позначки: