Депутати придумали, як зробити неможливим закриття сільських шкіл

26 Квітня 2012, 08:25

Автори відповідного законопроекту і представники Міносвіти впевнені, що з прийняттям цієї норми закривати навчальні заклади через недостатню укомплектованості класів стане неможливо, пише «Коммерсант-Украина».

У той же час експерти стверджують, що ліквідацію шкіл може зупинити збільшення фінансування та введення мораторію на їх закриття.

Парлаентарі Губський та Журавський пропонують у п. 2 ст. 14 закону "Про загальну середню освіту" в нормі, що передбачає мінімальну чисельність класу в п'ять чоловік, знизити цей показник до трьох учнів. "Ця зміна дозволить зберегти педагогів і класи в сільських школах, – пояснив Журавський.

У Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту підтримують дану ініціативу. За словами джерела у відомстві, зміна даної норми дозволить не об'єднувати класи і не закривати сільські школи. Слід зазначити, що за останні 20 років в селах кількість учнів зменшилася на 800 тис., а кількість навчальних закладів – на 2 тис., ідеться в статті.

У той же час думки експертів з приводу документа розділилися. Так, народний депутат з НУНС В'ячеслав Кириленко раніше пропонував ввести мораторій на закриття сільських шкіл. Він вважає, що його прийняття створить "додаткові перепони для уряду щодо закриття сотнями сільських шкіл ". Він наполягає на тому, що саме мораторій міг би бути найкращим вирішенням цієї проблеми.

Втім, директор Центру освітнього моніторингу Павло Полянський сумнівається в тому, що з прийняттям законопроекту ситуація, яка склалася, докорінно зміниться. "Середні навчальні заклади утримуються за рахунок сільського або районного бюджету, який забезпечує їх за залишковим принципом. Щоб зберегти недостатньо укомплектовані школи хоча б до рівня початкової школи, необхідно передавати їх на утримання обласних бюджетів", – упевнений Полянський.

На думку члена парламентського комітету з питань науки і освіти, депутата з НУНС Лесі Оробець, необхідно переглянути схему фінансування сільських шкіл. Насамперед, усунути зловживання.

«Наприклад, деякі райуправління в Житомирській області закуповують природний газ для сільських шкіл за ціною в $ 848 за тисячу кубометрів. Тим часом як гранична ціна для бюджетних установ становить $ 413", – констатувала Оробець.

Як повідомлялося раніше, в Україні знижується кількість україномовних шкіл. Нещодавно міністр освіти Дмитро Табачник, говорячи про російськомовні школи у столиці, занизив їхню кількість.

Нагадаємо, у січні Верховна Рада відмовилася встановити мораторійдо 2017 року на закриття загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою навчання в адміністративно-територіальних одиницях, де такі навчальні заклади становлять менш ніж половину від їхньої загальної кількості.

Позначки: