Депутати платять “найманцям” до $15 тис. за написання законопроектів

2 Липня 2013, 10:11

Як розповіводин з колишніх депутатів, процес законотворення у ВР дуже змінився.

"У наш час депутати самі писали закони, залучаючи помічників. Наприклад, Олександр Лавринович, Ігор Коліушко, Роман Зварич – автори величезної кількості законів. Зараз "виробництво законів" сильно професіоналізованих і коммерціоналізіровалось", – розповідає про процес законотворення один з колишніх депутатів.

За його словами, якщо проект, який складається з маленької поправки, депутати, особливо з невеликим стажем, можуть ще написати самі, то коли йдеться про великі закони, які можуть серйозно змінити життя України, нерідко звертаються "на сторону".

Як розповіло нам джерело у ВР, написанням законів на замовлення заробляють чиновники юридичного управління  ВР.

"Вам ніхто ніколи не назве їхніх прізвищ. Їх просто називають "писарі". Для продажу використовують готові тексти з минулих скликань, які не зареєстровані або застрягли з різних причин. Їх допрацьовують і продають. Ціни на закони – такі ж, як ціни на дисертації на юридичні теми, які вважаються найдорожчими – $ 3-10 тис., залежно від теми ", – говорить джерело.

Депутат від КПУ Оксана Калетник нам підтвердила, що знає про подібні розцінки на закони.

"Наша фракція сама пише закони на основі звернень громадян у наші приймальні. Але кажуть, що інші нардепи платять навіть по $ 10 тис. за підготовку законопроекту. Це ціла індустрія, вона успішно розвивається, в ній беруть участь колишні нардепи. Продають вже не просто закони, а цілі кодекси ", – сказала Калєтнік.

У самій Верховній Раді пропонують свої послуги помічники колишніх депутатів.

"До мене підійшов у парламенті молодий чоловік і представився помічником відомого депутата минулого скликання.

"Мій шеф написав купу законів. Але не всі наші напрацювання використані. Закони коштують $ 1-3 тис. Це коштує дорожче, але для вас ми зробимо знижку", – сказали мені. Але для мене і це дорого, і я пишу закони сам", – розповів нам депутат від "Батьківщини"

У ВР кажуть, що досвідчені нардепи пишуть для "молодих" закони за гроші. У кулуарах серед імен "письменників" нам назвали Сергія Терьохіна.

"Нардеп пише іншому нардепу закони за гроші? Це сюрреалізм. Якби мені хотілося займатися бізнесом, використовуючи свої мізки, навіщо мені тоді йти в народні депутати? Був, правда, випадок місяць тому, коли до мене звернувся один з нардепів. Почалися проблеми з гуманітаркою на кордоні, і він попросив мене щось зробити. Я написав йому проект, це правда. За "блакитне око", – розповів Терьохін. – Але є й такі нардепи, хто звертається в адвокатські контори, щоб ті писали їм закони ".

Закони пишуть і різноманітні центри законодавчих ініціатив, які працюють на грантах. Зокрема, закон про адмінпослуги підготував центр Ігоря Коліушка. У кулуарах ВР розповідають як про легенду про Василя Орленко, одному з помічників нардепа від Партії регіонів. Він – офіційно автор 35 законопроектів.

"Це просто унікум, який міг з сьогодні на завтра видати досить серйозний текст, отримуючи при цьому зарплату помічника і премії. Але його праця ніхто не крав, його прізвище звучить у проектах", – розповідають в Раді.

Представившись помічником нардепа, кореспонденти зателефонували в адвокатську контору "Моор & Кросондович" (пов'язують з Миколою Катеринчуком), "замовивши" закону про рекламу на телебаченні.

"Так, у нас є така практика – написання законів. Оплата і терміни виконання робіт залежать від теми закону та обсягу роботи. Ви можете надіслати нам свої пропозиції по електронній пошті, з вами зв'яжеться наше керівництво. Вся інформація про терміни, оплату та деталях роботи – тільки при особистій зустрічі", – сказали у фірмі.

Як повідомлялось, за перших півроку роботи Верховної Ради VII скликання депутати зареєстрували 1958 законодавчих ініціатив, з яких було прийнято лише 37 законів та постанов, а також 217 формальних нормативно-правових актів.