Депутати найбільшої фракції іракського парламенту склали свої мандати

16 Червня 2022, 20:15

Спікер парламенту Іраку прийняв відставку всіх депутатів блоку "садристів". Ця шиїтська фракція була найбільшою політичною силою в іракському парламенті. Про це повідомив у неділю телеканал "Аль-Іракія".

 

Депутати-садристи оголосили про свою відставку відразу після того, як їхній лідер, впливовий шиїтський імам в Іраку, Муктада ас-Садр попросив членів свого блоку подати заяву щодо здачі мандату. За словами ас-Садра, мотивація для такої радикальної дії – бажання вивести країну із затяжної політичної кризи.

 

Він додав, що відставка – це "жертва з мого боку на благо Батьківщини та народу, щоб врятувати їх від темного майбутнього", зазначивши, що блок "садристів" більше не знаходиться в союзі з ДПК та "Ас-Сіяда".

 

Рух садристів був частиною тристоронньої коаліції "Спасіння батьківщини", до якої також входять Демократична партія Курдистану на чолі з Масудом Барзані та сунітська коаліція "Ас-Сіяда", очолювана спікером парламенту Мухаммедом Хальбусі. Коаліція являла собою союз політичних сил, що нейтрально-позитивно ставились до США, а не сприймали їх як головну загрозу для Іраку.

 

Сформувати більшість у парламенті коаліція не змогла внаслідок протидії з боку шиїтських проіранських рухів. Вони хоч і втратили в кількості мандатів після останніх виборів, але в союзі з незалежними депутатами, були здатні завадити нормальному функціонуванню держави.

 

На чітку антиіранську спрямованість демаршу садристів вказують декілька речей. По-перше, сам рух являє собою найбільший шиїтський блок в країні та на своєму електоральному полі протистоїть тим самим шиїтським організаціям та партіям, що підтримуються Іраном. Відповідно, люди, що розчаровуються в Тегерані, можуть поповнити електорат руху садристів. По-друге, після самоусунення ас-Садр накинувся з критикою саме на Хашд аш-Шаабі, військово-політичну організацію, підтримувану Корпусом вартових ісламської революції. Організація була створена для протидії ІДІЛ, але нікуди не зникла після перемоги над терористами, а натомість переключилась на боротьбу за гроші та вплив в країні. Ас-Садр у своєму зверненні розкритикував близькі до кримінальних методи, якими Хашд аш-Шаабі діє та додав, що своєю нинішньою політикою вони псують добре ім’я організації.

 

Варто відзначити, що це вже не перший випадок, коли ас-Садр разом зі своїми прихильниками, відмовляється брати участь у парламентській боротьбі. Навесні цього року, напередодні місяця Рамадан, блок дав усім іншим депутатам 40 днів на формування уряду. Очікувано, що ніхто домовитись тоді не зміг.

 

А вже 9 червня ас-Садр пригрозив, що його блок перейде до парламентської опозиції або повністю вийде з політичного процесу, якщо не буде сформовано уряд національної більшості, і доручив депутатам свого блоку готуватися до відставки. 

 

На думку експертів, радикальний крок іракського політика пов'язаний із небажанням асоціюватись із затяжною політичною кризою та тотальною корупцією. Такими діями ас-Садр наче протиставляє свою політичну силу існуючому політичному порядку, а також чітко показує, хто готовий жертвувати та боротись за майбутнє Іраку, а хто саботуватиме будь-яку здорову ініціативу через власні амбіції, киваючи в бік проіранських сил.

 

Вихід найбільшої політичної сили з парламенту неодмінно вдарить по загальній легітимності органу, а і без того вкрай нестабільна країна зазнає ще один потужний шок.

Цілком можливо, що на Ірак чекають ще одні вибори. І якщо учасники колишньої тристоронньої коаліції отримують більше голосів за рахунок проіранських партій, країна зможе нарешті вийти з довгої політичної кризи.