Депутати Європарламенту закликали Зеленського не видавати РФ Цемаха

5 Вересня 2019, 09:33

Депутати Європейського парламенту оприлюднили відкритий лист до президента України Володимира Зеленського з проханням не допустити видачі Росії свідка у справі про катастрофу малайзійського Boeing рейсу MH17 Володимира Цемаха. Ініціатором звернення є європарламентар від Нідерландів Каті Пірі.

 

"Ми розуміємо ситуацію, у якій відбуваються переговори (про обмін між РФ і Україною, – ред.), і дипломатичні зусилля української влади. Однак Цемах є підозрюваним у кримінальному розслідуванні знищення MH17. Доступ Спільної слідчої групи до нього і його показань має надзвичайну цінність для ефективного судового розслідування", – йдеться в листі.

 

Лист підписали 40 депутатів, які вважають, що якщо Цемах стане учасником обміну ув'язненими між Росією і Україною, то з високою ймовірністю зуміє уникнути допиту слідчими міжнародної слідчої групи (JIT), яка веде справу про катастрофу рейсу MH17 на Донбасі.

 

"Прохання Росії про видачу українського громадянина дуже дивне. Воно свідчить про те, що російський уряд хоче не допустити появи цієї людини в суді", – заявила Пірі.

 

Нагадаємо, 3 вересня суд продовжив арешт Цемаху.

 

Водночас засновник розслідувальної мережі Bellingcat Еліот Гіґґінс припустив, що Київ може видати Цемаха Росії в обмін на політв’язнів.

 

Володимир Цемах – зенітник так званої ДНР, якого затримала Служба безпеки України в місті Сніжне Донецької області у липні 2019 року. Він причетний до перевезення комплексу "Бук", з якого збили Boeing.

 

29 червня 2019-го Шевченківський райсуд ухвалив узяти бойовика під арешт на два місяці.

 

Журналісти знайшли архівне відео, на якому Цемах, ймовірно, зізнається в причетності до збиття Boeing.

 

На початку серпня російські ЗМІ повідомляли, що Цемаха внесли у списки на обмін полоненими.

 

Нідерланди просять Україну не видавати його Росії.