Слідчі Департаменту спеціальних розслідувань заявляють про передачу справи екс-міністра юстиції Олени Лукаш до іншого правоохоронного органу без відома ДСР. Про це у коментарі Тижню повідомив керівник відділу Департаменту спецрозслідувань Андрій Родіонов.
«Так, у нас справді «зникло» провадження щодо Олени Лукаш (міністр юстиції часів Януковича – Ред.) та її спільників. Хоч я й керівник відділу, однак я і слідчий у цьому провадженні. І як слідчий я не бачу її у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Це сталося 14 листопада о 15:00. Жодних постанов про передачу справи до іншої структури, як це мало б бути за законодавством, ми не отримували», – розповів у коментарі Тижню керівник відділу Департаменту спеціальних розслідувань (ДСР) Андрій Родіонов.
Він додав, що по даному провадженню ДСР на початку цього року планував висунути Лукаш та її спільникам підозру.
«Наразі слідство по Лукаш зупинене, ми чекаємо на одне міжнародне доручення, однак воно не критичне. Кваліфікацію злочину воно б не змінило. Ми зробили достатньо, аби передавати провадження в суд. Тож передали повідомлення про підозру Лукаш та її 14 спільникам до Генпрокуратури на підписання. Неодноразово. Але до сьогодні підпису немає. Спочатку цього не зробив заступник Луценка Юрій Столярчук, а з вересня – заступник генпрокурора Анжела Стрижевська. Натомість призначалися фіктивні заслуховування, були інші дії, які не узгоджуються з регламентом. Можу констатувати, що все це було спрямоване на затягування процесу», – зазначив Родіонов.
Він додає, що Стрижевська прямо заявляла, що не буде підписувати це подання.
«Стрижевська під час проведення нарад говорила, що не буде підписувати необхідні документи для висунення підозри Лукаш. Це можна пов’язувати з бажанням дотягнути до того моменту, коли в прокуратури, і в Департаменту спецрозслідувань зокрема, мали зникнути повноваження слідства», – додає Родіонов.
Цю ж інформацію Тижню підтвердив і очільник ДСР Сергій Горбатюк.
«Дійсно, справа зникла з нашого реєстру. Вона стосувалася розкрадання бюджетних коштів на 2,5 млн грн. Ці гроші пішли на нібито підготовку для Міністерства юстиції наукових робіт про порівняння європейського та українського законодавства. Ми передали відповідні документи про винесення підозри Лукаш за цим злочином в лютому цього року. Однак її досі ніхто не підписав», – говорить Горбатюк.
Він зазначає, що згідно із законодавством, заступник генпрокурора мав або підписати документи, або відмовити у цьому, аргументувавши причини.
«Це та ж сама справа, за якою свого часу Лукаш обирали запобіжний захід. Єдине, тоді підозра була на півтори сторінки. Слідчі підготували більшу, з обґрунтуваннями, загалом підозра тепер на 30 сторінок. Але оскільки Лукаш адвокат – документ про винесення підозри їй має підписувати заступник генпрокурора. Цього не відбулося. Однак заступник Луценка мав або підписати документи, або ні. У другому випадку він мав зазначити, чому підозру не підписують: недостатньо доказів, не вистачає певних слідчий дій абощо. Але й цього не відбулося. Підозра по Лукаш просто понад 9 місяців лежала у ГПУ. А за 10 днів до втрати прокуратурою функцій слідства нам у Генпрокуратурі сказали – підозру не підпишуть і передадуть до НАБУ», – говорить Горбатюк.
Очільник ДСР додає – справа зникла з реєстру 14 грудня.
«Фізично всі документи, всі томи цього провадження лежать у нас, в ДСР, Але у Єдиному реєстрі досудових розслідувань ми її не бачимо. Бо в ЄРДР хтось визначив провадження за іншим підрозділом», – сказав Горбатюк.
Нагадаємо, 5 листопада 2016 року СБУ затримала екс-міністра юстиції Олену Лукаш. Генеральна прокуратура України повідомила Лукаш про підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 та ч. 2 ст. 366 КК України за фактом заволодіння під час перебування на посаді міністра юстиції України коштами державного бюджету України в розмірі 2,5 млн грн та вчиненні службового підроблення, що спричинило тяжкі наслідки. Печерський райсуд Києва обрав запобіжний захід у вигляді арешту з можливістю внесення застави затриманій Лукаш. Після цього за Лукаш вніс заставу понад 5 млн грн нардеп Вадим Новинський. 9 листопада Лукаш відпустили, одягнувши електронний браслет. Вона висунула вимогу допитати її у кримінальних провадженнях щодо злочинів проти учасників Майдану.
18 листопада суд наполовину зменшив розмір застави за Лукаш і дозволив їй зняти електронний браслет. 30 травня 2016 року Лукаш заявила про зупинку розслідування у провадженні щодо неї.
Зазначимо, що після цього генпрокурор Юрій Луценко заявив, що розслідування справи Лукаш неодмінно буде відновлене.