Денис Поданчук: «Основа Руху опору – це вмотивовані та навчені громадяни, які прагнуть найскоріше визволити країну від агресора»

Суспільство
1 Червня 2021, 13:30

Чи можете ви поділитися ключовими особливостями проєкту Закону про основи національного спротиву (№5777), що саме він змінює?

– По-перше, згідно із законопроєктом в Збройних Силах України буде створено новий рід сил – Сили територіальної оборони (ТрО). Тобто тероборона більше не буде діяти в складі Сухопутних військ ЗСУ. Окрема структура має більші можливості для розвитку. Звісно окремий рід сил буде мати окреме фінансування в бюджеті Міністерства оборони, що значно підвищить можливості для вдосконалення системи ТрО. По-друге, законопроєкт передбачає тісну співпрацю тероборони з Силами спеціальних операцій ЗСУ (ССпО). Як на етапі комплектування добровольчих формувань територіальних громад, призначення керівного складу цих формувань,  участі в профільних програмах підготовки фахівців для руху опору, так і під час можливого  застосування окремих підрозділів Сил ТрО або добровольчих формувань територіальних громад в окремих операціях руху опору на тимчасово окупованих територіях під час відсічі збройної агресії. Третій важливий момент – унормовується сам рух опору, не треба буде ухвалювати для цього окремий закон.

 

Читайте також: Армія на місцях

 

Звісно, багато чого буде визначено відповідним Положенням про рух опору, яке буде затверджуватися Кабінетом Міністрів України, тому що в підготовці руху опору по всій країні, яка здійснюватиметься і в мирний час, і в особливий період, будуть брати участь багато органів виконавчої влади. Найголовніше – в нашій державі буде створено рух національного спротиву. Це масштабна робота по всій країні, яка буде охоплювати і молодь і дорослих громадян, будуть створені відповідні програми, починаючи зі школи. Результатом цієї підготовки має стати те, що велика кількість громадян України буде не лише мотивована здійснювати спротив, але й матиме для цього  хоча б базові вміння. Звісно, це не стосується всіх, у нас десятки мільйонів населення, а того хто не хоче, не змусиш. Але ті, хто хочуть – матимуть таку можливість. 

 

 

Яка роль ССпО ЗСУ в процесі формування руху національного спротиву?

– В доповнення до зазначеного раніше, можу сказати, що саме ССпО  займається рухом опору. Якщо спрощено, рух опору це три основні складові – це партизанські загони, підпілля та допоміжні сили. До останньої складової відносяться громадяни, які не беруть участь в операціях руху опору, але допомагають чим можуть, кожен по своєму. Хтось може збирати розвідувальну інформацію, вести агітаційну роботу, хтось буде клеїти листівки чи готувати тексти для них. Основа Руху опору це вмотивовані громадяни, які прагнуть найскоріше визволити країну від агресора, відновити її територіальну цілісність та суверенітет. Вони розуміють які при цьому існують ризики і наскільки  важливим є те, що вони роблять. Вони мають бути гарно підготовлені і захищені соціально, їхні дії мають бути конфіденційними.

 

Читайте також: Мистецтво самозахисту

 

І тут ми підходимо до непростої ситуації – з одного боку ми мали б всіляко публічно приховувати і заперечувати формування руху опору, але з іншого боку є фактор стримування агресора. Тобто коли противник знає, що ми готуємо цих бійців, їхнє навчання буде серйозним із залученням найкращих інструкторів ССпО, а сам рух – масштабним, то рівень готовності до нападу знижується. Тому ССпО має не лише тісно співпрацювати з ТрО, а й долучатися до підготовки населення до участі в національному спротиві. 

 

 

В законопроєкті згадуються такі доволі специфічні завдання ТрО, як контрдиверсійна боротьба та протидія інформаційній агресії. Що мається на увазі?

–  Зрозуміло, що пересічний громадянин без певної підготовки не зможе вести контрдиверсійну боротьбу. Тому це можливо лише в результаті відповідних тренувань, в рамках цього інтерв’ю їх обговорювати не можна. Але виявлення диверсійних груп противника справді є одним із завдань ТрО.

 

Читайте також: Дайнюс Пашвянскас: «Співробітництво військ Добровольчих сил національної оборони краю Литви й України — це постійний двосторонній процес, що був, є й буде»

 

Щодо ведення контрпропаганди – цьому також треба вчитися. Але людина має бути принаймні готовою до того, що вона стане об’єктом інформаційної агресії, тобто проти неї буде застосовано пропаганду і дезінформацію, в першу чергу з боку РФ. Тому люди мають розуміти, що треба сприймати отриману інформацію критично, вміти її перевіряти і пояснювати це своєму найближчому колу друзів та родичів. 

 

 

Як буде комплектуватися ТрО?
 

 

– Минулого літа Кабмін ухвалив постанову про нову структуру резерву. Відповідно, у нас є територіальний резерв. Передбачається, що Сили ТрО будуть комплектуватися тими, хто підписав контракт резервіста територіальної оборони. Цих людей не мають відправляти до інших військових частин.

Про які приблизно терміни готовності системи національного спротиву йдеться в разі ухвалення законопроєкту?
 

 

–  Так, як цим законопроєктом передбачено створення територіальної оборони в якості окремого роду сил, то це вимагатиме певного часу на гармонізацію нормативно-правової бази. Зокрема на створення та погодження Положення про рух опору, Положення про національний спротив, Положення про ТрО. Якщо закон ухвалять до липня цього року, то ми сподіваємося встигнути подати заявки на формування бюджету на наступний рік. Тоді вже з січня 2022 року буде виділено фінансування. Якихось серйозних перешкод для початку створення добровольчих формувань територіальних громад я не бачу. Сподіваємося стартувати вже наприкінці літа цього року. 

 

Читайте також: Завжди поруч

Чи змінює новий законопроєкт якимось чином наші дії на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу?

 

 

– Все, що можна робити силами руху опору – вже робиться. Але цей закон надасть відповідний статус та соціальні гарантії учасникам цього руху. До того ж інформація про учасників руху опору є державною таємницею і захищатиметься відповідно.

 

 

Одним з питань проєкту Закону про територіальну оборону №4504 від 16 грудня 2020 року, яке викликало жваву дискусію, було надання бійцям ТрО права зберігати особисту зброю вдома. Як цей момент планується вирішити у вашому проєкті?
 

 

–  Згідно з проєктом закону"Про основи національного спротиву" індивідуальна штатна зброя (автомати, пістолети, кулемети тощо) зберігатиметься в пунктах постійної дислокації або у визначених місцях. Визначене місце зберігання – це й вдома теж. Тобто коли виникне загроза, бійці Сил ТрО, добровольчих формувань територіальних громад зможуть отримати зброю і зберігати її вдома, щоб вона була під рукою. Навіщо тримати індивідуальну штатну зброю вдома весь час, якщо загрози немає? Також, в проєкті передбачено, що бійці ТрО для виконання деяких завдань можуть використовувати власну мисливську зброю. Важливо підкреслити, що йдеться про можливість, а не про зобов'язання її використовувати.

 

Читайте також: Паперові солдатики

Я особисто сподіваюся, що під час розгляду законопроєкту в комітеті ВРУ  буде внесено чітке однозначне уточнення, що при введенні плану територіальної оборони бійці зазначених підрозділів отримують право на зберігання індивідуальної штатної зброї за місцем проживання у відповідності до вимог існуючого законодавства. Це надасть можливість уникнути суперечок в суспільстві. До речі, хотілося б щоб всі розуміли, що такі терміни, як володіння, зберігання, застосування та використання зброї – це все різні поняття, які описують різні процеси. 

 

 

Денис Поданчук. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка у 1995 році. 26 років працював в різних проєктах USAID, в сфері ІТ. Аналітик. Засновник Народного конструкторського бюро. З 2016 року – член Ради волонтерів при Міністерстві оборони України. Радник Командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ. Член робочої групи при РНБО по розробці законопроєкту про основи національного спротиву