День виборів у Кропивницькому: прихована агітація і полювання на «5 питань»

Політика
29 Жовтня 2020, 13:41

Ранок у Кропивницькому. Безлюдні вулиці, прохолодне повітря і сонце. Прямую до виборчої дільниці у 5-й гімназії ім. Т. Г. Шевченка в самісінькому центрі міста. На вході молодий хлопець з термометром і бейджиком члена ДВК. Перевіряємо температуру: 36,1. Отже, здоровий, можу заходити.

Підходжу до голови виборчкому, реєструюсь. Запитую, які новини. Каже – жодних новин, все спокійно, відкрились, розпочали роботу, виборців небагато. На стінах висять плакати з кандидатами, біля входу на столику – антисептик. Скриньки з бюлетенями майже порожні.

Вибори у Кропивницькому майже завжди проблемні. Так, у 2002 та 2006 роках міська ТВК в ніч перед голосуванням знімала з виборів на посаду міського голови фаворитів перегонів, у 2004-му – були сфальсифіковані всі протоколи в 100-му виборчому окрузі на президентських виборах, у 2015-му – скасовані результати голосування на трьох дільницях, в результаті чого змінився переможець голосування… Цього разу все дійсно спокійніше. Поки що.

 

Читайте також: Битва ексрегіоналів

 

Йдемо далі. З білбордів та лайтбоксів, які зустрічаються дорогою, лунають заклики «Приходь та вирішуй» в кольорах президентської партії «Слуга народу», «ПРОголосуй» та «50+1», у партійних кольорах партії «Пропозиція» міського голови Андрія Райковича, логотип партії «Перспектива міста» кандидата в мери Артема Стрижакова у формі синьо-жовтого серця. Все це – прихована агітація. А під самим білбордом – агітація нічим не прихована – на спинці лавки той самий логотип із назвою партії, очевидно, щоб не залишилось жодних сумнівів.

Для фіксації порушень, пов’язаних з такою агітацією, неодноразово викликали поліція, а спостерігачі ОПОРА складали акти про порушення виборчого законодавства.

Школа №11

Біля входу – черга з п’яти чоловік, всі стоять на безпечній дистанції один від одного. Біля виходу – жінка в білій накидці з написом «5 питань від президента», паперовими бюлетенями та картонною урною. До неї підходить високий бородань і цікавиться, на якій підставі вона тут перебуває. Жінка пояснює, що це соціологічне опитування, вона стоїть на виході з дільниці і агітацією не займається. Проте жодних документів надати не може, а називати організацію, яка проводить опитування, відмовилась.

– Це прихована агітація за партію президента, – переконаний чоловік, який представився Дмитром, ветераном російсько-української війни й очільником місцевого осередку Нацкорпусу. Поліцейські, які приїхали за викликом Дмитра, демонструють картинки з планшету:

– Цю інструкцію нам сьогодні надіслали, де сказано, що опитування «5 питань від президента» не є агітацією і не порушує закон. Бачите, тут ось описано, який вигляд мають інтерв’юери, вони стоять на виході з дільниць, не на території ДВК, і опитують тільки тих, хто проголосував. Це не порушення закону. А тепер перепрошую, у нас наступний виклик, – пояснив полісмен.

Музичний коледж

Біля музичного коледжу на вулиці черга, близько двадцяти чоловік. В обличчя виборців уважно вдивляється бронзовий Генріх Нейгауз, мабуть дивується, навіщо їм маски. Біля тротуару припарковане патрульне авто, на капоті якого дві дівчини пишуть пояснення двом копам. Знайомимось, їх обох звати Оленами, вони активістки Руху опору капітуляції.

Поліцію викликали вони, теж з приводу президентського опитування.

– Навіщо ці опитування? Це ж не для того, щоб дізнатись думку людей. Я от вже третій раз «проголосувала», це ж ніяк не контролюється. Можна будь-який результат намалювати. Ясно, що це просто виборча технологія, щоб люди перед тим, як проголосувати, побачили, що президент нібито цікавиться їх думкою, і проголосували за його партію, – переконана одна з двох Олен.

 

Читайте також: Голосування у Луцьку: висока явка на тлі решти країни і кілька ЗЕ-питань

 

– Така гарна погода була, сонечко… поки ці громадяни України не прийшли… ех…, – бідкається жіночка у білій накидці, яка проводить опитування.

– То вам вже громадяни України заважають? Без громадян краще? А ким же нам тоді бути? Може, підданими?, – обурюється друга Олена.

Від дівчат ми довідуємось, що Рух опору капітуляції має дві мобільні бригади, які увесь день будуть протидіяти проведенню президентського опитування в місті, але виключно в законний спосіб: розмовами з інтерв’юерами, написанням скарг на ДВК, викликами поліції тощо.

Центр соціального обслуговування пенсіонерів

Вечоріє, на вулиці вже прохолодно. Заходимо в зелені ворота Центру. Тут президентського опитування вже немає. У дворі курять двоє спостерігачів, біля входу в приміщення зустрічає привітний чоловік у синій масці. Він запитує мою виборчу адресу і одразу ж говорить, до якого столика треба займати чергу. Номери столів та вулиці, якими вони займаються – все можна побачити на вхідних дверях. Чоловік перевіряє температуру і пропускає всередину.

 

Читайте також: «Гуманоїди» в селі, шоколадки для молоді, замінування та постріли: як минула виборча доба на Вінниччині

 

В коридорах висять плакати з інформацією про кандидатів, на столах – інформація про партійні програми, але їх ніхто не читає. Отримую бюлетень, поки члени комісії шукають моє прізвище – цікавлюсь явкою і справами.

– Низька явка, менше 30% проголосувало… Але ж нам чим нижча явка, тим краще. Це ж рахувати менше. Як подумаю, що ми будемо робити сьогодні вночі, аж дурно стає…, – ділиться зі мною жінка, відриваючи бюлетень.

Нарешті громадянський обов’язок виконано. Мої бюлетені також падають на дно прозорої урни. Можна йти додому.