Демонтаж герба СРСР на монументі “Батьківщина-мати” гальмують лише технічна та фінансова проблеми. Про це заявив голова Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович в інтерв'ю UNN.
“Зараз єдина проблема, яка насправді стоїть на заваді усунення герба — це технічна проблема (яким чином зробити це — зрізанням чи накладанням чогось), і, очевидно, фінансова, тому що це потребує якихось додаткових ресурсів. Я сподіваюся, що ми вже дійдемо до практичних інженерних рішень і вже незабаром цей герб буде усунуто зі щита "Батьківщини-матері". Тим більше, що цей пам’ятник є однією з візитівок Києва, і дуже недобре, що ця візитівка помічена тоталітарною символікою”, — зазначив В. В’ятрович.
При цьому він зауважив, що чинне законодавство України про охорону культурної спадщини не перешкоджає демонтажу герба.
“Згідно з законом "Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні", цей пам’ятник не може бути демонтований. Разом із тим, пам’ятник містить елемент, який є чітко заборонений іншим законом… Навіть якщо він присвячений Другій світовій війні, він не може бути інструментом пропаганди, яка заборонена законом "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів". Суперечностей між цими законами немає”, — пояснив голова Інституту Нацпам’яті.
Зі слів В.В’ятровича, законодавство про авторське право і суміжні права також не може бути підставою для відмови від демонтажу герба СРСР.
Крім того, В.В’ятрович підкреслив, що внесення Мінкультом 16 грудня 2016 року монументу “Батьківщина-мати” до Держреєстру нерухомих пам’яток України теж не перешкоджає демонтажу радянської символіки.
При цьому В.В’ятрович зазначив, що орієнтовну дату демонтажу назвати поки що не готовий.
Раніше повідомлялося, що демонтаж гербу СРСР на монументі “Батьківщина-мати” може порушити чинне законодавство України про охорону культурної спадщини та про авторське право і суміжні права.