Богдан Буткевич журналіст Тижня

Демократія в дії

24 Жовтня 2008, 00:00

 

18 жовтня в Києві оскаженілий натовп неонацистів намагався прорватися на Майдан Незалежності. Міліціонери, аби попередити масові заворушення, хоробро зупинили це збіговисько, врятувавши спокій простих громадян. Саме так виглядає версія правоохоронців, які розігнали марш ультраправих на честь 66-ї річниці заснування УПА. За словами речників МВС, демонстранти не прислухалися до вимоги зупинитись. А потім ще й полили охоронців порядку бойовим газом, від дії якого 22 міліціонери потрапили до шпиталю. Я у той день на власні очі бачив дебелого співробітника спецпідрозділу «Барс», котрий щедрою рукою поливав сльозогінним спреєм передні ряди колони націоналістів, не жаліючи «терену» й для своїх колег. Ви самі можете знайти в Інтернеті відеозаписи подій 18 жовтня, на яких видно, як правоохоронці розпилюють із балончиків на «наці» якусь бридоту й при цьому самі потрапляють у їдку хмару. А сльозогінний газ, як це не прикро, діє на демонстрантів і міліцію однаково. Всесвітньою мережею вже «гуляє» відеоролик, де між двома бійцями спецпідрозділу «Барс» під час «пакування» націоналістів відбувається такий діалог (збережена мова оригіналу):
 
– Шо? Теж газом траванувся?
 
– Та в**бали нормально так… Но я не потєрявся.
 
– Так надо ж отскакувать, а не в газ лізти. А то – траванули і поперли.
 
– Хто? Ти, чи що?
 
 Я!
 
– Ну, ти поц! Ти ще й своїх траванув!
 
– Та я не один же траванув…
 
– Ну, ти не один поц, значить, вас ще є. Ну на хріна травити?!
 
Не розуміє простий борець зі злочинністю, що заради громадського спокою він має жертвувати собою й своїми колегами, якщо є нагальна потреба. Цього разу благородної мети досягли. Акуратними й влучними ударами гумових кийків, армійських черевиків та іншими спецзасобами три сотні бешкетників були вгамовані. Разом із ними – кілька журналістів, які не змогли вчасно себе ідентифікувати. Що ж, самі винні. Найактивніших заколотників, 147 людей, затримали. Дев’ятеро з них постануть перед судом за хуліганський напад на співробітників міліції й зазнають справедливого покарання.
 
Єдине, що бентежить – організатори так званого маршу УПА мали попередити всі відповідні інстанції про проведення акції (згідно із законодавством громадяни саме попереджають владу, а не отримують дозвіл на проведення вуличних акцій) й узгодити з владою маршрут урочистої ходи на Майдан Незалежності. Тож перед судом мають постати всі чиновники, котрі узгоджували з націоналістами марш до Майдану, тоді, коли на ньому без жодних попередніх заявок (що є порушенням законодавства) зібралися комуністи.
 
Інакше виходить, що акцію «наці» розігнали незаконно, правоохоронці не мали права блокувати підступи до Хрещатика, й бійці «Беркута» і «Барса» скоїли злочин. За логікою демократії та верховенства права виходить, що правоохоронці повинні були розганяти кийками прибічників Маркса-Енгельса-Симоненка. І, за тією ж таки логікою, міліціонери, які затримували «наці», самі мають постати перед судом.