Саміт країн "Великої сімки", який відбувся у канадському Квебеку, завершився великими розбіжностями між американським президентом Дональдом Трампом та іншими лідерами держав G7. Так, глава Білого дому відмовився підписати комюніке за підсумками саміту через так звані "брехливі заяви" канадського прем'єра Джастіна Трюдо. Зокрема, гострої критики зазнала нова торговельна політика США, а саме введення митних зборів. Крім того, країни G7 оголосили, що у разі потреби готові запровадити додаткові обмежувальні заходи проти РФ.
Тиждень зібрав найважливіші заяви світових лідерів , які прозвучали на саміті "Великої сімки".
Комюніке
Справжньою несподіванкою стало те, що президент США Дональд Трамп все ж відмовився підписати комюніке за підсумками "Великої сімки" у Канаді. Так, глава Білого дому покинув саміт ще до оприлюднення документу.
"Зважаючи на брехливі заяви Джастіна Трюдо під час прес-конференції та той факт, що Канада обкладає американських фермерів, робітників та компанії величезними митами, я наказав представникам США не підписувати комюніке, поки ми розглядаємо можливість введення тарифів на автомобілі, які завалюють ринок США!" – написав він у Twitter.
За його словами, поведінка Трюдо на саміті була "нечесною та слабкою".
"Трюдо поводився так лагідно і м'яко під час наших зустрічей на G7 тільки для того, щоб дати прес-конференцію після мого від'їзду, заявивши, що "мита США були образливими", і він "не дасть сісти собі на шию". Дуже нечесно і слабо. Наші мита – це відповідь на його 270% на молочні продукти США!" – наголосив американський лідер.
У свою чергу, канцлер ФРН Ангела Меркель заявила, що рішення Трампа відкликати свій підпис є "гнітючим і таким, що викликає розчарування".
"Відкликання підпису під комюніке, звичайно, є радикальним кроком", – зауважила Меркель.
Незважаючи на численні розбіжності з США, у спільному комюніке всіх семи лідерів було узгоджено багато важливих питань.
-
Справедлива торгівля
"Ми визнаємо, що вільна, справедлива і взаємовигідна торгівля та інвестиції, створюючи взаємні вигоди, є ключовими двигунами зростання і створення робочих місць…Ми підкреслюємо вирішальну роль міжнародної торгової системи, яка базується на чітких правилах, і продовжуємо боротися з протекціонізмом.
-
Втручання у вибори
"Ми зобов'язуємося узгоджувати дії у відповідь на дії іноземних суб'єктів, які прагнуть підірвати наші демократичні суспільства та інститути, виборчий процес у наших країнах, наш суверенітет і нашу безпеку… Ми визнаємо, що дані загрози, особливо державними суб'єктами, є небезпечними не лише для країн "Великої сімки", а й для загального миру і безпеки, а також для міжнародного порядку, заснованого на правилах".
-
Санкції проти РФ
"Ми нагадуємо, що продовження санкцій вочевидь пов'язане із нездатністю Росії продемонструвати повне виконання своїх зобов'язань згідно з Мінським угодами і поважати суверенітет України. Ми повністю підтримуємо зусилля Нормандського формату та ОБСЄ щодо вирішення конфлікту на Східній Україні. Якщо буде потрібно, ми також готові вдатися до подальших обмежувальних заходів, щоб збільшити їхню значимість для Росії".
-
Україна
"Ми знову заявляємо про засудження незаконної анексії Криму і підтверджуємо нашу міцну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Ми підтримуємо нашу прихильність надання допомоги Україні в реалізації її амбітної і необхідної програми реформ".
"Підрозділ швидкого реагування"
Крім того, лідери країн G7 погодили створення так званого "підрозділу швидкого реагування" для боротьби з ворожими діями інших держав, таких як кібератаки чи отруєння.
Так, прем'єрка Британії Тереза Мей обговорила деталі створення даного підрозділу на двосторонніх зустрічах з французьким президентом Еммануелем Макроном і канцлером ФРН Ангелою Меркель.
У рамках даної ініціативи плануються більш скоординовані дії з ОЗХЗ, яка проводить незалежне розслідування отруєння Скрипалів.
Також Мей закликала до розширення співпраці для виявлення незаконних грошових потоків, щоб "брудні гроші не підривали демократичні держави".
"Я вітаю угоду між лідерами G7 про обмін інформацією, координацію дій і розробку стратегій для захисту нашої демократії для протистояння загрозам", – зауважила глава британського уряду.
Повернення Росії у G8
Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія теж повинна брати участь у зустрічах держав G7.
"Вони викинули Росію. Вони повинні дозволити Росії повернутись. Нам потрібна Росія за переговорним столом", – сказав він.
"Я люблю нашу країну. Я був найгіршим жахіттям Росії… Але, з урахуванням сказаного, Росія повинна бути на цій зустрічі… Це може не бути політично правильно, але нам потрібно вирішувати світові проблеми… Вони повинні дозволити Росії повернутись", – додав глава Білого дому.
Водночас дану ініціативу підтримав прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте.
"Я погоджуюсь з президентом Дональдом Трампом. Росія повинна повернутися у "вісімку". Це в інтересах кожного", – написав глава італійського уряду у Twitter.
Також він підкреслив, що Італія розгляне можливість накладення вето на чергове продовження економічних санкцій проти РФ.
"Італія оцінить всі позиції…Насправді, з боку Італії є велика відкритість до діалогу, але це не означає зневажити весь шлях, прокладений Мінським процесом" – відзначив Конте.
У свою чергу, Канада оголосила, що не підтримає повернення до формату G8 за участі Росії, доки вона продовжує окупацію Криму.
"Канада не підтримає дозвіл на повернення Росії у G7, доки вона продовжує окупацію Криму" – написала журналіст CBC News Каті Сімпсон у Twitter.
Наголошується, що президент Європейської Ради Дональд Туск також виступив проти повернення РФ.
"Щодо спекуляцій про G6+1, G7-1 чи G7+1. Залишмо G7, якою вона є. Це щасливе число, щонайменше у нашій культурі", – відзначив він.
Німецька канцлерка Ангела Меркель заявила, що представники країн ЄС погодилися, що Росія ще не виконала умов для повернення до G7.
"Ми всі погодилися з тим, що повернення Росії на саміти "Великої сімки" не може відбутися доти, поки не буде досягнуто суттєвого прогресу в зв'язку з проблемами в Україні. Це була спільна думка", – сказала вона.
Відзначається, що глава британського уряду Тереза Мей виступила категорично проти повернення РФ до участі у самітах "Великої сімки".
"Ми повинні нагадати собі, чому "вісімка" стала "сімкою" – це тому, що Росія незаконно анексувала Крим. Ми бачили злочинну діяльність Росії у різний спосіб, включно на вулицях Солсбері у Великій Британії", – наголосила вона.
Трамп vs Трюдо
Під час підсумкової прес-конференції саміту G7 прем'єр Канади Джастін Трюдо приєднався до критики на адресу нової торговельної політики США. Так, представники Білого дому та особисто президент Дональд Трамп одразу відреагували з гострими заявами на слова канадського очільника.
Зокрема, на борту президентського літака під час перельоту в Азію Трамп назвав свого канадського колегу "слабким та нечесним".
Так, радник з економічних питань Ларрі Кудлов звинуватив Трюдо у так званій "зраді".
"Що ж виходить: він (Трамп, – Ред.) сідає в літак і відлітає, а потім Трюдо починає "підривати" його на прес-конференції? Вибачте, але це зрада. Це обман партнера", – заявив він.
Крім того, директор Білого дому з торгової політики Пітер Наварро також гостро відреагував на заяви Трюдо.
"У пеклі є особливе місце для тих іноземних лідерів, які обирають дипломатію зради щодо президента Трампа, а потім намагаються встромити йому ніж у спину, коли президент іде до виходу. І це те, що зробив віроломний Джастін Трюдо з цієї блазенської прес-конференції. Слабкий, нечесний Джастін Трюдо", – прокоментував цей конфлікт представник Білого дому, наголосивши, що його заява ґрунтується на "сигналах, що надходять з борту №1", – сказав він.
Водночас президент Європейської ради Дональд Туск підтримав Трюдо у даному конфлікті.
"На небесах є особливе місце для Джастіна Трюдо. Канада, дякую за ідеальну організацію саміту G7!" – написав він у Twitter.
Звільнити Сенцова
Напередодні саміту G7 президент Європейської Ради Дональд Туск звернувся до лідерів "Великої сімки" з проханням підтримати українського політв'язня Олега Сенцова.
"Я хотів би виступити з важливим закликом щодо Олега Сенцова, українського режисера, який брав участь у Євромайдані в Києві і який протистояв анексії Криму Росією" – заявив він.
Зокрема, він нагадав, що Сенцов відбуває 20-річний термін позбавлення волі у в’язниці в Сибіру.
"Сьогодні 24-й день його голодування, яке він має намір продовжувати, якщо не буде виконано його вимогу звільнити 64 українських політв’язнів" – додав він.
"Тому я прошу лідерів продемонструвати їхню підтримку Олегу Сенцову. Наша солідарність може врятувати йому життя", – підкреслив глава Європейської ради.