Деякі держави-члени ЄС вважають, що для санкцій проти Росії потрібні серйозніші приводи, ніж кібератаки та внутрішні провокації

Світ
19 Січня 2022, 12:17

Видання Financial Times повідомляє, що кібератака на український уряд минулого тижня виявила широку невизначеність в ЄС щодо зобов’язань покарати Москву за подальшу агресію проти Києва, коли країни-члени розділилися щодо того, який саме масштаб ворожих дій має спричинити санкції.

ЄС разом зі США та Великою Британією попередили Росію, що вона зіткнеться з санкціями, які спричинять “масові наслідки та серйозні витрати” у разі нападу на Україну. 

Проте країни ЄС не погоджуються з приводу того, який масштаб нападу Росії мав би спричинити відповідь.  За словами чотирьох чиновників, які беруть участь у дискусіях, гібридні атаки, такі як розгортання кібер-зброї або операція “false flag”, можуть не відповідати порогу, який мала б перетнути РФ, щоб викликати реакцію Заходу.

Читайте також: "Однозначно ідентифікують як можливу російську операцію". Як у Польщі сприйняли нічну кібератаку на українські сайти​

Один з чиновників сказав, що неформальні переговори минулого тижня, організовані Францією, прояснили деякі розбіжності:

“Не було жодної згоди щодо того, що означає агресія, і дуже великі розбіжності між державами”, – сказав FT учасник переговорів.

 “Дехто хоче, щоб усі види гібридних дій були включені, інші недалекі від того, щоб лише повне вторгнення [ було для них достатнім, аби запустити санкції]”.

“Ми досягли єдності щодо необхідності відповіді на російську атаку, але зараз нам не вистачає того, як же визначати російську атаку”, – додав він. Офіційні особи з усього ЄС продовжують переговори з цього питання напередодні саміту міністрів закордонних справ у понеділок.

Кібератака на Україну минулого тижня, яка зруйнувала десятки урядових веб-сайтів, офіційно не приписується Москві, але Київ заявив, що поки докази вказують на причетність Росії. Українські чиновники неодноразово заявляли, що очікують від Росії кібервійни до та під час будь-якого потенційного військового нападу.

Список можливих санкцій ЄС складає Європейська комісія, що передбачає, за словами чиновників, безпрецедентну координацію з чиновниками США. Але їх для розгортання потрібне схвалення 27 країн-членів. Дебати відбуваються у час, коли США намагаються привести Брюссель у відповідність з підходом адміністрації Байдена щодо стримування Росії.

Офіційні особи деяких держав-членів ЄС, особливо східних і північних країн, географічно ближчих до Росії, побоюються, що без певного пускового механізму для санкцій такі країни, як Франція або Німеччина, фактично приймуть політичне рішення про те, чи повинен блок реагувати на будь-які кроки Москви. 

Це викликало занепокоєння, що за таких умов ЄС може просто проігнорувати “невідповідні порогу” дії Кремля, як от проксі-бійці чи внутрішній саботаж в Україні для оголошення начебто офіційної прочини російської інтервенції.

“Визначити, що означає “коли щось станеться”, зараз є найбільшим питанням”, — сказала друга особа Financial Times. “У нас немає системи автоматичного застосування санкцій…Зараз це буде залежати від політичних настроїв”.

Читайте також: Російським хакерам вдається проводити кібератаки й далі частково через невиконання базових правил цифрової безпеки

“Це робить ситуацію дуже незрозумілою…можете бути впевнені, що американці не будуть просто сидіти й чекати”, – додав коментатор.

Вікторія Нуланд, заступниця держсекретаря США, заявила FT минулого тижня, що кібератака є добре відпрацьованою тактикою Росії і що США та їх союзники готові завдати “дуже гострого болю” Москві.

Минулого тижня міністри закордонних справ ЄС зустрілися у Франції, коли розгорнулася кібератака на Україну. Жозеп Боррель, головний дипломат ЄС, заявив після неформальної зустрічі, що ЄС має відповісти на російську агресію “обмежувальними заходами, які будуть прийняті у координації з нашими партнерами”.