Давос переймається долею долара

1 Лютого 2008, 00:00
Що таке Економічний форум в Давосі? По суті це клуб, де збираються дуже багаті люди – впливові колишні та нинішні політики. Тут обговорюються в достатньо вільній атмосфері перспективи на найближчий рік та трохи далі фінансових ринків й тих чинників, які формуватимуть політику на глобальному рівні.
 
Присутність України на цьому Форумі – це ознака того, що з нами рахуються. Наша економічна політика є цікавою для європейського та світового загалу. А представлення країни на рівні Президента – не що інше, як свідчення зацікавленості керівництва держави процесами інтеграції і глобальними перспективами.
 
Проте це не означає, що ми беззастережно маємо виконувати усі рекомендації, озвучені на Форумі. Зокрема, щодо переорієнтації економіки з прив’язки до долара на якусь іншу валюту.
 
Якщо ми кажемо про державу і ознаки її суверенітету, то серед таких ознак є незалежна фіскальна й монетарна політика як частина загальноекономічної політики. За такого контексту кожна з країн сама вирішує це питання з огляду на обставини, за яких вона сама існує, та з огляду на її зовнішньоторговельні зв’язки й економічного балансу. Нині я не бачу підстав для того, щоб Національний банк України змінював свою політику відносно прив’язки гривні до долара на прив’язку, наприклад, до євро.
 
На користь моєї позиції є той факт, що Державний бюджет України на 2008 рік складено і розраховано відповідно до певного коридору верхньої та нижньої межі відношення гривні до долара. Тому тут зрозуміло, що протягом 2008 року питання таке може стояти на порядку денному, але його реалізації у цьому році я не бачу, як і необхідності та можливості це робити.
 
Рекомендації Давосу не прийнятні також з огляду на наявні у нас систему державного регулювання у цій сфері та її наслідки. А це – неактивна розбудова механізмів на фондовому ринку, яка призводить до того, що ми майже відсутні на зовнішніх біржах. І це робить нас незалежними від коливань позитивних чи негативних, що відбуваються на західних чи східних ринках. Наприклад, обвал ринку у США дуже слабко відобразився на українському фондовому ринку.

Тому за цих обставин, ми не маємо значної залежності від зовнішніх чинників. І саме таким чином необхідно будувати власну політику. А насамперед – укріплювати гривню. Це має робити і Нацбанк, і уряд, і Верховна Рада, приймаючи відповідні закони. Потрібно працювати на те, щоб потенціал української економіки розвивався збалансовано щодо експорту та імпорту. А для цього необхідно створювати вигідні умови експортерам, не утискаючи інтереси імпортерів. Бо якщо значно розбалансується зовнішньоекономічна сфера, зменшиться обсяг прямих іноземних інвестицій, що відобразиться на валютному курсі. А до чого ми прив’язуватимемо гривню в такій ситуації буде питанням другого порядку.