Давос 2025: «стратегія дикобраза», визначення від Трампа і штучний інтелект

Світ
25 Січня 2025, 11:09

У понеділок, 20 січня у швейцарському Давосі стартував Всесвітній економічний форум, головною темою якого цього року стала «Співпраця заради інтелектуальної епохи». Захід зібрав близько 3000 лідерів зі 130 країн, зокрема 60 глав держав та урядів. Серед них — президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президентка Європейського парламенту Роберта Мецола, президент США Дональд Трамп.

Форум відвідав і президент Володимир Зеленський. Він заявив, що Європа повинна мати місце за столом, коли укладаються угоди щодо війни та миру. «І я зараз говорю не лише про Україну. Це має стати стандартом. Європа заслуговує на більше, ніж просто бути спостерігачем, коли її лідери обмежуються лише публікаціями в X після того, як угоду вже укладено. Європа повинна формувати умови цих угод», — сказав Зеленський.

Він також додав, що Європа має стати лідером від виробництва зброї до розвитку технологій, найпривабливішим ринком у світі. «Вже сьогодні алгоритми тікток є потужнішими за деякі уряди. Вже сьогодні доля малих країн більше залежить від власників технологічних компаній, ніж від їхніх законів. Уже сьогодні Європа не лідирує в глобальних технологічних перегонах, відстаючи як від Америки, так і від Китаю. Це не дрібниця, це — про слабкість: спочатку технологічну та економічну, а потім і політичну», — підкреслив Зеленський.

На цьогорічному форумі також обговорювали геоекономічну невизначеність, штучний інтелект, переосмислення зростання та захист планети, пише видання Euronews.

«Якщо минулого року прірва між надіями та страхами була очевидною, то контекст Давосу 2025 є не менш суперечливим. Геоекономічна невизначеність, торговельна напруженість, культурна поляризація та занепокоєння з приводу клімату, але є також обіцянки швидких інновацій — штучного інтелекту, квантових обчислень та біотехнологій — для підвищення продуктивності та рівня життя», — зазначили у пресрелізі Всесвітнього економічного форуму.

За словами директорки з адвокації в енергетичному секторі Міжнародного центру Української перемоги (ICUV), народної депутатки восьмого скликання Вікторії Войціцької, ключовою темою серед учасників у Давосі був штучний інтелект. «Водночас на основній сцені Україна була однією з ключових тем серед тих, хто виступав. Виступ нашого президента був, зокрема, присвячений питанням України та її майбутнього, бачення взаємозв’язків і подальшої співпраці», — каже вона Тижню.

Вікторія Войціцька також відзначила виступ Трампа. «Вперше від очільника Білого дому за понад десять років ми почули поняття “російсько-українська війна”, і це дуже важливо. Тому що світ обертається довкола наративів і правильних визначень: коли вони є, то знаходять і правильні рішення. Було чітко прокомуніковано для всього світу, що має відбутися припинення вогню і закінчитися війна, були озвучені шляхи, яким чином цього можна досягнути. Зокрема і через спільні дії та рішення ключових гравців на нафтовому ринку, які мають призвести до суттєвого зменшення ціни на нафту, що, як правильно зазначає Трамп, зробить Росію неспроможною вести далі війну», — зазначає вона Тижню.

Також на форумі у Давосі активно обговорювали питання гарантій безпеки для України після закінчення війни. Зокрема, йшлося про «стратегію дикобраза» («Porcupine Strategy»), яка передбачає створення потужної оборонної спроможності країни, яка робить її максимально складною та витратною для агресора у випадку вторгнення. А тому фактично його унеможливлює.

«До такого бачення є питання, бо НАТО не розглядає це як рішення: і сам процес є дуже тривалим, і у складі Альянсу є гравці, які станом на зараз точно робитимуть все, щоб Україна не отримала членства у НАТО. Водночас під час розмов за зачиненими дверима, коли йшлося про США і Трампа, була озвучена ідея, що його адміністрація не казатиме категоричного “ні” членству України за умови, якщо європейські країни візьмуть на себе фінансовий тягар, щоб вивести країну на рівень стандартів Альянсу. Адже йдеться навіть не про два відсотки ВВП, а для держави після війни буде дуже важко потягнути такі додаткові навантаження на бюджет», — зазначає Вікторія Войціцька Тижню.

У той же час, повертаючись до «стратегії дикобраза», залишається відкритим питання часу, а також того, хто, що і як буде забезпечувати безпеку Україні, поки вона йтиме шляхом «відрощування голочок». Очевидно, що це займе не кілька тижнів чи навіть місяців.

«У руках “північного ведмедя” — ядерна зброя. Протягом останніх трьох років ядерний шантаж використовувався як інструмент тиску на наших партнерів, щоб гальмувати допомогу в тому обсязі, якого ми потребували. Ніхто не гарантує, чи він не буде продовжуватися. Якщо так, то ми маємо розуміти, як на це реагуватимуть наші союзники, і чи не варто ставити на порядок денний щонайменше питання ядерної “парасольки” для України, як це було зроблено для Південної Кореї чи Японії. Або ж маємо приклад Франції, яка, наприклад, використовує свою ядерну зброю як “парасольку” лише щодо певних країн», — зазначає Вікторія Войціцька.