За попередніми результатами парламентських виборів у Чехії, що пройшли 8-9 жовтня, блок із 5 партій SPOLU ("Разом") переміг і набрав – 27,7%. Його очільник Петр Фіала найімовірніше стане новим прем’єр-міністром Чехії. Правляча партія ANO поки набрала 27,2% і перебуває на другому місці за набраними голосами. Вперше в історії Чехії до парламенту не ввійшла Комуністична партія Чехії та Моравії.
Давід Стулік, старший аналітик Центру "Європейські цінності" в Празі у коментарі Тижню пояснив, що перемога блоку SPOLU означає, що Чехія знов матиме уряд більшості, який буде продемократичним та прозахідним.
“Можна сказати, що ця більшість буде проукраїнська. Тобто це не буде, як у Андрея Бабіша, який був урядом меншості і був залежним від екстремістських проросійських партій та від президента Земана. Це повернення до нормального конституційного ладу”, – пояснив експерт. За його словами, раніше уряд був слабким, тому що президент Чехії Мілош Земан ”перетягував на себе повноваження і багато висловлювався щодо міжнародних відносин, хоча це не було його компетенцією”. Тому новий уряд знову поверне країну в русло конституційності.
У суботу блок SPOLU та Партія Піратів і партія "Старости і незалежники" уклали меморандум про створення коаліції для формування уряду. Партії, що входять до блоків зобов’язались не домовлятись про співпрацю з іншими силами в парламенті.
Після восьми років урядування прем’єр-міністра Андрея Бабіша та представників Соціал-демократичної партії Чехії, опозиційним силам набридло, як Андрей Бабіш використовував урядові посади та свою політичну владу для власних інтересів і збагачення, пояснив Давід Стулік. Основна кампанія опозиційного блоку була побудована на тому, що треба змінити цей лад та нарешті створити опозицію Бабішу.
У своїх передвиборчих програмах опозиційні партії, що домовилися про формування урядової коаліції після виборів, підтримують політику ЄС щодо України та Російської Федерації, каже експерт. Також можна передбачити, що підтримка України з боку Чехії буде більш відчутною. ”Чехія також входить до Вишеградської четвірки, гадаю, що теоретична позиція ймовірного уряду піде у розріз із поведінкою Угорщини та їх прем’єра Віктора Орбана. Тому Чехія може таким чином вирівнювати угорську жорстку та неконструктивну позицію щодо України на європейському рівні. Можна очікувати конкретної політичної та дипломатичної підтримки українських прагнень”, – резюмував Давід Стулік.