У своїй колонці для Foreign Policy Рейл Стендіш та Ян Бейтсен пишуть, що Україна відкрила скриньку Пандори корупції, “проте декларування мільярдів доларів у пляшках вина, годинниках та квитках у відкритий космос не допоможуть завоювати ані любов громадськості, ані довіру Заходу”.
Як відзначають автори, після двох років прискіпливої уваги до України в ЄС зростає “втома” через повільне впровадження необхідних реформ. “У той же час у Вашингтоні, де уряд виділив з кінця 2013 року Україні понад $ 1,3 млрд допомоги, розчарування у зв'язку з невдачами Києва у боротьбі з корупцією є високими, а політики дискутують про нові заходи, які змусять український уряд боротися з хабарництвом”, – пишуть автори Foreign Policy.
“Це все ще велика проблема. Вони не виконали і близько потрібної роботи, щоб обмежити владу олігархів”, – каже у коментарі авторам статті працівник Конгресу, який попросив не називати його імені.
Foreign Policy пише, що в країні, де середня зарплата дорівнює приблизно $200, відкриття того, що обрані народом чиновники зберігають сотні мільйонів доларів у вигляді нерухомості, яєць Фаберже, японського мистецтва чи навіть квитках у космос, викликало громадське обурення. Утім, для Порошенка та його команди, як пишуть журналісти, робота системи е-декларування стала ще одним рятівним колом перед західними прихильниками.
Читайте також: Е-декларації: Сюприз!
“Громадяни обурюються через багатство політиків", з таким заголовком вийшла стаття у швейцарському виданні Neue Zürcher Zeitung
“Роман Насіров має належати до найбагатших чиновників цього світу”, – пише журналіст NZZ Матіас Бенц про голову державної Фіскальної служби України, перераховуючи його статки, які стали відомими завдяки оприлюдненій е-декларації.
Бенц пише про те, що дорогі годинники, численні авто викликали величезне обурення в українському суспільстві. Він також відзначив, що е-декларації засвідчили велику любов українців і не лише чиновників до готівки.
"Почасти це пов'язано з широким розповсюдженням тіньової економіки: до сих пір заробітна плата виплачується готівкою у конвертах. По-друге, у таких діях захована велика недовіра до банківської системи”, – пише автор. Він також пише про реформу банківського сектора, яка триває і сподівається, що скоро страх перед банками в українців зникне.
Читайте також: Хто боїться спецконфіскації.
Старший науковий співробітник аналітичного центру Atlantic Council Андерс Аслунд у своїй статті на сайті того ж центру пише, що задеклароване багатство українських чиновників принесе країні зміни на краще.
На його думку, очевидним наслідком опублікування цих декларацій є “монументальне беззаконня” в українському суспільстві, яке тривало в українському суспільстві і до і після Революції Гідності. “До сих пір честь або ганьба не ввійшли в українську політику. Жоден чиновник не подав у відставку через явно незаконно зароблені статки”, – пише Аслунд.
Хоча для Аслунда, як він зазначає, у питанні оприлюднення декларацій українських чиновників, важлива прозорість. “Все це не можна буде відмотати назад. Заклики до пояснення походження цих величезних статків переважатимуть”, – вважає експерт.
"Зрештою, це разюча зміна у цілком корумпованій країні. Після всієї цієї досягнутої прозорості, українська еліта навряд чи зможе повернутися до своїх старих таємних методів. Було викрито і винуватців і їхні методи збагачення і, це спрощує роботу у напрямку перетворення України на більш чесне суспільство", – підсумовує Аслунд.
Читайте також: Царі гори та їхні будні
Том Баррідж у своєму матеріалі для BBC пише про статки прем'єр-міністра Володимира Гройсмана (до речі, статті Гройсмана про те, який великим успіхом для України є система е-декларування, яка нарешті запрацювала, з'явилися у таких виданнях як The Guardian та Globe and Mail), відзначаючи, що останній 14 років працював на державній службі.
Він як Маттіас Бенц із NZZ відзначає нелюбов політиків до банків і каже, що це є свідченням недовіри до банківської системи. Попри те, що суми та статки видаються аж надто великими журналіст відзначає: “Немає ніяких доказів, що хтось із політиків, згаданих у статті (Володимир Гройсман, Геннадій Кернес) порушив закон”. Він також відзначає, як і інші оглядачі та журналісти, що західні прихильники України будуть задоволені опублікуванням е-декларацій.