Генпрокурор США Меррік Гарленд у середу, 10 травня, надав дозвіл на передавання конфіскованих активів російського олігарха Канстантіна Малофєєва Україні. Він додав, що таку практику продовжать, пише The Financial Times.
«Хоча це перший переказ Сполученими Штатами конфіскованих російських коштів на відновлення України, він не буде останнім», — цитує Гарленда автор замітки.
Про що йдеться
Про підготовку до передавання активів Україні стало точно відомо ще на початку лютого, коли Гарленд зустрівся з українським колегою Андрієм Костіним. Саме тоді він анонсував рішення стосовно $5,4 млн, конфіскованих у російського олігарха в США.
«Вперше в історії погоджено передачу конфіскованих російських активів на користь відбудови України… Наприкінці 2022 року у США ухвалили низку важливих змін до законодавства. Завдяки цим змінам активи, конфісковані в осіб, причетних до російської агресії, можуть бути спрямовані на підтримку України», — заявив після тієї зустрічі український генпрокурор Андрій Костін.
Варто розуміти, що конкретно ця історія почалася значно раніше: після анексії Криму у 2014-му.
У грудні того року Канстантін Малофєєв (в Україні відомий за прізвиськом «православний олігарх») потрапив під санкції США, запроваджені через анексію Росією Криму. У формулюванні стосовно Малофєєва зазначено, що він став одним з основних джерел фінансування росіян, які сприяли сепаратизму в Криму, а також «матеріально допомагав, спонсорував і надавав фінансову, матеріальну чи технологічну підтримку, або товари та послуги для або на підтримку так званої Донецької Народної Республіки, сепаратистської організації в українській Донецькій області».
Читайте також: Шкура (ще) невбитого ведмедя
Санкції передбачали блокування активів Малофєєва в США, а також заборону допомагати йому в обході санкцій. Саме на цьому й погорів Джек Ганнік — один із колишніх керівників американської телемережі Fox News. Ще у 2013-му Ганнік поїхав до Росії на запрошення Малофєєва допомагати йому створювати телеканал «Царьград». Якщо коротко, то «Царьград» — це добірна пропаганда «русского міра» з акцентом на просуванні ролі РПЦ та карикатурних імперців. Згодом Ганнік допомагав Малофєєву створювати телемережу для «просування російської позиції» також у Болгарії та Греції. Повідомляли, що Ганнік настільки перейнявся православними цінностями, що аж сам разом із родиною перейшов у лоно РПЦ.
Однак проблеми з американським слідством у Ганніка виникли не через телебачення й православ’я. Паралельно з роботою в телемережі він став посередником у схемі з виведення активів Малофєєва з-під дії санкцій США. Росіянин мав інвестиційний рахунок в одному техаському банку на суму $10 млн. І у 2015-му Малофєєв вигадав, що продасть цей рахунок афілійованому з ним громадянину Греції за символічну суму $1. Але угоду підпишуть заднім числом: не 2015-м роком, коли санкції вже діяли, а серединою 2014-го, коли жодних обмежень у Малофєєва ще не було. Ганнік возив із Росії до Греції документи для угоди. Угоду підписали, у 2016-му гроші перевели в готівку та поклали в інший банк, після чого Мін’юст США знову їх заблокував.
Про передавання в суд обвинувачень Ганніку й Малофєєву стало відомо тільки у квітні 2022-го, проте документи прокуратури свідчать, що того ж Ганніка допитували в справі ще роком раніше. Обом загрожує до 20 років в’язниці. На початку лютого 2023-го (за кілька днів до зустрічі Гарленда й Костіна) суд у Нью-Йорку конфіскував гроші на банківському рахунку на суму $5,4 млн, які тепер віддадуть Україні. Де поділася різниця між $10 млн і $5,4 млн — не вдалося встановити з наявних документів під час підготування цього матеріалу.
Скоро нам віддадуть заблоковані російські резерви?
Передавання Україні $5,4 млн стало можливим завдяки закону, ухваленому Конгресом США в останні дні грудня 2022-го, про що й згадував Костін за підсумками зустрічі з генпрокурором США.
Ідеться навіть не про окремий закон, а про поправку сенатора-республіканця Ліндсі Грема спільно з демократом Шелдоном Уайтгаузом до бюджету США на 2023-й.
Поправка передбачає, що генпрокурор США може переказати Держдепу США виторг із будь-яких конфіскованих активів підсанкційних росіян для подальшого передавання Україні на відновлення від наслідків російської агресії. Поправка поширюється на все таке майно, конфісковане до 1 травня 2025-го. Передавання відбуватиметься з використанням механізмів міжнародної допомоги США.
Це означає, що спосіб не поширюється на ймовірно заблоковані резерви Росії в США, оскільки вони належать державі, а не конкретним особам. У Генпрокуратурі США з березня 2022-го працює спеціальна група Task Force KleptoCapture, мета якої — виявляти активи підсанкційних російських олігархів. Наразі група виявила та заморозила чимало таких активів, включно з яхтою вартістю $300 млн. Але передавання цих активів Україні неможливе без рішення суду в США, на що може піти багато часу, про що свідчить історія Малофєєва.