CoronaVac та антитіла – огляд наукових статей про коронавірус

Суспільство
12 Липня 2021, 16:27

Нові дані по ефективності CoronaVac, скільки часу у перехворілих зберігаються антитіла і наскільки вірогідно заразитися від хворих родичів, якщо ви вакциновані. Про це докладніше в науковому огляді Тижня

 

 

Ефективність CoronaVac

 

З трьох вакцин, які активно використовують в Україні, китайська CoronaVac від компанії Sinovac була найменш дослідженою. Наразі з’являється все більше даних про її ефективність. Тиждень писав уже про дослідження вакцини в Чилі в реальних умовах, де вона показала 64% ефективності в протидії симптоматичному COVID-19, і близько 90% – госпіталізації з важкими симптомами. 8 липня в журналі The Lancet  з’явилося ще одне дослідження, проведене у Туреччині.

 

З 14 вересня 2020 до 5 січня цього року 10214 волонтерів, які ніколи раніше не хворіли на COVID-19, поділили на експериментальну і групу плацебо у відношенні 2 до 1. Перша група отримала дві дози вакцини CoronaVac з інтервалом в 14 днів (у нас цей інтервал розтягнуто до 28 днів – згідно із інструкцією від виробника). За досліджуваний період захворіли 6 людей із експериментальної групи, і 32 – з групи плацебо, таким чином через 14 днів після другої дози ефективність вакцини становила 83,5%. У 18,9% з щеплених були супутні побічні ефекти, найчастішим з яких була слабкість, а також біль у місці уколу. Із щеплених нікому не потребувалося лікування в госпіталі, тоді як із тих, хто отримав плацебо, таких було дев’ятеро.

 

Читайте також: Які країни найкраще долають пандемію COVID-19 – рейтинг Bloomberg

 

Це дослідження проводилося ще до поширення штаму "Дельта", проти якого інші вакцини показали дещо гірші результати. Якщо ефективність CoronaVac зменшиться в тому ж відношенні (на 10-15%), то ця вакцина буде також хорошим захистом проти нового штаму. Ще один недолік дослідження – всі волонтери були 18-59 років, люди старшого віку у ньому участь не брали. Наразі в Україні введено більше мільйона доз цієї вакцини, близько 340 тис. громадян вже щеплені двома дозами.

 

Антитіла зберігаються щонайменше рік

 

Наразі відомо, що кількість нейтралізуючих антитіл до SARS-CoV-2 в крові людей, які перенесли інфекцію, з часом знижується. Попередні дослідження показували, що такі антитіла наявні щонайменше 8-9 місяців, та більш тривалі спостереження можна робити лише зараз, коли вже минуло більше року після початку пандемії. Такі спостереження і зробила група китайських науковців, дослідивши зразки крові інфікованих в Вухані, зі спалаху в якому і почалося розповсюдження вірусу світом. Свою роботу вони опублікували в журналі Nature Communications.

 

Читайте також: Незважаючи на доведену ефективність, в ЄС не визнають індійську вакцину Covishield

 

Протягом року вчені взяли 1782 зразки крові у 869 жителів Вуханю, що перехворіли на початку пандемії, після чого заміряли рівень антитіл, а також здатність цих зразків нейтралізувати вірусні частинки.  За їхніми результатами, протягом 1-2 місяців після одужання антитіла були в 94,6% зразків, через півроку та рік – у 89,4% та 81,2%. Кількість антитіл дійсно знижувалася протягом перших місяців, та через дев'яти місяців стабілізувалася на певному рівні, що був на 70% нижчим за початковий. У 5,4% людей антитіла після хвороби не детектувалися, що вчені пов’язують або з тим, що за якихось причин їхній імунітет не виробив антитіла у відповідь на хворобу, або з низькою чутливістю методів. Через рік таких людей стало 18,8%. Тобто, у більшості людей протягом року зберігаються нейтралізуючі антитіла до вірусу, а їхні зразки крові показують ефективність в знищенні вірусу навіть через цей час. Та у невеликої частки перехворілих вже одразу після хвороби антитіла не виявлялися, з чим, можливо, пов’язані випадки реінфікування.

 

Передача вірусу в домогосподарствах

 

Наскільки великий ризик підхопити хворобу, якщо ви зробили щеплення, а ваші родичі – ні? Не змогли, або ж не хочуть. Адже вакцина зменшує вірогідність захворіти, проте не робить таку подію неможливою, а в таких домогосподарствах щеплені перебувають у постійному контакті із хворими родичами. Дослідження в The New England Journal of Medicine відповідає на це питання.

 

Читайте також: Pfizer планує тестувати трьохдозову схему проти Дельти

 

Вчені використали базу з інформацією про всі підтверджені ПЦР-тестуванням випадки у Великій Британії, і співставили її зі статистикою вакцинації.  З 4 січня до 28 лютого в базі відмічені близько 960 тис. контактів захворілих із членами їхніх домогосподарств, і близько 97 тис. (10,1%)  заражень як результат цих контактів. На той час у країні було не так багато вакцинованих. З цих заражень 196 припали на 3424 контакти між хворими і вакцинованими препаратом від AstraZeneca більше як за 21 день до того (5,72%), і 371 заражень на 5939 контактів в сім’ях, де хтось вже був щеплений вакциною від Pfizer (6,25%). Таким чином, повністю вакциновані люди мають на 40-50% нижчий ризик заразитися у таких ситуаціях. Це показники для штаму "Альфа", що тоді вирував у Британії. "Дельта", за оцінками, в 1,6 разів заразніша, тому і ризики підхопити інфекцію від захворілих співмешканців більші. Найкращий спосіб цьому запобігти – вмовити їх пройти курс щеплення.

Автор:
Олег Фея