Пам’ятаєте цікаві досліди Івана Павлова, роботи якого досі надихають захисників прав тварин? Так, йдеться саме про ті експерименти, в яких оперованим цуцикам з фістулами у шлунках вмикали зовнішній сигнал, після якого давали поїсти. Згодом тварини після схожого зовнішнього сигналу, автоматично виділяли слину. Умовний рефлекс, так би мовити.
Досліди академіка і нобелівського лауреата спали мені на думку, коли я спостерігав за тим, як реагують українські ЗМІ на «качок» із Москви. Останній приклад стосувався НАТО. З одного боку наше керівництво начебто дуже хоче вступити до Альянсу, і навіть написало листа з проханням приєднати нас до Плану дій щодо членства в НАТО. ПДЧ – це своєрідні підготовчі курси, вигадані для того, щоб країна-претендент письмово розробила план необхідних реформ і втілила його в життя. Офіційно рішення щодо Плану має приймати саміт Альянсу, що відбудеться на початку квітня у Бухаресті (Румунія). З іншого боку, Кремль вступ України до Альянсу, м’яко кажучи, не вітає. Так от, нещодавно у Москву в якихось своїх справах приїздив спеціальний представник НАТО по Кавказу та Центральній Азії Роберт Сіммонс. На прес-конференції, він начебто заявив, що питання про Україну та ПДЧ на саміті розглядатися не буде. І українці кинулися поширювати цю супер-сенсацію: «Україну знов нікуди не беруть!»
Проблема була навіть не в тому, що єдиним джерелом «сенсації» були повідомлення виключно російських ЗМІ. Західні агенції, повідомляючи про заяви Сіммонса в Москві, жодним чином не згадали його слова щодо не розгляду листа України щодо ПДЧ. Проблема в тому, що перед тим, як щось писати, варто розібратися – а як насправді НАТО влаштовано, і відповісти для себе на низку простих питань: чи може рядовий чиновник НАТО визначати порядок денний саміту (підказка – не може), чи має право від свого імені говорити за всіх членів Альянсу, які приймають рішення консенсусом, (підказка – не має), а, відповідно, чи можуть слова Сіммонса мати хоч якесь для нас значення (правильна відповідь – ні). Отже, російські ЗМІ ляпнули, наші – радо підхопили. За кілька днів, зі слів генсека НАТО Яапа де Хоопа Схеффера стало офіційно відомо, що таки дійсно, розтиражована сенсація «від Сіммонса» є «качкою», а питання про ПДЧ для України на саміті розглядатися буде.
Інша, схожа історія, на цю ж тему про канцлера Німеччини Ангелу Меркель та її начебто виступ проти України у НАТО – ще одна сенсація, спеціально для українських ЗМІ. А якщо знайти та подивитися текст виступу? Я вже не говорю про німецькою, хоча б англійською мовою, і просто перевірити джерел