Надія Баловсяк Доцент кафедри медіакомунікацій УКУ

Clearview AI: Знати ворога в лице

Наука
17 Березня 2022, 19:19

Українське Міністерство оборони буде використовувати технології розпізнавання компанії Clearview AI. Контраверсійний інструмент, проти якого виступали правозахисники та прихильники приватності, стане в нагоді для ідентифікації вбитих російських окупантів, а також людей, які перетинають блокпости. Окрім того, Clearview AI допоможе боротися з фейками.

 

Попри існування великої кількості питань до етичності бізнес-моделі компанії Clearview AI, її унікальна технологія може бути корисна у воєнний час. А загалом, використання її інструментів показує зміну парадигми щодо цифрових інструментів: те, що у мирний час та в ліберальному суспільстві вважалось якщо не неприйнятним, то, принаймні, знаходилось в так званій «сірій зоні» суспільного схвалення, у часи війни може стати помічним рішенням в боротьбі проти агресора.

 

Що таке Clearview AI

 

Clearview AI – це американська компанія, що володіє технологією розпізнавання обличчя. Вона надавала свої послуги правоохоронним органам та приватним компаніям, що працювали в сфері безпеки. Унікальна технологія Clearview AI уміє зіставляти отримане фото із базою даних зображень та впізнавати людину.

 

Clearview AI стверджує, що її інструмент допомагає шукати терористів та злочинців. Точність її технології складає 98,6%, тобто наближена до максимально можливої на сьогоднішній день достовірності інструментів розпізнавання. Технологія Clearview AI входить до 10 найбільш потужних інструментів розпізнавання за результатами тесту на точність, проведеного Національним інститутом стандартів і технологій (NIST).

 

Які претензії до Clearview AI

 

База даних, якою послуговується Clearview AI, складається з більш як 10 млрд фотографій, тобто компанія володіє найбільшою базою знімків-зразків. Clearview AI отримала їх, просто завантаживши фотографії з баз соціальних мереж. Іншими словами, Clearview AI використовує фото, завантажені звичайними користувачами у свої акаунти в Facebook, Instagram, Twitter для того, щоб ідентифікувати людей. Причому робить це без їх згоди та їх відома. Соціальні платформи зверталися до Clearview AI з вимогою заборонити використання цих фото, адже це суперечить правилам роботи з даними їх користувачів, проте Clearview AI не відреагувала на запит, а на свій захист підкреслила, що продає свою технологією лише правоохоронним органам. Хоча насправді, розслідування журналістів показало, що інструментом Clearview AI послуговуються й приватні охоронні компанії.

 

Основна претензія до діяльності Clearview AI пов’язана з тим, що її інструмент практично знищує право людини на приватне життя. Технологія може впізнати будь-кого, чиє фото хоча б раз з’явилося хоча б в одній соціальній мережі. Фактично Clearview AI є найбільш досконалим інструментом масового спостереження, найбільшим втіленням так званого “капіталізму спостережень” – концепції, описаної гарвардською професоркою Шошанною Зубофф у однойменній книзі. Причому захиститись від такої технології практично неможливо, особливо враховуючи кількість камер спостереження та користувачів смартфонів, які роблять фото та викладають їх у вільному доступі.

 

Багато країн світу обмежили роботу Clearview AI. До прикладу, в кінці минулого року регулятор Австралії озвучив вимогу видалити всі фото громадян цієї країни з бази, якою послуговується Clearview AI. Такі самі претензії озвучила влада Канади та окремі штати у США. Уже в березні 2022 року Clearview AI отримала штраф в розмірі $20 млн від італійського інтернет-регулятора за порушення загального регламенту роботи з персональними даними (GDPR).

 

Цікаво, що Clearview AI працює у світі, де все частіше забороняють використання технологій розпізнавання загалом або, принаймні, камер, що можуть розпізнавати людей. Такі заборони прийняла Єврокомісія минулої осені та відразу декілька штатів США протягом останніх двох років.

 

Clearview AI та війна

 

Влада України почне використовувати Clearview AI з різними цілями. Серед них – ідентифікація вбитих та тих, хто перетинає кордон. Цей спосіб впізнавання людей буде набагато швидшим, аніж біометрична ідентифікація, наприклад, за відбитком пальця. Окрім того, Clearview AI допоможе в пошуку рідних біженцями й возз’єднання сімей та людей, знайдених під завалами.

 

Використовувати інструменти Clearview AI українській владі запропонував менеджмент компанії – листа до української влади написав виконавчий директор Хоан Тон-Тат. В Clearview AI підкреслили, що не пропонуватимуть свою розробку Росії. І додали, що Clearview AI може бути корисна саме для ідентифікації диверсантів, адже в її базі даних є 2 млрд фотографій з російської соцмережі «ВКонтакте».

 

Clearview AI надала доступ до своєї технології повністю на безкоштовній основі. Першим послуговуватиметься інструментами Clearview AI міністерство оборони, а потім й інші державні установи після навчання персоналу. Окрім того, Clearview AI можна застосовувати для боротьби з фейками, до прикладу, в спростуванні пропагандистських відеороликів, які час від часу створює російська держава для виправдання свого вторгнення в Україну.

 

Хоча у Clearview AI володіє найточнішим інструментом розпізнавання, не можна забувати, що її технологія має, хоч і незначні, але хибні спрацьовування, тобто ситуації, коли людину було впізнано невірно. Наразі невідомо, яким чином діятимуть люди, які на місцях будуть використовувати Clearview AI. Водночас ризик від хибних спрацьовувань Clearview AI в порівнянні зі шкодою, яку міг би нанести диверсант, невпізнаний на блок-посту, непорівняний. Хоча Хоан Тон-Тат підкреслив, що влада не повинна використовувати Clearview AI лише як єдиний спосіб ідентифікації.

 

За законами воєнного часу

 

Ідентифікація загиблих та пошук родичів є найбільш безпечними способами використання Clearview AI, а другий – й найбільш благородним. Проте очевидно, що впровадження та масове використання таких технологій як Clearview AI в умовах воєнного часу призведе до безконтрольності їх застосування в майбутньому, про що варто подумати уже сьогодні.

 

З іншого боку, якщо такі контраверсійні у мирний час рішення допоможуть зберегти українські міста та життя людей, у яких забрали все і позбавили найголовнішого – права на життя та існування у власній країні, то залишається лише радіти, що такі технології існують та допомагають в боротьбі нашої країни за її вільне майбутнє.

Позначки: