Чиновники та їхні родичі активно заробляють на держзакупівлях

1 Червня 2012, 15:39

Значного розголосу набула тендерна закупівля підручників для 1-го класу, до якої причетна матір першого віце-прем’єр-міністра Валерія Хорошковського. Зокрема, ДНУ «Інститут інноваційних технологій і змісту освіти» Міносвіти і науки, молоді та спорту 19 березня уклало низку угод на друк підручників для 1-го класу на загальну суму 61,13 млн грн. Найдорожчими виявились підручники української мови для шкіл з навчанням польською мовою – 647 грн за примірник. Іспанська мова для першокласників коштує 518 грн/прим, українська мова для шкіл з молдавською мовою – 497 грн/прим.

МОНмолодьспорт пояснили, що вартість підручника включає в себе технологічних процес його виготовлення (який має низку етапів) та складається не лише з витрат паперу, картону, плівки та поліграфічних витрат, а ще із редакційних та загальновидавничих (авторські гонорари, розроблення оригінал-макетів, художні та редакційні витрати). Крім цього, вказані витрати по кожному підручнику розподіляються на загальний наклад підручників.

Пізніше ЗМІ повідомили, що підручник «Українська мова для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням польською мовою. Усний курс. 1 клас», друк якого Міносвіти замовило по 647 грн за примірник, розроблено авторами Хорошковською О. Н. і Яновицькою Н. І. Ольга Назарівна Хорошковська є матір’ю Хорошковського. Її гонорар за видання книги становитиме близько 2,5 тис. грн.

Активно до державних тендерів залучають компанії, до яких причетні сини міністра охорони здоров'я Раїси Богатирьової.

Зокрема, 4 травня за результатами тендерів МОЗ уклало угоду на постачання вакцини вартістю 10,87 млн грн з ПАТ «Фармстандарт-Біолік». За даними SMIDA, син міністра охорони здоров’я Олександр Богатирьов входить до наглядової ради цього підприємства і володіє 20% акцій фірми. 

Найбільш значні підряди отримало ТОВ «Фарма лайф» -46,64 млн грн. Компанія входить в львівську групу «Три-Центральний аптечний склад», до складу власників якої входить син екс-губернатора Московської області Бориса Громова та родичі колишніх керівників СБУ.

ТОВ «Завод енергетичного машинобудування», 49 % статусного капіталу якого належить іншому сину Богатирьової – Ігору, 7 травня за результатами тендеру уклала угоду зі старобешівською ТЕС ПАТ «Донбасенерго» на будівельно-монтажні роботи по об’єкту вартістю 82,10 млн грн. З врахування цієї закупівлі, ТОВ «ЗЕМ» з середини 2010 року отримало державні підряди на загальну суму 514 млн грн.

Цілій низці друзів, колег та однопартійців голови Держагентства з інвестицій та управління національними проектами Владислава Каськіва перепало на тендерах відомства загалом 29 млн грн. Зокрема, тендери Держагентства на рекламу України у закордонних та українських медіа на загальну суму 25 млн гривень виграли фірма Андрія Матюхана, який у 2008 році балотувався до Київради по списку очолюваної Каськівим партії «Пора», та фірма кінорежисера Вадима Кастеллі, якого в медіа називають особистим перекладачем Віктора Януковича, і який у розмові визнав свою дружбу і спільний бізнес із «молодою командою» Каськіва. Згодом заснованій Кастеллі громадській організації «Розмай» перепало ще 1,5 млн грн на формування позитивного ставлення до України у вітчизняних медіа.

Крім цього, компанії, які контролюють родичі голови парламентської фракції Партії регіонів Олександра Єфремова, також активно заробляють на тендерах. Так, ДП «Луганськвугілля» 29 лютого за результатами тендерів уклало низку угод на придбання послуг з монтажу, гірничошахтного устаткування та низьковольтної апаратури на загальну суму 232,38 млн грн. ТОВ «ДС-8» отримало підряди на суму 82,02 млн грн, ПП «Портекс» – 1,26 млн грн і ТОВ «Індекспром» – на 141,79 млн грн. З початку 2012 року ця група отримала підряди на суму 348,57 млн грн. В 2011 році фірми Єфремова отримали підряди на 1,87 млрд грн.

Читайте також: Свій до свого по своє: українські чиновники направляють бюджетні потоки до кишень власних родичів

Національний університет державної податкової служби України, який очолює народний депутат від Партії регіонів Петро Мельник, 14 березня за результатами тендерів уклав низку угод з ТОВ «Міжрегіональна фінансово-юридична академія», заснована його сином Максимом Мельником, на оренду приміщень для навчання та проживання студентів в березні-грудні 2012 року на загальну суму 3,71 млн грн. У 2011 університет закуповував квартири в Ірпіні у фірми дружини Мельника за цінами, вищими від цін на нерухомість у столиці. Попри це впродовж березня університет "регіонала" провів ряд тендерів, замовивши собі послуг майже на 3 млн. грн. Зокрема, один з березневих тендерів стосувався закупівлі послуг реклами та піару на 2,53 млн. грн.

До тендерів причетні також і компанії "дрібніших" посадовців. Зокрема, головне управління капітального будівництва Київської міськдержадміністрації 13 квітня уклало угоду з ЗАТ «Спеціальне науково-реставраційне проектне будівельно-виробниче товариство «Укрреставрація» на реставрацію та ремонт фасадів забудови по Андріївському узвозі в межах червоних ліній вартістю 30,02 млн грн. 

В середині 2011 року новим власником ЗАТ «СНРПБВТ «Укррестравція» став кіпрський офшор «Афідреко холдингз лімітед». Директором став Дмитро Ярич, юрист кінотеатру «Зоряний», в якому з 2004 року базується штаб Партії регіонів. Наглядову раду очолив ще один працівник штабного гнізда Партії регіонів Геннадій Нежурбіда. Директором «Зоряного» до призначення головою ДУСі в 2010 році працював Андрій Кравець. Перейшовши на держслужбу залишив цей пост своїй дружині Марині Пелих.