Чиновники Мінфіну та НБУ сприяли розкраданню мільйонного кредиту Укренерго – розслідування

19 Серпня 2015, 14:50

Банк сина екс-генпрокурора Віктора Пшонки «БГбанк» за участі посадовця Мінфіну Віталія Лісовенка та за бездіяльності НБУ зміг розікрасти 4 млн євро зовнішнього фінансування, яке виділили компанії Укренерго для реконстріції ліній електропередач (ЛЕП). Таких висновків дійшли журналісти програми «Наші гроші» під час розслідування, розповів із них Денис Бігус на сторінці у мережі Facebook.

«Починається все за пару днів до Майдану. Україна домовляється про отримання 5 лямів євро кредиту на реконструкцію ЛЕП. Зберігати і виплачувати ці гроші повинен банк Артема Пшонки – БГбанк. Потім Майдан. Пшонка втікає, Махніцький від Свободи стає Генпрокурором. БГбанк дихає на ладан, туди заходять люди спонсора Свободи – Кривецького-Пупса», – написав Бігус.

Далі, за його словами, чиновник Мінфіну Віталій Лісовенко у липні 2014 року ухвалює рішення переправити на рахунок у банку 5 млн євро згаданого вище кредиту, незважаючи на те, що в цей час у банк вже не видає коштів по картах і туди ввели куратора від НБУ.

«Все зашибісь, політ нормальний – відповідає Нацбанк. Хоча в банку вже кілька місяців сидить його куратор. І через тиждень після цієї відповіді – забороняє БГбанку залучати депозити, а ще через 3 місяці вводить туди тимчасову адміністрацію. У цей момент грошей у банку вже ні копійки. З 5 млн євро Укренерго, якій призначався цей кредит, видряпала тільки мільйон. Хоча відсотки платить за все, та й повертати потрібно буде всю суму. Тепер її спробують витягнути з бюджету», – написав Бігус.

За його словами, Лісовенко «тепер займається – оцініть іронію – питанням зовнішнього держборгу України. Їздить на переговори з кредиторами. Пояснює, що країна в складному становищі. Війна, ось це все».

За інформацією Бігуса, БГбанк на 4 млн євро після низки операцій купує пакет валютних держоблігацій.

«Власники і менеджмент банку змінюються на всяких «проксі-людей» (серед них нині оголошений у розшук МВС Вадим Дратвер). Цей пакет держоблігацій вартістю 61 млн грн продають невідомій фірмі за 8,8 тис. грн. Проникніться. Пакет цінних паперів вартістю 61 млн грн продають самі собі за 400 доларів. У присутності куратора від НБУ. І хто покупець – ніхто не знає. Операцію провели через державний розрахунковий центр. У бухгалтерії тимчасова адміністрація, введена НБУ бачить цю угоду приблизно так: «Ми відправили 61 млн грн в державний розрахунковий центр, від них отримали 9 тис. грн. Від кого отримали, кому відправили – знає тільки розрахунковий центр», – написав Бігус про подальші події.

Окрім того, за його словами, нині Розрахунковий центр відмовляється назвати покупця облігацій, у тому числі держадміністрації в банку.

«Щоб пиляти держоблігації туди на два тижні зайшли менеджери структур, пов'язаних з Сергієм Шаховим. Офіс Шахова – по сусідству з колишнім офісом Пшонки, в головній будівлі БГбанка. Раніше вони вважалися партнерами. А тепер пан Шахов партнер нової влади. За його ж словами, він організовував передвиборний штаб Порошенко в Луганській області. Керував цим штабом ще один «пшонківець» – нардеп Міщенко, люди якого в БГбанку часів Пшонки теж засвітилися», – додав журналіст.