Чим загрожує рішення про “зниження” тарифу на струм

Економіка
12 Серпня 2021, 15:12

Кабінет Міністрів 11 серпня знизив до 1,44 грн за 1 кВт-год. тариф на електроенергію для населення зі споживанням до 250 кВт-год. на місяць. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду заявляв, що тарифи будуть знижені "за ініціативи президента Володимира Зеленського".

 

"Із 1 жовтня ми знижуємо тариф для абсолютної більшості населення, яке споживає до 250 кВт-год., а мова йде про 80% домогосподарств", – прокоментував міністр енергетики Герман Галущенко. За його словами, можливість знизити тарифи з'являється завдяки запровадженню нової моделі покладання спецобов'язків (ПСО). Така модель передбачає посилення ролі держави через державні генеруючі компанії, які стають ключовими учасникмии реалізації ПСО. Йдеться про ДП "НАЕК "Енергоатом" та Укргідроенерго.

 

Читайте також: Три сценарії для української енергетики. Як їх бачить Кабмін

 

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар переконаний, що зниження тарифу для тих, хто споживає менше 250 кВт, попри сподівання піарників Зеленського, не вплине на його підтримку громадянами, але створить низку довгострокових проблем як для державних енергокомпаній, так і конкурентоспроможності українських виробників.

 

За словами Крамара, для громадян це зниження пройде непомітним або й стане подразником невдоволення – адже типові споживачі 100-200 кВт струму не помітять зменшення платіжок на 24-48 грн на місяць. "По-перше, тому що тарифи загалом зростуть найближчого опалювального сезону на значно більші суми. По-друге, тому що для ненайбідніших українців 20-50 грн на місяць не така й суттєва сума. А бідніша частина не помітить змін через те, що платить лише частину вартості, а решту покриває субсидія. Тож для них зменшиться в результаті лише розмір останньої. Нарешті поділ на споживачів до 250 і понад не лише створює клондайк для корупції, коли постачальні компанії зможуть списувати струм, як для споживачів до 250 кВт, а самі продавати його дорожче. Цей поділ ще й дратує тих, хто споживає понад 250 кВт не тому, що марнотратний, а тому, що користується електроплитою чи бойлером, скажімо, має більше членів родини і т.п. І за рівних інших обставин споживає набагато більше, аніж інші.", – зазначив економічний оглядач.

 

Однак найгірше, підкреслює Олександр Крамар, що ці "американські гірки" з тарифами усе одно завершаться вимушеним підвищенням, і тоді воно буде лише більш виразним для українців. Причому, якщо це підвищення доведеться робити ближче до виборів, то воно лише болючіше вдарить по Зеленському та "слугам".

 

Читайте також: Від занепаду до успіху

 

Водночас для промисловості таке зниження створить серйозні проблеми, підірвавши ще більше конкурентоспроможність українських виробників, наголошує автор Тижня. "Адже утримання низьких цін для населення доведеться компенсувати вищими для виробників. І, нарешті, таке рішення означатиме подальше наростання проблем у державних Енергоатомі та Укргідроенерго, які змушені будуть нести додаткові збитки. В результаті не відбуватиметься ані модернізації, ані належного інвестування в їхні потужності. А це лише поглибить енергетичну кризу в країні і призведе до довгострокових руйнівних наслідків для енергобезпеки країни. Це типовий підхід "після нас хоч потоп" через прагнення відтермінувати чи загальмувати падіння рейтингу", – резюмував Олександр Крамар.