Чи зупинять агресора дипломатія, санкції Заходу та обороноздатність України? Що обговорювали у «Свободі слова» на ICTV

Політика
25 Січня 2022, 15:31

Домовленості про Україну за рахунок її інтересів будуть відкинуті – Кулеба

Якщо будуть будь-які домовленості щодо України за рахунок українських інтересів, тоді їх відкинуть. Немає індикаторів, що такі домовленості ухвалили. Про це заявив очільник Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеб.

– Якщо будуть будь-які домовленості щодо України за рахунок українських інтересів, ці домовленості будуть відкинуті. Я можу абсолютно чітко про це заявити, і партнери про це знають. Станом на зараз, немає індикаторів, що такі домовленості були ухвалені.

Міністр розповів, що процес відкорегований так, щоб Україна говорила зі своїми партнерами до та одразу після переговорів з Росією.

– Процес побудований таким чином, що ми говоримо з партнерами до їхніх розмов з росіянами та після одразу. Я говорив з Блінкеном до зустрічі у Женеві з Лавровим. Він одразу зателефонував мені після цієї зустрічі.

На думку Кулеби, специфіка російської дипломатії полягає у тому, що РФ не хоче говорити з Україною.

– Є така специфіка у російській дипломатії: не хочуть вони говорити з Україною. Путін, попри всі спроби президента Зеленського сісти за стіл переговорів, відкидає цей формат наразі. Попри всі спроби моїх німецьких та французьких колег, мої сигнали, Лавров уникає різні формати. Не знаю, бояться, не поважають, соромляться в очі подивитися – це інше питання. Але така реальність.

Очільник МЗС запевнив, що Україна усвідомлює цю реальність. З огляду на різні фактори, у нашій державі побудували мережеву дипломатію.

– Усвідомлюючи цю реальність, ми побудували мережеву дипломатію. Коли кожен робить те, що може, у відносинах з Росією, але координує з нами до контакту з РФ та після свою позицію. Я не можу надавати 100% гарантій, але можу чітко зафіксувати: наразі щодо ніяких домовленостей щодо України за її спиною немає. Якщо щось таке з’явиться, воно буде Києвом чітко відкинуто.

Також міністр розповів про тристоронній союз із Великою Британією та Польщею

Україна зацікавлена у розвитку союзу за віссю Лондон – Варшава – Київ, про можливість створення якого днями заявили в МЗС Великої Британії.

– Ті, хто стежить за нашою зовнішньою політикою, знають, що ми вийшли зі стратегією малих альянсів. Ми створили Люблінський трикутник, Асоційоване тріо. Це такі компактні об’єднання, зосереджені довкола конкретних цілей. Тому, безумовно, ми шукаємо нову конфігурацію. В українській зовнішній політиці давно присутня ідея чорноморсько-балтійської вісі, тому такий союз з Великою Британією та Польщею може цю вісь суттєво зміцнити і розширити, – заявив Кулеба.

За його словами, Україна вже активно працює у цьому напрямку.

– Велика Британія серйозно в цей процес включилася, я цьому дуже тішуся. На цьому зупинюся, але незабаром, думаю, будуть непогані новини, – додав міністр.

Днями в Міністерстві закордонних справ Великої Британії попередили Російську Федерацію, що Україна захищатиме свою територію у разі нападу. На думку британських дипломатів, якщо Москва вирішить застосувати збройну агресію, отримає війну як, наприклад, у Афганістані або Чечні.

Евакуація родин дипломатів США та Великої Британії – передчасне рішення, вважає глава МЗС України

Кулеба наголосив на тому, що решта посольств не бачать підстав для евакуації своїх працівників:

– Я скажу вам дуже простою математикою. В Україні наразі є 129 дипломатичних представництв. Це посольства, консульства та представництва міжнародних організацій у різних містах. З них чотири заявили, що вони з міркувань безпеки починають евакуацію членів родин дипломатів.

Решта поінформували МЗС, що вони не бачать наразі підстав для евакуації та продовжують працювати у повному штаті, включно з членами родин. Кулеба переконаний, що кожна країна має право дбати про безпеку своїх громадян. Він наголосив на тому, що Україна робить так само:

– Жодним чином це рішення не матиме негативного впливу на функціональність посольств та їхню здатність виконувати покладені на них функції. Вони продовжують працювати над тим, щоб підтримувати Україну та розвивати двосторонні відносини.

Міністр вважає, що рішення про евакуацію членів родин співробітників посольств є передчасним:

– У кожній країні є свій фактор. На жаль, у США є фактор Афганістану та того, що нещодавно відбувалося. Ми абсолютно переконані, що наразі рішення про евакуацію членів родин співробітників посольств є передчасним.

Також міністр прокоментував позицію Німеччини

У Берліні заявили, що зосередяться на економічній підтримці України. Міністерство закордонних справ продовжуватиме переговори з дипломатами для досягнення результату в інтересах України.

– Це дуже важливо, але життя не зводиться до економіки та фінансів. Життя – це набагато більше, – переконаний Кулеба.

Міністр закордонних справ України вважає, що необхідно продовжувати переговори, щоб досягнути значних результатів в інтересах України.

– Ми будемо продовжувати вести з ними переговори для досягнення результату в інтересах України, – запевнив Кулеба. – Німеччина зробила дуже багато з 2014 року для України, зокрема, для мобілізації санкційного тиску, підтримки реформ та економіки. Але кожна криза виводить стосунки на момент істини. І зараз із Німеччиною ми увійшли в момент істини з низки фундаментально важливих питань для безпеки та майбутнього України як незалежної держави, так і євроатлантичної безпеки загалом.

За його словами, йдеться про підтримку найпотужніших санкцій проти Росії з боку Німеччини проти проекту «Північний потік-2» та питання про постачання зброї.

– Є аспект – двостороннє постачання зброї від Німеччини Україні. Є питання про надання дозволу Німеччиною третій країні на передачу зброї. Є питання згоди Німеччини щодо закупівлі Україною зброї через систему НАТО. Це ті питання, де ми вважаємо взагалі не може бути жодних розмов про блокування Німеччиною чогось.

Він заявив, що Україна відкидатиме будь-які домовленості за рахунок власних інтересів. Наразі немає жодних індикаторів, які б свідчили про ухвалення таких рішень.

Кулеба вважає, що специфіка дипломатії Росії полягає у тому, що вона не хоче говорити з Україною. Попри всі спроби президента та очільника МЗС сісти за стіл переговорів, у Кремлі наразі відкидають таку можливість.

Зарплата лікаря не може бути меншою 20 тис. грн – Шмигаль

МОЗ контролює, щоб зарплата лікаря не була меншою 20 тис. грн і нижчою 13,5 тис. грн – у медсестер. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль в ефірі «Свободи слова» на ICTV.

– Держава виконує всі взяті на себе зобов’язання, зокрема всі ініціативи президента Володимира Зеленського. За січень всі лікарі отримають розрахункові листочки, і МОЗ контролює це на чолі з міністром, де зарплата не може бути меншою 20 тис. грн у лікарів, і меншою 13,5 тис. грн – у медперсоналу, у медсестер, – наголосив Шмигаль.

Щодо програми єПідтримка, за словами глави уряду, її планують розвивати. Зокрема, українці віком понад 60 років з сьогоднішнього дня мають право купувати ліки за гроші єПідтримки.

– Ми також працюємо над розширення цієї програми, – додав він.

Президент України Володимир Зеленський під час виступу у Верховній Раді 1 грудня заявив, що з 1 січня 2022 року середня зарплата лікарів становитиме 24 тис. грн. За його словами, вперше зарплата лікаря зросла за рік удвічі, а з 1 січня вона становитиме щонайменше 20 тис. грн.

Компроміси за рахунок України неприпустимі: Клімкін про переговори США та РФ

Переговори міжнародних партнерів щодо України не можуть вестися без участі Києва, не кажучи вже про якісь компроміси за її рахунок. Таку думку висловив ексміністр закордонних справ України (2014-2019) Павло Клімкін.

– Зараз переговори між американцями та росіянами про наше майбутнє і про майбутнє європейської безпеки ведуться без України і ЄС. Для Євросоюзу це момент істини. Він заплатив ціну за те, що не вкладався в цю історію. Наша історія, звісно, інша. Якщо будуть компроміси, то, можливо, вони будуть за наш рахунок. А я б дуже не хотів, і це має бути завданням зовнішньої політики, щоб будь-які компроміси були за наш рахунок, – наголосив він.

На його думку, зараз стратегія України має полягати у забезпеченні прямої участі в будь-яких переговорах і можливому ухваленні рішень.

21 січня на тлі тривоги з приводу російських загроз Україні та Заходу у Женеві відбулися переговори між держсекретарем США Ентоні Блінкеном і міністром закордонних справ Росії Сєргєєм Лавровим.

Водночас у США покладають мало сподівань на ці переговори, оскільки три попередні дипломатичні зустрічі виявили мало точок дотику.

Не створено жодного ударного угруповання ЗС РФ, яке свідчило б про підготовку наступу – Резніков

Збройні сили Російської Федерації зараз не створили жодного ударного угруповання, яке могло б свідчити про підготовку наступу на Україну. Про це заявив очільник Міністерства оборони України Олексій Резніков.

– Факти, які ми спостерігаємо за даними нашої розвідки та країн-партнерів приблизно подібні до тієї ж ситуації, що була навесні минулого року перед Великоднем. Не створено жодного ударного угруповання Збройними силами РФ, що свідчило б про те, що завтра вони підуть у наступ, – заявив він.

Міністр наголосив, наразі існують ризиковані сценарії нападу РФ на Україну, проте вони можливі з точки зору ймовірності у майбутньому.

– Станом на сьогодні, такої демонстрації, такої загрози не існує. Тому не варто панікувати, – сказав він.

Очільник Міноборони переконаний, що Збройні сили України та командування мають всі опрацьовані сценарії найгіршого варіанту, щоб знати про подальші дії у разі загрози.


Гості студії: міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України (2014-2019 рр.) Павло Клімкін, міністр оборони України (2019-2020 рр.), голова правління Центру оборонних стратегій Андрій Загороднюк, учасник АТО, голова фонду «Повернись живим» Тарас Чмут, голова правління громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська, політолог Володимир Фесенко, журналіст, головний редактор «РБК-Україна» Сергій Щербина, заступник керівника Офісу Президента України Ростислав Шурма.

Включення: президент Польщі (1995-2005 рр.), голова наглядової ради YES Александр Кваснєвський (Франкфурт), генерал-лейтенант армії США, провідний експерт Центру аналізу європейської політики Бен Ходжес (Вашингтон), керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак (Київ), міністр оборони України Олексій Резніков (Київ), прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.

Автор:
Тиждень