Розширення пакету міжнародних санкцій постійно посилює тиск на Росію, зокрема — на її фінансовий сектор. Відповідно, громадяни країни-окупанта шукають різноманітні обхідні шляхи. В цьому контексті все частіше згадують про криптовалюти: чи справді вони можуть стати лазівкою для росіян та їхніх грошей? І чи готове криптовалютне співтовариство, яке створювалось на засадах повної свободи та незалежності від будь-яких державних інституцій, заблокувати для них відповідні можливості?
Як Росія може ухилитись від санкцій за допомогою криптовалют
Про декілька можливих механізмів ухилення від санкцій розповіли в компанії Chainalysis. В першу чергу, це перекидання коштів так званими «китами» – так називають будь-який приватний гаманець, у якому міститься криптовалюта на суму від $1 млн. Аналітики Chainalysis відстежили криптовалюту на суму трохи більше $62 млн, надіслану з російських китів на інші адреси. Багато з цих адрес є анонімними або пов’язані з крипто-змішувачами, тобто сервісами, що посилюють анонімність криптовалютних транзакцій. Хоча сплески цієї активності є звичайними, незабаром після вторгнення в Україну операції російських китів досягли найвищого рівня за приблизно вісім місяців.
Ще один сервіс, на який варто подивитись – це Hydra Market, найбільший ринок даркнету, і це при тому, що він працює лише в російськомовних країнах. Hydra також пропонує послуги виведення готівки, які призначені для того, щоб користувачі могли таємно переміщувати великі обсяги незаконної криптовалюти. То ж ця платформа може функціонувати як служба відмивання грошей для російських організацій, що потрапили під санкції. За даними Chainalysis, поки що обсяг транзакцій в Hydra не показує нічого незвичайного і фактично впав після вторгнення в Україну. Проте вранці 5 квітня стало відомо, що німецькі спецслужби вилучили сервери проекту Hydra Market та закрили його, то ж такий спосіб обходу санкцій став неактуальним.
Читайте також: Як “Яндекс” приховує російські військові злочини
Третя ознака — зміна обсягів торгівлі для пар, які включають російський рубль, тобто об’єми обмінів криптовалют на рубль. Щоденний обсяг торгівлі в рублях зріс одразу після вторгнення – він виріс на понад 900% до понад $70 млн у період з 19 по 24 лютого, що є найвищим показником з травня 2021 року. Відтоді обсяги торгівлі в рублях продовжували падати. В компанії Chainalysis впевнені, що основними драйверами росту обсягів цих операцій пари є волатильність і бажання користувачів російських криптовалют захистити свої заощадження на фоні падіння курсу рубля. Проте варто пам’ятати, що навіть до війни Росія займала високі місця в світі за поширенням криптовалюти.
Точкові криптовалютні обмеження
В перші тижні війни деякі криптовалютні біржі обмежили свої можливості для користувачів з Росії. До прикладу, криптовалютна біржа Coinbase заблокувала біля 25 тис гаманців, власники яких пов’язані з Росією і певним чином дотичні до осіб, проти яких були запроваджені санкції. Компанія розповіла, що всі нові користувачі її сервісу повинні надати про себе ідентифікаційну інформацію і за умови, якщо клієнт проживає в регіоні, до якого застосовуються санкції, здійснюється перевірка, чи ця особа знаходиться під безпосереднім санкційним впливом.
Читайте також: Новий і непередбачуваний світ
Інша популярна біржа Binance не стала блокувати акаунти росіян. Компанія пояснила, що це блокування протирічить самій ідеї того, через що створювалась криптовалюта – як фінансовий та інвестиційний інструмент, що існує поза будь-яким державним впливом. Проте Binance довелося обмежити використання карток підсанкційних російських банків – спочатку для її крипто-фіатного сервісу, тобто обміну криптовалюти на звичайні, фіатні гроші, а потім і для сервісу P2P-торгівлі, тобто обміну коштів між користувачами напряму.
Проти обхідних маневрів
Іще один криптовалютний гаманець Wasabi повідомив про блокування певних анонімних транзакцій. В повідомленні не сказано, що це рішення пов’язане із санкціями чи іншим впливом, в компанії пояснюють цей крок бажанням захисту від шахраїв, проте експерти пояснили, що саме такі анонімні транзакції можуть використовуватися для обходу фінансових санкцій, які нещодавно були введені проти Росії після її вторгнення в Україну.
Наскільки успішними можуть бути ці обхідні маневри – питання, яким активно цікавляться всі учасники ринку та ініціатори санкційного впливу зокрема. На думку деяких експертів, наразі ринок криптовалют замалий, щоб з його допомогою обійти санкції, які були введені проти Росії. Принаймні його ліквідності не досить, щоб швидко перевести всю фінансову систему окремої великої країни на криптовалюти. Проте існує інша думка, що все ж криптовалюти можуть стати способом ухилення від санкцій, її висловила президентка Європейського центрального банку Крістін Лагард.
Законодавчі обмеження: не сховається ніхто
Для того, щоб криптовалюти не використовувалися для обходу санкцій, окремі країни ініціювали законопроекти, задача яких – посилити регулювання діяльності, що так чи інакше пов’язана із використанням та обігом криптовалют. До прикладу, законопроект, який внесла сенаторка Елізабет Уоррен, передбачає відстеження всіх криптовалютних гаманців росіян та подальше їх блокування. Згідно з цим документом, американські криптовалютні біржі не зможуть перераховувати будь-які кошти на криптовалютні гаманці росіян. Також ці гаманці повинні бути заблоковані для будь-яких інших операцій з ними.
Ідею щодо посилення законодавчих обмежень окремих криптовалютних операцій висловили і у Великобританії. Національна агенція Великобританії зі злочинності рекомендує посилити вимоги щодофункціонування так званих сервісів-змішувачів криптотранзакцій – саме таким є згаданий вище продукт Wasabi і саме такі використовуються для обходу санкцій, бо принцип їх роботи дозволяє залишатись користувачам цими криптовалютними сервісами повністю анонімними. Британська агенція вимагає, щоб ці сервіси використовували ідентифікацію своїх клієнтів таку ж, яку застосовують традиційні банки, тобто дотримувались стандартного правила «Знай свого клієнта» (KYC – know-your-customer), завдяки якому особи під санкціями не можуть користуватися європейськими банківськими установами. Пояснюючи свою пропозицію, фахівці агенції відзначили зростання популярності сервісів-змішувачів в останні півроку.
Найбільш рішучими в обмеженні самої можливості обходу санкцій через криптовалютні транзакції стали країни Євросоюзу. В останні дні березня ЄС прийняв в першому читанні нові правила для функціонування криптовалютної індустрії. Вони спрямовані, в першу чергу, на боротьбу з відмиванням коштів. Відповідно, тепер всі криптовалютні транзакції, що перевищують 1000 євро, не зможуть бути анонімними – до них повинні застосовуватися перевірки виду anti-money laundering (AML) – боротьби з відмиванням коштів, тобто посиленого аналізу їх учасників на причетність до санкційних списків та інших обмежувальних актів. Це правило стосується приватних гаманців – тих, які не прикріплені до певної біржі або існують як апаратні токени. До гаманців, які заведені на біржах, правило KYC – знай свого клієнта – застосовується уже давно. Хоча багато учасників ринку виступили проти таких обмежень, вони зменшують будь-яку можливість анонімно використовувати криптовалюти.
Криптовалютне майбутнє – не таке світле, як очікувалось
Хоча криптовалюти давно перетворились з інструменту проведення платежів, на інструмент збереження цінності й інвестування, тобто їх купують і тримають, в сподіванні на майбутній ріст їх вартості, все ще помітна доля криптовалютних транзакцій так чи інакше пов’язана з незаконною діяльністю. І спроби обійти санкції з боку Росії могли стати іще одним способом використання криптоактивів. Проактивна реакція європейських законотворців, підкріплена їхніми американськими колегами щодо самої можливості таких операцій, вплине на ринок криптовалют загалом та зробить його більш прозорим й регульованим та зменшить можливості незаконного використання криптоактивів у різних проявах.