Чи здійсниться Українська книжкова революція?

6 Липня 2022, 21:31

Вийшли 15 діб, протягом яких Володимир Зеленський мав підписати законопроекти №6287 та №7459. Вони стосуються книжкового ринку в Україні, мають на меті його переформатування та українізацію. Зокрема, законопроект №6287 передбачає впровадження відшкодування оренди книгарням, які продають книги українською мовою (до 20% від доходів) та надання сертифікатів на купівлю книжок дітям при народженні та в 14 років.

У свою чергу, законопроект №7459 стосується ввезення та розповсюдження видавничої продукції, що стосується держави-агресора, Республіки Білорусь, тимчасово окупованої території України. Таким чином, вони по суті являють собою «хорошого та поганого поліцейських», що мають навести порядок на книжковому ринку нашої держави та підтримати наших книговидавців та літераторів.

Нардеп Володимир В’ятрович у своєму Facebook-акаунті пише, що «розробка і ухвалення цих законів стали прикладом плідної співпраці громадського суспільства, представників законодавчої й виконавчої влади, культурних індустрій в інтересах української культури і національної безпеки України, звільнення нашої країни від руйнівних російських впливів».

І дійсно, документ, що стосується підтримки українського книговидання, має на меті сприяти зростанню книжкового ринку втричі й числа книгарень майже до 800 з нинішніх 200 по всій Україні за п’ять років. Асортимент книжок також має зрости майже вдвічі. Прийнятий Верховною Радою він був саме в той момент, коли існування інформаційного продукту Російської Федерації в Україні виглядає вже просто злочинно, а ринок українських книжок переживає тяжкі часи. Відповідно, затримка в підписанні закону викликає лише неприємне здивування. Особливо враховуючи, що Верховна Рада проголосувала одностайно «за».

У свою чергу, активіст та співкоординатор руху «Простір свободи» Тарас Шамайда ще 2021 року, коментуючи законопроект, що стосується підтримки українського книговидання, писав: «книжкова галузь в Україні десятиліттями перебуває в перманентній кризі. Половина дорослого населення ніколи чи майже ніколи не читає. Якщо німець купує в середньому 5,5 книжки на рік, поляк — 2,5, то в Україні до початку пандемії цей показник заледве сягав 0,57 книжки. Водночас дві третини книжок, які продають в Україні, — російською мовою. Російськомовна література — й завезена з Росії, й видана в Україні — не лише сприяє поширенню наративів, мови й смаків «русского мира», а й не дає сформуватися повноцінному українському книжковому ринку».

Український Тиждень послідовно підтримував прийняття законопроекту №6287, усвідомлюючи колосальну роль, яку він відіграє для розвитку та розповсюдженні української літератури. Більше про цей документ та книжковий ринок в Україні ви можете почитати у нас на сайті.

 

Позначки: