Чи залишиться перепис 2001 року єдиним в історії України?

Суспільство
9 Серпня 2021, 14:40

Кабмін перерозподілив бюджетні кошти, виділивши фінансування на підготовку до проведення Всеукраїнського перепису населення у 2023 році. Про це йдеться в розпорядженні №884-р уряду. Як зазначається, виділені кошти – понад 82 млн грн – підуть на модернізацію програмно-апаратного комплексу автоматизованої системи пробного перепису населення. У ній має з’явитися сервіс для ідентифікації громадян за допомогою номера телефону (мобільного) в підсистемі збору переписних даних під час інтернет-раунду.

 

Читайте також: Писано-переписано

 

Також вказується, що з огляду на ситуацію із запровадженням карантину в Україні, Державна служба статистики (Держстат) відпрацьовує питання розширення можливостей респондентів під час участі в інтернет-раунді перепису населення. Зокрема, українці зможуть відповідати на питання анкети (переписного листа) за допомогою спеціального програмного забезпечення в мережі.

 

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар наголосив, що у світі, не кажучи уже про Європу чи пострадянський простір, переписи проводяться принаймні раз на 10 років. "Винятки можуть складати країни на кшталт Афганістану чи Сомалі, Сирії чи Лівії. В сусідніх з Україною державах теж є свої проблеми, наприклад в Молдові є проблема окупованих російськими військами Придністров'я, а в Грузії – Абхазії та Південної Осетії. Однак це не заважало там проводити повноцінні переписи із періодичністю близько 10 років. В Україні ж унікальна ситуація. Єдиний за 30 років незалежності перепис і постійне відкладання наступного під штучно надуманими приводами", – зазначив журналіст.

 

Олександр Крамар підкреслив, що перепис вкрай потрібен для планування розвитку країни і вироблення державної політики у найрізноманітніших сферах. "І не для того, щоб знати скільки точно мешканців в Україні, а для того, щоб розуміти якими вони є. Від етнолінгвістичних чи соціально-економічних ознак до територіального розміщення і так далі. Цю функцію перепису не здатні замінити, ані соціологічні опитування, ані державні реєстри, тим більше у їх нинішньому вигляді", – переконаний економічний оглядач.

 

Читайте також: Демографія. Недооцінена загроза

 

Однак Володимир Зеленський – вже четвертий президент,  за часів якого перепис постійно відкладається, замість 2020-го тепер уже на 2023. "Але це передвиборчий рік і є побоювання, що в результаті він буде знову відкладений. Якби був реальний намір його провести за президентства Зеленського, то це відбулося б якщо й не минулого, то принаймні цього року. А так усе більше ризиків, що перепис 2001 року залишиться не лише першим, а й єдиним в історії України", – резюмував Олександр Крамар.