"Така необхідність зумовлена тим, що у Донецькій та Луганській областях триває операція Об’єднаних сил щодо забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. Відповідно на окремих територіях цих областей існує загроза безпеці виборців, інших суб’єктів та учасників виборчого процесу, а також належному забезпеченню організації підготовки та проведення виборів із дотриманням вимог Кодексу", – йдеться на сайті ЦВК.
Як зазначається, рішення про можливість чи неможливість проведення виборів Комісія може ухвалити на підставі висновків та рекомендацій обласних ВЦА та правоохоронних органів. Наголошується, що ЦВК не уповноважена самостійно визначати можливість забезпечення належного рівня безпеки та можливість уникнення терористичної загрози під час організації та проведення виборів на цих територіях.
Читайте також: Обрані голови громад Донеччини йдуть у відставку та вдягають погони
Нагадаємо, у серпні 2020 року ЦВК на підставі висновків Донецької та Луганської обласних ВЦА встановила неможливість проведення перших місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в 10 територіальних громадах Донецької області та 8 громадах Луганської області. Місцеві вибори, зокрема, не проводились у фактичному обласному центрі Луганщини Сєвєродонецьку, а також в інших достатньо великих громадах двох регіонів (Лисичанськ, Волноваха, Авдіївка, Вугледар, Торецьк, Станиця Луганська, Попасна, Щастя тощо). Суд відповідну Постанову ЦВК визнав протиправною та скасував її.
Однак 16 січня 2021 року ЦВК знову отримала висновки Донецької та Луганської обласних ВЦА щодо загрози безпеці виборців на території цих 18 громад та встановила неможливість проведення там місцевих виборів 28 березня.
Як відомо, Виборчим Кодексом визначено, що перші вибори можуть проводитись двічі на рік – в останню неділю березня та останню неділю жовтня та мають бути призначені не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів. Тому, у разі визнання можливим організувати підготовку та проведення перших місцевих виборів в останню неділю жовтня 2021 року ЦВК повинна ухвалити рішення про їх призначення не пізніше 21 серпня 2021 року. Відтак ЦВК очікує відповідні висновки від Донецької та Луганської ОДА-ВЦА не пізніше 19 серпня 2021 року.
У коментарі Тижню координатор громадянської мережі "ОПОРА" у Луганський області Олексій Кормілецький висловив сподівання, що будуть нові висновки військово-цивільних адміністрацій Донецької та Луганської області, особливо, зважаючи на громадський розголос. "Минулі їх рекомендації не проводити вибори в громадах не містили достатньої кількості аргументованих доказів того, що в конкретних громадах не можливо було їх провести. У Луганській області ми мали таку ситуацію – місто Рубіжне та місто Сєвєродонецьк знаходяться поруч і перебувають у приблизно однаковому безпековому стані. Але у першій громаді відбулися вибори, а у другій – ні. Не було громадського обговорення цих рішень, тому до кінця не зрозуміла аргументація рішень щодо конкретних міст", – розповів Кормілецький.
Читайте також: Рівні токсичності. Які тенденції формують електоральну ситуацію на Донеччині
За словами координатора "ОПОРИ", ЦВК, отримавши рішення суду, зробила єдиний законодавчо можливий крок: звернулося до ВЦА Донеччини та Луганщини з проханням визначити безпековий рівень та оприлюднити рішення щодо можливості виборів у цих 18 громадах. "У ЦВК немає не тільки механізму впливу на ці рішення, вони навіть не можуть перевірити об’єктивність чи актуальність цієї інформації. ОПОРА пропонувала змінити алгоритм, за яким приймали б такі рішення, але за минулий рік якихось кроків до змін ми не побачили”, – зазначив Кормілецький.