Чи перебільшена загроза війни? Що обговорювали у «Свободі слова» на ICTV

Політика
1 Лютого 2022, 15:42

Данілов назвав план дій України у разі можливого вторгнення Росії

Секретар РНБО Олексій Данілов запевнив, що у разі можливого вторгнення Росії в Україну всі відповідні структури та відомства  діятимуть злагоджено. За його словами, на такий випадок є чітко прописані процедури.

– У разі агресії відразу збирається Рада нацбезпеки та оборони, а президенту пропонується підписати відповідний указ, який протягом 48 годин повинна затвердити Верховна Рада. Відразу військові починають діяти так, як вони вважають за необхідне. Наголошу, що це справа саме військових. У разі необхідності до оборони залучатимуть усіх, – пояснив він.

Він нагадав, що минулого року РНБО затвердила план оборони України. Саме у ньому чітко прописано, хто і як повинен діяти, та чим займатися у разі нового загострення агресії з боку РФ.

Секретар РНБО додав, що станом на сьогодні біля кордону України з Росією перебуває близько 120 тис. російських військових. Він переконаний, що цієї кількості точно недостатньо для повномасштабного вторгнення.

Водночас не можна виключати, що Росія не вдасться до можливих точкових провокацій. Але Данілов запевнив, що Україна до цього готова.

Днями міністр оборони Олексій Резніков також заявив, що наразі біля кордону України з Росією не спостерігається жодних явищ чи дій військового характеру, які би помітно відрізнялися від того, що відбувалося навесні минулого року.

За його словами, і українська розвідка, і командування ЗСУ перебувають у постійному контакті з міжнародними партнерами, а також володіють усією повнотою інформації про ситуацію на кордоні України та РФ.

Також секретар РНБО зробив гучну заяву про неможливість виконання Мінських домовленостей

Мінські угоди, які були підписані під дулом російського автомата, не можуть бути чинними. Таку думку висловив секретар РНБО Олексій Данілов, зазначивши, що це розуміють усі сторони.

– По-перше, час, на який випало підписання цих угод, говорить про те, що їх виконати неможливо. Якби це можна було б зробити, то це би зробили давно. Я не уявляю собі, що може початися у суспільстві зараз, якщо хтось наважить рухати цей процес.

А, по-друге, мені цікаво, як так сталося, що серед гарантів (США, Велика Британія і Росія), які брали на себе зобов’язання у Будапешті боронити нашу територіальну цілісність, коли ми віддали свою ядерну зброю, тільки агресор РФ опинилася у колі країн, які зараз ведуть з нами переговори, – обурився він.

Олексій Данілов наголосив, що після підписання Мінських угод відбулося дуже багато подій. Він додав, що “нісенітниця, яка записана у цих документах, – це повний нонсенс. Оскільки пункт про проведення виборів на тимчасово окупованих територіях, доки там є російські окупаційні війська, виконати просто неможливо.

Нещодавно керівник Офісу президента України Андрій Єрмак також заявив, що Верховна Рада розглядатиме закони, передбачені Мінськими угодами, лише після узгодження плану припинення війни всіма сторонами. Він наголосив, що Україна виконуватиме їх винятково в українських інтересах і відповідно до норм міжнародного права.

Міноборони приступило до розгортання сил тероборони складом у 130 тис. осіб – Маляр

На сьогодні в Україні сформовано 70% складу сил територіальної оборони мирного часу. Про це заявила заступниця міністра оборони України Ганна Маляр.

– Що стосується територіальної оборони, то ми рухаємося чітко за планом. Сьогодні сформовано 70% штату мирного часу, це 10 тис. осіб і тисяча – Сили спеціальних операцій, – повідомила вона.

Вона повідомила, що на сьогодні у Міноборони приступили вже до формування 130 тис. осіб, які будуть розгортатись. Маляр додала, що затримок зі збільшенням складу тероборони немає.

Заступниця міністра оборони повідомила, що відомство вже провело навчання сил ТРО.

Нагадаємо, закон Про основи національного опору набув чинності з 1 січня 2022 року. Як ключове поняття там вказаний національний опір, який складається з територіальної оборони, а також – рух опору та підготовки українців до самого нацопору. Для виконання завдань із територіальної оборони України сформували Сили територіальної оборони. Першим командувачем нового роду військ ЗСУ став бригадний генерал Юрій Галушкін.

Загроза агресії РФ зближує: ексзаступник генсека НАТО про союз Києва, Варшави та Лондона

Оборонний союз за віссю Київ-Лондон-Варшава допоможе Україні наблизитись до стандартів Північноатлантичного альянсу. Про це повідомив колишній заступник генсека НАТО, експосол США в Російській Федерації Александр Вершбоу. Ведучий Вадим Карп’як запитав колишнього посла, як він оцінює стратегічно-політичний оборонний альянс, до складу якого буде входити Україна, Польща та Велика Британія.

– Воно ще звісно на рівні чуток, але незабаром ми почуємо конкретні новини. Я гадаю, що як для української безпеки, так і для у всій Європі це дуже добре, що Сполучене Королівство і Польща йдуть на зустріч Україні для того, щоб встановити нову безпекову систему, – сказав Александр Вершбоу.

Він зауважив, що Велика Британія має подібні домовленості з Польщею та Литвою. На його думку, подібний альянс допоможе Україні наблизитись до стандартів НАТО.

– Дуже добре побачити, що три ключові партнери Сполучених Штатів не залякані Росією. Вони і далі будуть йти у цьому напрямку. Звісно, Сполучені Штати не будуть залишати Європу беззахисною. Зрештою, загроза агресії з боку Путіна зближує країни для спільної оборони, – сказав ексзаступник генерального секретаря Північноатлантичного Альянсу.

Про можливість створення союзу Україна-Польща-Велика Британія стало відомо 21 січня, коли про це оголосила очільниця британського МЗС Елізабет Трасс. Згодом міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Київ зацікавлений у розвитку подібних домовленостей. Він додав, що українські представники вже активно працюють у цьому напрямку.

Це не та солідарність, яку мало б показувати НАТО: Вершбоу про позицію Німеччини

Німеччина багато допомогає Україні в економічній галузі, проте намагається уникнути військових питань. Зокрема, ФРН не хоче постачати зброю Україні. Про це заявив колишній заступник генерального секретаря НАТО та експосол США у Росії Александер Вершбоу.

– Це насправді болісно. Навіть бачити ці мапи, коли британські літаки мають облітати повітряний простір Німеччини – це не та солідарність, яку мало б показувати НАТО, – зазначив він.

На думку Вершбоу, Німеччина всіма способами намагається уникнути військових питань, які стосуються допомоги України. Він припустив, що ФРН ухвалила відповідне рішення через історичний досвід.

– Німці насправді намагаються уникнути військових питань, які стосуються допомоги України. Вони брали участь в обговоренні того, як допомогти Україні. Вони багато роблять в економічній галузі, можливо, тому що у них є дуже сумний досвід. Вони дуже стримані щодо військової допомоги, – сказав колишній заступник генерального секретаря НАТО.

На його думку, Німеччина не хоче війни, однак їй варто було б переглянути свою позицію щодо постачання зброї Україні.

– Вони не дуже войовничі, не хочуть війни. Ми маємо поважати це. Але у цьому випадку ми маємо справу з прямим партнером, який є прямою жертвою російської агресії. Тому ми маємо думати, щоб не було такої позиції, яка розбиває союз Альянсу.

У студії «Свободи слова» на ICTV продовжуються обговорення загрози війни. Вчора ця тема була головною і на засіданні радбезу ООН в Нью-Йорку. В той час масштабне вторгнення Кремль все заперечує.

За спробу підготовки заворушень в Україні затримали експравоохоронця – МВС

За спробою організувати масові заворушення в Україні затримали колишнього співробітника поліції, полковника Юрія Голубана. Цю інформацію підтвердив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

– Щодо людини, ім’я якої сьогодні вже звучало. Так, справді, це людина на прізвище Голубан, який був співробітником правоохоронних органів, і який має дуже незрозумілу історію минулого, зокрема, у 2014 році. Тому мене, як міністра, також хвилює, чому тоді у тій історії не поставили крапку.

Очевидно, що зараз правоохоронні органи, зокрема СБУ, повинні знову звернутися до фактів попередньої справи в межах цього або нового кримінального проваджнення. Оскільки людина потрапила в поле зору правоохоронних органів саме як організатор масових заворушень, – пояснив він.

30 січня поліція затримала групу осіб, які планували влаштувати масові заворушення на території України. Як повідомили в МВС, акція була спрямована на насильницькі дії з метою розхитування та дестабілізації ситуації в країні.

За словами Дениса Монастирського, організатори планували зібрати до 5 тис. людей для участі у заворушеннях. До 1,5 тис. мали становити так звані тітушки, які б влаштували бійки з правоохоронцями.

Також очільник МВС розповів, що організатори хотіли обов’язково влаштувати сутички серед учасників цього мітингу. Для цього навіть заготовили ​​бутафорську кров, яка внаслідок конфліктів із правоохоронцями мала нібито пролитися серед псевдоактивістів.

Такі акції планували провести у Києві, Сумській, Чернігівській, Черкаській та Полтавській областях.

Міністр внутрішніх справ також продемонстрував фрагмент відео, яке характеризує наміри організаторів заворушень. На відео невідома особа роздає вказівки щодо планування заворушень.

– Запиши собі, я хочу, щоб пара пацанів, яким ми надамо премії окремо, розіграли спектакль. Для цього потрібна бутафорська кров і наші парамедики. І щоб це обов’язково потрапило на камеру, – йдеться у відеофрагменті.

Відзначаємо як елемент гібридної війни: очільник МВС про масові “мінування” в Україні

Масові псевдомінування в Україні – це елемент гібридної війни, який спрямований на внутрішню дестабілізацію. Проте правоохоронні органи розуміють, звідки надходить загроза. Про це заявив очільник Міністерства внутрішніх справ Денис Монастирський.

– З початку року ми маємо близько тисячі повідомлень про мінування. Інформація щодо мінувань стосувалася 10 тис. об’єктів у всій Україні. Якщо це розподілити на належне реагування всіх правоохоронних органів – це не години, це дні, які необхідні були, щоб обстежити абсолютно всі об’єкти, які визнано замінованими.

Ми зараз відзначаємо це як елемент гібридної війни. Питання кібератак, які також є складовою внутрішньою дестабілізації, та не тільки.

Псевдомінування – це організоване явище, вважає глава МВС. Понад 70% повідомлень надходить з Російської Федерації.

– Аспекти мінувань, звісно, це організоване явище. Ми це розуміємо, порівнюючи з минулим роком. Ми розуміємо, звідки надходить загроза. Дуже чітко: IP-адреси, з електронних пошт яких надходять повідомлення. Понад 70% повідомлень – це Російська Федерація. Ще є новинка – 10% з Білорусі за останні декілька місяців.

Через збільшення кількості повідомлень про псевдомінування в Україні, правоохоронні органи змінили формат реагування на відповідні дані.

– Ми змінили формат роботи правоохоронних органів та реагування на ці випадки. Першою приїжджає Патрульна поліція. Повністю пройшли інструктаж з вибухотехніками з інших підрозділів Національної поліції. Вони одразу починають оглядати ці об’єкти та дають попередній висновок, чи є загроза. Якщо вона є, вибухотехніки визначають місце як пріоритетний об’єкт та реагують відповідно.

Через омікрон-штам в Україні приріст хворих на Covid може підскочити до 60 тисяч – Ляшко

Ріст захворюваності на коронавірусну хворобу в Україні зростатиме протягом двох наступних тижнів. Про це в ефірі «Свободи слова» на ICTV повідомив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.

– На жаль прогнози збуваються. І ці прогнози не дуже оптимістичні, оскільки вони говорять, що з кожним тижнем у нас збільшується кількість випадків коронавірусної хвороби у два рази. І це ми вже відмічаємо три тижні, – сказав Віктор Ляшко.

Міністр послався на досвід європейських країн, які першими вийшли на пік захворюваності по Covid з домінуючим омікрон-штамом. Згідно з цими показниками глава МОЗ очікує, що в Україні протягом наступних двох тижнів зростатиме кількість добових випадків коронавірусної хвороби.

– Тому ми розраховуємо, що ми можемо дійти до 60 тис. (випадків Covid-19 – Ред.) на добу, – заявив Віктор Ляшко.

Він також прокоментував рівень підготовки системи охорони здоров’я до такого навантаження від Covid. Міністр повідомив, що особливість омікрон-штаму в тому, що він більш заразний, але менше вражає легені, тому менше з’являється киснезалежних пацієнтів.

– Водночас значно зростає кількість випадків коронавірусної хвороби, що приводить до навантаження не стаціонарів, а екстреної медичної допомоги і первинної меддопомоги, – сказав повідомив очільник МОЗ.

Також у МОЗ назвали умову для скасування карантину в Україні

У Міністерстві охорони здоров’я допускають можливість скасування всіх карантинних обмежень в Україні. Таке рішення можуть ухвалити за однієї умови. Про це заявив очільник МОЗ Віктор Ляшко. На його думку, більше українців мають вакцинуватися проти коронавірусу.

– Наприклад, в деяких країнах були занадто жорсткі обмеження, не можна було ходити на вулиці без маски. Зараз вони знімають це обмеження, наприклад, Ірландія, – зазначив він.

Станом на 1 лютого, понад 79,88% жителів Ірландії пройшли повний курс вакцинації, а 53,36% отримали бустерне щеплення.

Міністр охорони здоров’я розповів про досвід Великої Британії, де подолали штам Омікрон. У країні вакциновано понад 80% людей двома дозами та понад 50% жителів зробили бустерне щеплення.

Ляшко переконаний, шо Україна має нарощувати темпи вакцинації та імунізувати більше жителів. За даними МОЗ, в Україні лише 50% дорослого населення вакциновано хоча б однією дозою та 47% жителів зробили два щеплення.


Гості студії: секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данілов, міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, заступник генерального секретаря НАТО (2012-2016 рр.) Александр Вершбоу, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр, власна кореспондентка в Україні, «Новая газета» Ольга Мусафірова, журналіст, головний редактор «РБК-Україна» Сергій Щербина, політолог Юрій Романенко, політолог Володимир Фесенко.

Повну трансляцію «Свободи слова» можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.

Автор:
Тиждень