Західна преса активно обговорює можливе повернення Ілона Маска до власного бізнесу після державної служби, зокрема йому доведеться піти з посади голови Департаменту ефективності державного управління (DOGE). За словами американського президента, якого цитує видання NBC News, це може відбутися вже за кілька місяців. Варто зазначити, що особи, які обіймають особливі посади, можуть тимчасово виконувати обов’язки не більше, ніж 130 днів протягом року.
Водночас напередодні схожу заяву зробив і віцепрезидент США Джей Ді Венс. Він відзначив, що у DOGE є багато роботи і вона продовжуватиметься після відходу Маска. «Але, по суті, Ілон залишиться другом і радником як для мене, так і для президента», — заявив Джей Ді Венс, якого цитує Reuters.
Утім чому тоді це звільнення стало на часі? Видання Politico, посилаючись на свої джерела, пише, що наближення відходу Маска відбувається на тлі того, що деякі інсайдери адміністрації Трампа і багато зовнішніх союзників розчарувалися у його непередбачуваності, і все частіше розглядають мільярдера як політичну відповідальність.
«Ця динаміка стала очевидною у вівторок, коли консервативний суддя, якого активно підтримував Маск, програв свою заявку на місце у Верховному суді штату Вісконсін з різницею у 10 пунктів. Це також свідчить про зрушення у відносинах між Трампом і Маском у порівнянні з тим, що було місяць тому, коли чиновники Білого дому і союзники прогнозували, що Маск залишиться і що Трамп знайде спосіб вийти за межі 130-денного терміну», — йдеться у матеріалі.
Хоча публічно Трамп демонструє тільки захоплення Маском, який витратив мільйони на його обрання, тепер, схоже, дедалі частіше замислюється про вибори, які відбудуться наступного року, і намагається не поставити під загрозу свою більшість у Палаті представників.
Точні причини очікуваного розколу не зовсім зрозумілі навіть тим, хто близький до обох чоловіків. Але три інсайдери Politico з оточення Трампа заявили, що чиновники адміністрації продовжують дратуватися через брак комунікації Маска з вищим керівництвом і Кабінетом міністрів — це проблема, з якою вони борються з січня, і яку з перемінним успіхом намагаються вирішити з самим Маском.
«Заява Трампа на засіданні Кабінету міністрів з’явилася через три дні після того, як The New York Times повідомила, що Пентагон планував ознайомити Маска із засекреченими військовими планами щодо Китаю — це серйозний потенційний конфлікт інтересів, зважаючи на ділові стосунки Маска з Китаєм. Хоча Пентагон і Білий дім публічно відкинули цю історію як фейкову новину, заголовок застав Трампа і голову адміністрації Білого дому Сюзі Вайлз зненацька, змусивши їх намагатися з’ясувати, що відбувається», — йдеться у матеріалі.
Тим часом, видання The New York Times називає Маска для Трампа «цапом-відбувайлом» та «тягарем», а Bloomberg пише про його дві важливі ролі.
«Він відволікає увагу — а іноді слугує аватаром — для деяких суперечливих дій Трампа, політична діяльність якого все ще дуже залежить від грошей мільярдера. Тому помічники президента намагаються не відштовхувати і не критикувати Маска, оскільки хочуть зберегти його як донора на проміжних виборах у 2026 році. Це призвело до того, що найближче оточення Трампа публічно підтримує його та DOGE, навіть якщо він їх дратує», — пише видання.
Крім того, повідомлення про те, що Маск готовий покинути посаду, стало полегшенням для провідних помічників Республіканської партії, які вважали, що він заважає їхнім зусиллям з реалізації консервативного порядку денного.
«Зрештою, Трамп довів у минулому, що його лояльність є умовною. Замість того, щоб змиритися з політичним дискомфортом, він виштовхував помічника за помічником за двері. Хоча Маск користується повагою і трепетом Трампа, і має неперевершену кишеню, немає жодних підстав вважати, що його також не витіснять. Це саме те, на що розраховували традиційні республіканці, і в середу вони з полегшенням зітхнули з приводу того, що деякі закономірності ніколи не підводять. Конкретні деталі падіння Маска ще належить з’ясувати, але той факт, що розмови про це з такою радістю сприймаються республіканцями з Палати представників, може стати підтвердженням, яке підштовхне Трампа до твердого “так” щодо зміни Маска», — наголошує видання Time.
Водночас частина людей з близького оточення Трампа запевняє, що незважаючи на американські гірки у стосунках з Маском, президент Штатів завжди матиме з ним особливі стосунки. А ось в межах адміністрації чи ні — покаже час.