Що таке «фінляндизація»? Як відомо, Фінляндія пережила збройну агресію СРСР, що викликала загальне піднесення патріотичних настроїв фінського народу. Цей найвищий рівень національної консолідації, єдності й згуртованості всіх верств суспільства фіни досі називають «Дух зимової війни». Справді, маленька країна, все чоловіче населення якої було менше, ніж особовий склад радянської армії, зуміла завдати СРСР великих військових утрат. Комуністична імперія втратила своїх солдатів і офіцерів щонайменше в десять разів більше, ніж Фінляндія.
Після бойових дій 1939-1940 рр. була ще війна 1941-1943 рр. Тоді СРСР знову напав на Фінляндію, котра проголосила свій нейтралітет, що її не врятував. В 1944 році Кремль заходився атакувати фінів з метою захоплення Гельсинкі, проте втратив величезну кількість танків та іншої бронетехніки і відмовився від своїх намірів. За багато років після цього радянський діяч В’ячеслав Молотов (до речі, вираз «коктейль Молотова» про пляшки із запалювальною сумішшю виник серед фінів саме під час Зимової війни) казатиме: «О, Фінляндія! Це горішок…»
Фіни встояли. Але під час наступних мирних переговорів СРСР наполіг (а західні країни не змогли чи не схотіли цьому протистояти) на створенні власних військових баз на території Фінляндії, зокрема Ханко і Поркалла-Удд. Для країни були запроваджені певні обмеження в міжнародній політиці. Їй було заборонено приєднуватись до будь-яких безпекових блоків. Заборонили на її теренах і будь-яку антирадянську пропаганду. Хоча останнє проконтролювати було неможливо, в цьому сенсі пересічні фіни також зберігали всупереч будь-яким угодам антирадянський консенсус. Про цю особливість фінської вдачі писав український філолог Ю.Шевельов:: «Фінляндія жила сотні років під Швецією. Тепер шведів в Фінляндії чи то 6, чи то 9%. За законом країна має дві державні мови. Ось я у Фінляндії, іду в Гельсинках до крамниці. По-шведськи я вмію, по фінські-ні. Говорю по-шведськи. Дивляться на мене, як на божевільного-нічого не розуміють (а в школі ж вивчали). Пояснюю, що я не фінський швед, який не хоче говорити по-тутешньому. Що я живу в Швеції. Моментально всі мене розуміють. Вони думали, що я тутешній… Мораль вивести неважко. Державна мова сама собою, Конституція Конституцією, а фіни фінами».
Є тут ще одна важлива обставина. Незважаючи на всі нахабні домагання Москви, не можна було ігнорувати той факт, що Фінляндія не зазнала поразки. Радше її в Фінляндії зазнав СРСР, що планував зробити цю країну радянською республікою на кшталт Литви, Латвії і Естонії. Натомість Фінляндія зберегла незалежність і суверенітет, хоча й дещо умовно обмежений. Вона не була окупована радянськими військами. Крім того, ця країна мала серйозні західні гарантії, що Москва не спробує її захопити.
Україна перебуває в іншій ситуації. Російська ментальність ніколи не вважала фінів чимось близьким до росіян, зовсім інше ставлення вона демонструє до українців. На думку московського аналітика Марка Фейгіна, якщо Україна погодиться на нейтралітет, то буде швидко окупована РФ. Такої ж думки українська нардепка Інна Совсун: «Відмова від вступу до НАТО – це відкладена смерть України».
Україні Кремль готує значно гірші умови ніж Фінляндії. Йдеться про поступове поглинання нашої держави, про її втягування до складу Російської Федерації. Стосовно України вираз «фінляндизація» насправді є евфемізмом, що покликаний приховати капітуляцію і ліквідацію нас як незалежної і суверенної держави.