Чи є загроза соціально-економічної дестабілізації? Про що говорили у “Свободі слова” на ICTV

Політика
14 Грудня 2021, 13:20

13 грудня в ефірі "Свободи слова" на ICTV відбулося чергове обговорення актуальних тем для українського суспільства. Випуск був присвячений темі складної соціально-економічної ситуації в Україні.

Гості студії: голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк, голова Національної комісії держрегулювання енергетики і комунальних послуг Валерій Тарасюк, прем’єр-міністр України (2016-2019 рр.), лідер партії "Українська стратегія Гройсмана" Володимир Гройсман, народна депутатка, "Голос" Інна Совсун, народний депутат, співголова фракції "Європейська солідарність" Артур Герасимов, народний депутат, ВО "Батьківщина" Сергій Власенко.

 

Це результат діяльності розвинутих країн: Свириденко про інфляцію в Україні

Інфляція в Україні – це не результат діяльності українського урядую. Про це заявила перший віце-прем’єр та міністр економіки Юлія Свириденко.

"Це – результат діяльності урядів розвинутих країн, які шукали відповіді на запитання, яким чином треба та можна боротися з наслідками Covid", – сказала Свириденко.

Більшість країн світу для того, щоб підтримати громадян своїх країн та бізнес друкували кошти в розмірі $16 трлн. Тобто, вони збільшили грошову масу. Виходячи з того, що економіка України – відкрита, ми імпортували цю інфляцію, – сказала вона.

Вона також назвала класичні інструменти для боротьби з інфляцією: монетарні, такі як збільшення облікової ставки НБУ – це те, що робиться в Україні і це ті рішення, що ухвалюються правлінням НБУ, а також – зниження податків.

 

Міністр економіки пояснила причини підвищення цін в Україні

Перший віце-прем’єр – міністерка економіки Юлія Свириденко в ефірі "Свободи слова" пояснила причини зростанням цін в Україні.

"Тому що є світові ціни, тому що є відкрита економіка України. І, звичайно, що ми експортуємо всі ці продукти, про які ви сказали, – так вона відповіла на запитання ведучого про те, чому, якщо за підсумками 2021 року інфляція в Україні складе близько 10%, олія дорожчає на 60%" – сказала міністерка.

За її словами, Україна працює на світових ринках, тому відбувається зростання цін, і вона не може на це вплинути.

"Ми можемо боротися тими інструментами, які я зазначила. Ми можемо впливати, скажімо, на ціну на газ тощо", – додала вона.

За даними Держстату, споживча інфляція в Україні у листопаді 2021 року сповільнилась до 10,3%. Ще у жовтні цей показник був на рівні 10,9%. На споживчому ринку ціни на продукти та безалкогольні напої зросли на 1,1%, найбільше (на 7,8%) здорожчали овочі.

 

Ключові позиції в платіжках – стабільні: ОП про вартість комунальних послуг

В Україні вжили системних заходів, щоб платіжки на газ для українців не змінилися. Про це заявив заступник керівника Офісу президента Ростислав Шурма. Він зазначив, що попри розхитування інформації деякими особами щодо опалювального сезону, він стартував і вже два місяці без перебоїв.

"В Україні деякі безвідповідальні політики на тлі непростої ситуації на кордоні розхитували ситуацію в енергетиці та економіці. Насправді, минуло вже два місяці опалювального сезону – в усіх є тепло, світло, жодного перебою не відбулося" – прокоментував Шурма.

Він також зазначив, що платіжки на газ не змінилися, а ціна для населення на електроенергію – стабільна.

"Ринкові ціни на газ зросли практично уп’ятеро, а якщо порівнювати з початком року, то навіть удесятеро на світових біржах. В Україні ми вжили системних заходів, щоб платіжка на газ не змінилася. Сьогодні українці отримують газ за ті ж 8 грн. Щодо електроенергії, яка здорожчала у всіх сусідніх країнах у три-чотири рази, в Україні для населення вона стабільна. Для найчутливіших верств населення ми навіть змогли знизити ціну на електроенергію", – сказав посадовець.

Щодо інших комунальних послуг таких як вода, квартплата, розподіл, доставка газу та електроенергії, то він зазначив, що уряд системно працює, щоб ці тарифи зростали не більше ніж середні темпи інфляції в Україні.

 

Вітренко запевнив, що опалювальний сезон мине без перебоїв

Голова правління НАК Нафтогаз України Юрій Вітренко запевнив, що у сховищах достатньо кількість газу та опалювальний сезон мине без перебоїв.

"У нас у сховищах нормальні обсяги газу. Нормальні – це такі ж, як, коли прем’єр-міністром був Володимир Гройсман, тому з точки зору очікувань за нормальних обставин немає бути проблем. Як тоді ми проходили безперебійно зиму так і зараз ми маємо це зробити. Ми повинні розуміти, що обсяги нарахування до сплати за, наприклад, жовтень минулого року, вони включають ті обсяги, які реально були спожиті. Тобто, це не тільки питання ціни, але й обсягів. Цього жовтня споживання населенням (газу, – Ред.) зросло", – сказав він.

З 1 грудня для клієнтів постачальника останньої надії, функції якого виконує Нафтогаз, зросла ціна на газ. У Нафтогазі також пояснили, що не встановлюють ціну для клієнтів ПОН – вона розраховується щомісячно за спеціальною формулою, розробленою в межах Порядку проведення конкурсу з визначення постачальника останньої надії.

 

Дуже показово: Шуляк про запровадження санкцій США проти Тупицького

Голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк назвала показовим запровадження санкцій щодо колишнього голови КСУ Олександра Тупицького Сполученими Штатами.

"Дуже показово, що санкції США запровадили та оголосили про них 9 грудня, а це день боротьби з корупцією. Це також можна розцінювати як певний знак корупціонерам, які працювали у нас у Конституційному суді, адже ми говоримо про Тупицького та його дружину, які звинувачуються у тому, що вони були помічені у корупційних діяннях у цій сфері", – сказала Шуляк.

Вона зазначила, що запровадження санкцій проти них є ознакою того, що США говорять про те, що “нікому не буде дозволено руйнувати антикорупційну структуру та електронне декларування, яке ми запроваджували за допомогою наших партнерів”.

Шуляк нагадала, що після введення указу Зеленським щодо відсторонення Тупицького деякі опозиційні сили “кричали з усіх сторін, що це майже конституційний переворот”.

"Коли США пишуть, що Тупицький – це екс-голова КСУ, то це ще раз доводить, що наші міжнародні партнери допомагають нам боротися і давати такі знаки корупціонерам в Україні", – підсумувала Шуляк.

9 грудня Державний департамент США запровадив санкції проти Олександра Тупицького – колишнього очільника Конституційного суду України. Під санкції також потрапила дружина Тупицького Ольга Тупицька. Під санкції США потрапив також Андрій Портнов – колишній перший заступник голови Адміністрації президента Віктора Януковича. Обмеження проти нього запровадило Міністерство фінансів США.

 

Ціни на газ – це дія Росії: Шуляк про причини подорожчання

Підвищення цін на газ є наслідком дій Російської Федерації. Про це заявила Олена Шуляк – голова партії "Слуга народу".

– Те, що зараз відбувається з цінами на газ – це, давайте визнавати, дія агресора, дія Російської Федерації. І від цих дій потерпає не тільки Україна, а потерпають європейські країни. Ми зараз перебуваємо у тій війні, яку Росія веде не тільки на сході України, а й у цій ціновій газовій війні, – сказала вона.

На думку Шуляк, у таких ситуаціях потрібно показувати свою єдність.

– Мені здається, у нас вийшло як у держави об’єднати уряд, Нафтогаз, законодавців, органи місцевого самоврядування. На сьогодні тепло у домівках у наших громадян є. Тарифи на газ є сталими, невеликими, і держава може їх сьогодні забезпечити, – пояснила голова партії "Слуга народу".

Голова президентської партії наголосила, що органам місцевого самоврядування з державного бюджету надали можливості дофінансувати потребу, щоб без проблем пройти опалювальний сезон. 13 грудня ціна на газ у Європі знову підвищилася і перевищила $1,3 тис. за 1 тис. куб м. Це найбільша вартість з жовтня 2021 року. Зростання ціни на газ пов’язують з заявою міністра закордонних справ Німеччини про те, що російський газопровід Північний потік-2 не може бути схвалений і запущений.

Повну трансляцію "Свободи слова" можна переглянути на сторінці програми у Facebook чи YouTube.

Автор:
Тиждень
Позначки: