Чи буде “Polexit”? Лідери ЄС засудили Польщу за виклик Євросоюзу

Світ
22 Жовтня 2021, 12:30

Європейські лідери заявили, що треба покарати Варшаву за виклик юридичним засадам ЄС та висловили стурбованість тим, що ідеологічний розрив між Східною та Західною Європою становить екзистенційну загрозу для самого ЄС. Однак прем'єр Польщі заявив, що не піде на «шантаж». Про це повідомляє Reuters.

"Кілька днів тому юридична основа нашого Союзу була поставлена ​​під сумнів" – сказав президент Європарламенту Давид Сассолі в листі, коли лідери зібралися в Брюсселі на саміт- "Це, звичайно, не вперше і невостаннє. Але ніколи раніше Євросоюз так радикально не ставили під сумнів", – сказав лідер асамблеї ЄС.

Тривала напруженість між правлячими націоналістами Польщі та ліберальною більшістю блоку зросла після того, як цього місяця Конституційний трибунал Польщі постановив, що елементи законодавства ЄС несумісні зі статутом країни, що кидає виклик центральному принципу інтеграції в ЄС. Суперечка не тільки ризикує спровокувати нову фундаментальну кризу для блоку, який все ще бореться з наслідками Brexit. Це може позбавити Польщу щедрих подач ЄС.

"Деякі європейські інституції беруть на себе право вирішувати питання, які їм не доручено", – сказав Моравецький, вступаючи на переговори, які відбулися через два дні після того, як виконавча Європейська комісія пригрозила вжити заходів проти Варшави – «Ми не будемо діяти під тиском шантажу… але ми, звісно, ​​поговоримо про те, як вирішувати поточні суперечки в діалозі».

Читайте також: Польща в небезпеці виходу з ЄС

Його західні колеги особливо прагнуть не допустити, щоб їхні уряди внесли грошові внески в ЄС на користь соціально консервативних політиків, які, на їхню думку, підривають права людини, закріплені в європейських законах.

"Якщо ви хочете мати переваги перебування в клубі… тоді вам потрібно поважати правила", – сказав прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кру. «Ви не можете бути членом клубу і говорити: "Правила мене не стосуються".

Лідери Ірландії та Франції закликали Варшаву повернутися у чергу. Прем'єр -міністр Нідерландів Марк Рутте, посилаючись останні судові рішення Польщі заявив, що не розуміє, як фінансування ЄС може направлятись до країни Східної Європи, додавши: "Ми повинні бути жорсткими". Однак більшість лідерів заявили, що рішення про те, як мати справу з Польщею, слід залишити на розгляд Європейської комісії.

Партія Моравецького "Право та справедливість" (PiS) підняла ставки в дедалі запеклішій ворожнечі з ЄС через низку демократичних принципів, від свободи судів і ЗМІ до прав жінок, мігрантів та ЛГБТ. Наразі Комісія заборонила Варшаві використовувати 36 мільярдів євро грантів і позик, які вона запросила з фондів ЄС, щоб допомогти своїй економіці відновитися після пандемії. Верховний суд ЄС також може накласти додаткові штрафи на Польщу, найбільшу колишню комуністичну країну ЄС з населенням 38 мільйонів людей.

Читайте також: Прем'єр-міністр Польщі привітав рішення польського суду, яке оскаржує першість законодавства ЄС

Моравецький відкинув ідею "Polexit"( вихід з блоку) адже підтримка громадян членства у ЄС залишається на рівні 88%. Загалом Польща отримала величезні переваги від фінансування ЄС з моменту приєднання в 2004 році. Але Варшава, яку підтримує прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, хоче повернути повноваження національним столицям і накинулась на те, що, за її словами, є надмірними повноваженнями Європейської комісії.

"Польща – одна з найкращих європейських країн. Ніяких санкцій немає потреби, це смішно", – сказав Орбан.

У той час як багато хто дедалі більше розчаровувалися невдалими спробами переконати Варшаву змінити курс, канцлер Німеччини Ангела Меркель застерігала від ізоляції Польщі.

"Ми повинні знайти шляхи повернення разом", – сказала вона, додавши, що передача кількох справ проти Польщі до Суду Європейського Союзу не є рішенням.