Згідно з дослідженням, наймобільнішими визнані ТОП-менеджери (майже 40% пошукачів цієї профгрупи готові до зміни місця проживання). Також значну мобільність декларують маркетологи (26% ), управлінці у виробничій сфері (21%), менеджери з продажу (21%) та ІТ-спеціалісти (25%).
Більше 40% представників вищого менеджменту пошукачів готові змінити місце проживання. Серед керівників спостерігається один з найвищих рівнів конкуренції на ринку, а крім того, саме топи найбільш сильно відчули на собі скорочення зарплат, премій і бонусів. Найгострішу конкуренцію "місцевим" начальникам становлять охочі переїхати в західні регіони України, зокрема до Тернополя, Івано-Франківська, Львова, Ужгорода чи Чернівців. Кількість кандидатів, готових до переїзду в ці регіони, становить 55–68% від усіх, хто шукає там роботу. Лідирує Закарпаття – 68% тих, хто шукає там роботу керівника, тільки розглядають перспективу переїзду у цей досить розвинений регіон з гарним кліматом.Чим далі на Схід, тим менше конкуренції у місцевих жителів. Так, у центральних регіонах країни кількість потенційних приїжджих – 50–40%, а в таких східних регіонах, як Донецьк або Луганськ конкуренції можна майже не побоюватися (25–26 % претендентів з інших регіонів). Виняток – південні регіони – Одеса та Крим. До моря хочеться дуже багатьом топам.
Всього 27 % маркетологів і фахівців з реклами вказали у своїх резюме готовність до переїзду. Львівських, закарпатських або івано-франківських маркетологів чекає найвища в Україні конкуренція з боку їх немісцевих колег (40–46 %), однак і на Одесу, Крим чи Харків поглядає також чимало пошукачів (30–40 %). Центральні і східні регіони значно менше приваблюють перебірливих маркетологів (10–15 % від загальної кількості пошукачів в регіоні).
Тільки п'ята частина (21 %) спеціалістів із продажів згодна змінити місце проживання, якщо буде гідна пропозиція. Ніякої особливої закономірності в перевагах пошукачів щодо регіонів встановити не вдалося.
Показник мобільності серед кваліфікованих співробітників виробничої сфери досить високий – 21%.
Мобільність програмістів і девелоперів явище не дуже типове для ринку праці України. Хоча рівень готовності до переїзду досить високий (25–26 % претендентів готові до переїзду) обумовлений він так економічною необхідністю, як постійними пошуками цікавих і перспективних проектів. З іншого боку, тут простежується чітка закономірність – розробники готові розглядати пропозиції переважно в тих містах, де ринок найбільш розвинений.
Інформація була взята з бази резюме і вакансій Міжнародного кадрового порталу hh.ua у травні 2013 року.
Як повідомлялось, офісні працівники при працевлаштуванні більше покладаються на знайомства, ніж на диплом.
Читайте також: Українці мріють про гнучкий графік роботи, часті відрядження і власний бізнес.