1. У зоні АТО створять військово-цивільні адміністрації
Про відповідне рішення повідомили серед загального переліку «комплексу рішень щодо обороноздатності держави».
«За результатами обговорення питання про надзвичайні заходи щодо протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією, прийнято комплекс рішень щодо зміцнення обороноздатності держави, посилення контртерористичних заходів, створення військово-цивільних адміністрацій в зоні проведення АТО для забезпечення безпеки і життєдіяльності населення цих територій тощо», – йдеться у тексті.
Про деталі ухваленого рішення та функції майбутніх адміністрацій наразі невідомо нічого.
2. Застосування усіх міжнародних санкцій проти Росії обов'язкове в Україні
"Задля посилення тиску на Росію РНБО ухвалила рішення щодо обов'язкового застосування на території України санкцій, запроваджених країнами ЄС, Швейцарською конфедерацією, США та країнами Великої Сімки стосовно Російської Федерації та внесла пропозиції щодо їх посилення", – йдеться у повідомленні.
Низка обмежень у торгівлі з Росією в Україні уже діють. Зокрема ще влітку президент Петро Порошенко наказав припинити військову співпрацю з РФ. За словами прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, це рішення включає також заборону на торгівлю товарами подвійного призначення.
Обмеження на в’їзд до України щодо низки посадових осіб також уже ухвалені. Крім того, український перелік включає також осіб, яких у Росії називають журналістами.
Україна може формально ухвалити фінансові обмеження у сфері кредитування та постачання технологій у нафтогазовій сфері, проте жодних повідомлень про існування вказаних зв’язків між Україною та Росією не було.
Незрозумілим залишається питання стосунків з Кримом, адже санкції включають обмеження на господарську діяльність у Криму та торгівлю з російськими резидентами на півострові. Як відомо, Україна постачає у Крим продукти харчування, воду та електроенергію, однак останній контракт офіційно підписано з російською «Інтер РАО».
3. Україна звернеться до Гаазького трибуналу для визнання "ДНР" та "ЛНР" терористичними організаціями
«РНБО доручила уряду почати процедуру звернення до Гаазького трибуналу щодо злочинів проти людяності, скоєних терористами проти українських громадян у 2014-2015 роках, а також щодо визнання «ДНР» та «ЛНР» терористичними організаціями», – зазначили на сайті РНБО.
Ще 14 січня Верховна Рада звернулася до країн ЄС, Європарламенту, ПАРЄ, США, Канади, Австралії та Японії з проханням визнати самопроголошені «ДНР» і «ЛНР» терористичними організаціями у зв'язку з подіями у Волновасі.
На засіданні Ради ЄС 20 січня вказане питання розглядали, проте жодного рішення не ухвалили. Зазначена ініціатива РНБО розширює перелік злочинів, через які «ДНР» і «ЛНР» варто вважати терористичними організаціями, на увесь час війни на Донбасі, а не тільки через обстріли Волновахи.
Відповідальність за підготовку звернення до трибуналу поклали на уряд.
4. РНБО хоче змінити закон про люстрацію, щоб «досвідчені генерали» продовжили працювати
«Рада національної безпеки і оборони України ініціювала пакет законодавчих змін щодо посилення обороноздатності держави, зокрема, внесення змін до Закону «Про очищення влади» у частині дозволу досвідченим офіцерам та генералам продовжувати військову службу», – йдеться у повідомленні.
Наразі не опублікували текст змін, які пропонують ухвалити. Також ніяк не відреагували на ініціативу народні депутати.
В Україні дійсно є офіцери, які займали керівні посади за часів Януковича, однак нині виконують завдання у зоні АТО.
Водночас, у січні стався скандал, до якого був залучений заступник міністра регіонального розвитку Дмитро Ісаєнко, який отримав статус учасника АТО після кількох днів у зоні АТО, де він виконував посадові обов'язки.
Тому до підготовки та публікації проекту змін обговорювати наслідки останнього рішення РНБО неможливо.