Чорний вересень, синє небо

ut.net.ua
26 Вересня 2008, 00:00

 

 

 

Цей вересень у НьюЙорку зовні нічим не примітний. Другого вересня діти й підлітки пішли до школи, п’ятого відкрився й п’ятнадцятого – з фанфарами – закінчився Тиждень моди, пройшов День пам’яті жертв терактів 11 вересня, й розпочався новий сезон у Метрополітен Опера. Та все ж цей найзвичайнісінький на вигляд вересень найпевніше ввійде в історію майбутніх підручників із макроекономіки з яким-небудь недобрим епітетом.
 
АНАТОМІЯ КРИЗИ
 
За два перші тижні місяця перестали існувати Lehman Brothers і Merrill Lynch, два найбільші в минулому фінансові заклади країни. Почали знемагати під тягарем фінансових проблем інші члени «великої п’ятірки» – Goldman Sachs і Morgan Stanley. Взято під урядовий контроль приватні, проте гарантовані державою корпорації Fannie Mae та Freddie Mac, колись засновані, щоб полегшити створення іпотечного ринку США. Величезний страховий конгломерат AIG одержує позику в кілька десятків мільярдів доларів у Федеральної резервної системи США під принизливі для компанії відсотки LIBOR+8,5% і під заставу практично всіх її активів. У п’ятницю 19 вересня Державна скарбниця США оголосила про плани влити у фінансову систему ще близько трильйона доларів ліквідності й розробити плани з вилучення «отруєних» активів з балансів банків. Що ж сталося? «Чорного вівторка» у вересні 2008 року на короткий проміжок часу, в кілька годин, банки раптом припинили позичати один одному гроші. Короткотермінові кредити відіграють роль крові для світової економіки – завдяки їм банки й дають можливість брати гроші в банкоматах, платити кредиткою в ресторані й повантажити щойно зібрані комп’ютери на лі так – інакше кажучи, виконувати мільйони дрібних і великих угод, що разом формують дихання й серцебиття глобальної економіки. Користуючись медичною аналогією, можна сказати, що світова фінансова система пережила свою клінічну смерть.
 
ХТО ВИННИЙ?
 
Справжні причини глобальної кризи переплетені, як сюжети в казках Шахерезади. Й річ, звісно, не в «друкарському верстаті, що штампує нічим не забезпечені долари». Самі паперові долари, яких у світі лише кілька сотень мільярдів (порівняймо з річним валовим продуктом США в $11 трлн) виконують роль світової дзвінкої монети й тому забезпечуються не стільки надбанням США, скільки довірою людей, котрі використовують їх як засіб розрахунків один з одним.
 
Головними труднощами світової економіки, що роблять теперішні спазми глобальними, є брак інвестиційних проектів у світі. Країни, що розвиваються, здійснили ривок від бідності, хто завдяки працездатності й кмітливості, як Китай та інші азійські дракони, хто завдяки наявності ресурсів, як Росія чи країни Перської затоки. І завдяки цьому накопичили величезну кількість капіталу. Це не просто гроші в банку або матраці – це така форма людської праці й таланту, котру можна миттєво передати на інший кінець світу в пошуках застосування. Тому капітал лежати не може. Він тече туди, де може примножуватись.
 
І ось виявляється, що навіть з урахуванням фантастично амбіційних проектів на кшталт рукотворних островів і суперхмарочосів, капітал у світі вкладати практично немає куди. Країни, що розвиваються, не можуть знайти застосування капіталу в себе вдома й вивозять його туди, де застосування завжди знайдеться – в розвинуті країни. І вкладають їх у приватні й урядові фінансові інструменти – акції та боргові зобов’язання. А найбезпечніші фінансові папери світу – американські.
 
ІПОТЕЧНА «БУЛЬБАШКА»
 
Федеральна резервна система США протягом кількох років, що минули з часу закінчення технологічного буму 1990-х років, намагалася виправити перекоси економіки, замість цього створила інше викривлення – на ринку нерухомості.
 
Ринок нерухомості у США й розвинутих країнах світу величезний. Скориставшись надлишком світового капіталу, легкістю запозичень і «соціальними» законами, що змушують банки робити позики доступними практично всім, домовласниками стали навіть ті, хто реально не могли собі дозволити мати нерухомість. Сумнівні іпотеки запаковувалися в форму прибуткових фінансових інструментів і перепродавалися на вторинному ринку. Покупців знаходили по всьому світу – ними були й норвезькі пенсійні фонди, й швейцарські банки, що обслуговують рахунки правлячих кіл країн, що розвиваються, й близькосхідні принци. Саме ці «недоякісні» або «сабпрайм», як їх називають фінансовою мовою, інструменти й стали жертвою закручування гайок, коли ФРС почала усувати перекоси, які виникли внаслідок виправлення попереднього перекосу.
 
Тим часом наприкінці 2007 – початку 2008 року з’ясувалося, що боргові фінансові інструменти ніхто не хоче купувати й ніхто не може продавати. Ціна на ці папери стала невідомою – адже зник ринок, лише який і може знати її. На балансах величезної кількості фінансових установ виявилися папери невизначеної ціни. Акції фінансового сектору в усьому світі поповзли вниз, і чим більшою була установа, тим боліснішим було падіння. А оскільки в глобальній економіці всі обов’язково пов’язані між собою взаємними зобов’язаннями, кредитними контрактами й страховими відносинами, «отруєні» активи почали впливати й на ціну страхових операцій, і на короткотермінові кредити банків один одному.
 
П’ЯТДЕСЯТ НА П’ЯТДЕСЯТ
 
Чим же все це закінчиться? Фінансовій індустрії доведеться розгрібати власні гріхи ще протягом кількох місяців. Зусилля урядів, які вливають у фінансові заклади позики й беруть на свої баланси «отруєні» активи, швидше за все, будуть даремними. Спроби втримати на поверхні «отруєні» банки лише затримають природний процес заміни безвідповідальних фінансових бізнес-моделей відповідальними. Чим уряди могли б допомогти пацієнтові – це посприяти упорядкованій смерті не придатних до подальшого життя закладів і полегшити процес підйому нагору нових фінансових установ і моделей.
 
Самі центральні банки рано чи пізно змінять гординю на постмодерністське смирення і збагнуть, що перекоси в економіці найкраще лікує сама економіка. Охочим «покермувати» економікою час зрозуміти, що «істинних» економічних доктрин стільки ж, скільки людей у світі, й що ручне управління неодмінно супроводжують ексцеси. За оптимістичного сценарію, протягом наступних 10–20 років фінансова система стане менш концентрованою. Країни, що розвиваються, будуть передбачуваніші й стабільніші, вони наповняться привабливими з погляду прибутковості й ризику проектами, а торговельні та інвестиційні бар’єри між країнами знизяться. Людство стане мобільнішим, як у межах країн, так і між ними, а конкуренція між державами за людські таланти зробить податкові й правові умови більш рівномірними по всьому світу. Капітал не концентруватиметься в розвинутих країнах і почне більш рівномірно розтікатися світом, шукаючи вигідних точок застосування й приносячи з собою роботу і добробут.
 
За песимістичного сценарію, протягом наступних кількох років країни світу запровадять протекціоністські обмеження, світову торгівлю охопить колапс, а це означає лише одне – війни. Країни, котрі не торгують, воюють. Ми мали нещастя побачити це на прикладі агресії Грузії проти Осетії та Росії проти Грузії. Протекціонізм і популізм ідуть поряд, і в демократіях громадяни охочіше голосують за протекціонізм, ніж за відкритість, мобільність і свою відповідальність за власну долю. Тому песимістичний сценарій так само можливий, як і оптимістичний.
 
А поки у фінансових столицях світу триває «чорний вересень», під холодним, безкраїм осіннім небом стоять натовпи вигнаних із банків «костюмів». Вони кусають пальці й дзвонять своїм хедхантерам, а в ювелірних крамницях стрімко дешевшають шикарні швейцарські хронометри.

[881]

 
УКРАЇНСЬКИЙ ВИМІР
СЕРГІЙ ЛУК’ЯНЧУК
редактор відділу економіки

 Економіка амеб 

На перший погляд, глобальні фінансові катаклізми обійшли Україну стороною. Справді, в нас не вилітають у трубу найпотужніші банки країни, як це сталося в США. Й держава у відповідь на рекордне падіння індексів української біржі ПФТС не вливає на підтримку ринку цінних паперів мільярди доларів, як це зробив уряд Росії. Для нас чи не єдиним відгомоном всесвітньої кризи стало подорожчання долара до рівня 5 грн плюс-мінус дещиця.
 
Втім, ця стабільність пояснюється аж ніяк не тим, що Україна має імунітет від глобальних економічних хвороб. Вони дійсно несуть незначну загрозу – та лише в тому сенсі, в якому амебі не загрожує інфаркт. Більшість макроекономічних процесів, які відбуваються в країні, замкнені самі на себе – і «ворожі вихори» кризових процесів пролітають над ними, майже не створюючи наслідків «тут і зараз». Однак ця захищеність, зумовлена перебуванням на значно нижчому щаблі економічної еволюції, може обернутися гострою вразливістю в найближчому майбутньому. Адже криза неминуче призведе до радикальної перебудови глобального економічного середовища. Й у цьому новому довкіллі наша «амеба» матиме дуже невеликі шанси вижити.
 
Перші ознаки цього вже спостерігаються. Оприлюднена днями статистика за серпень свідчить: флагманська галузь нашої промисловості – металургія – вперше за 7 місяців не змогла вийти на рівень виробництва аналогічного місяця 2007 року, відставши на 8,6%. Машинобудування, що донедавна обіцяло стати одним із «локомотивів» промисловості, різко загальмувало: 54% приросту в липні, які перетворилися на 25% у серпні. Схоже, що ріст реального ВВП у серпні зумовлений лише одним чинником – рекордним врожаєм. Але це – на 99% заслуга сприятливої погоди.
 
Вже наступного року світова економіка може бути вимушена жити в умовах загальної рецесії, що потягне за собою знижений попит на чавун і сталь, але не виключає нового сплеску цін на газ і нафту. Втім, немає сумніву, що світ до цього пристосується. А щодо України такої впевненості немає.