Чорнобильський цезій буде шкідливим ще щонайменше 5 років

7 Квітня 2011, 14:30

Згідно зі звітом екологів, найбільшої шкоди завдав викид у повітря радіоактивного елементу цезію-137 (Cs – 137), період напіврозпаду якого складає більше 30 років. Розповсюдження цього елементу відбувається через молоко, рибу та інші продукти харчування.

У березні 2011, команда Greenpeace відвідала кілька районів Рівненської та Житомирської областей, де раніше було виявлено завищену норму цезію-137, та зібрала зразки продуктів харчування, які входять в щоденний раціон.

Результати проведеного аналізу засвідчили, що продукти харчування на територіях, які зазнали найбільшого радіоактивного забруднення після Чорнобильської трагедії, й надалі піддаються радіоактивному опроміненню.

Цезій-137залишається елементом, який найбільше забруднює харчі. Також в продуктах харчування присутні й інших шкідливі радіонукліди.

Таким чином, на думку організації Greenpeace закривати програми постійного моніторингу поширення радіоактивного забруднення зарано.

Як повідомлялось, нещодавно Кабінет міністрів вирішив виділити 490 млн гривень із державного бюджету на підтримку безпечного стану енергоблоків і об'єкта «Укриття» на ЧАЕС.

Довідка Тижня

Цезій-137 – радіоактивний ізотоп цезію є джерелом бетавипромінювання. Він також випромінює гамма-кванти. Cs – 137 – один з головних компонентів радіоактивного забруднення біосфери. Міститься у радіоактивних викидах та відходах заводів і атомних електростанцій.

Cs – 137 інтенсивно сорбується грунтом і донними відкладеннями. У воді міститься переважно у вигляді іонів.

Також він міститься в рослинах і організмах тварин і людей. Потрапляючи в організм з їжею він швидко всмоктується шлунково-кишкового тракту в кров.

Коефіцієнт накопичення Cs – 137 найбільш високий у прісноводих водоростей і арктичних наземних рослин, особливо лишайників.

У організмі тварин Cs – 137 накопичується головним чином в м'язах і печінці. Найбільший коефіцієнт накопичення його відмічений у північних оленів і північноамериканських водоплавних птахів. Активно накопичується у грибах. Зокрема маслюки, моховики, польські гриби вважаються «аккумуляторами» радіоцезію.

Сам Cs вважається маловивченим мікроелементом. Встановлено його стимулюючий вплив на функції кровообігу, а також ефективність застосування солей цього елементу при гіпотоніях різного походження.

Наприклад, солі цезію 1888 року уперше застосував відомий російський лікар Боткін при порушеннях функції серцево-судинної системи. Боткін встановив, що хлориди цезію викликають підвищення артеріального тиску на тривалий час. Ця дія пов'язана головним чином, з посиленням серцево-судинної діяльності та звуженням периферичних судин.