У понеділок, 6 червня, завершилося вивантаження відпрацьованого ядерного палива із енергоблоку №1, до цього від ядерного палива були повністю звільнені енергоблок № 2 і № 3 на Чорнобильській АЕС. Про це сьогодні, 7 червня, заявив Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак, передає урядовий портал.
«Роботи щодо вивантаження блоків від відпрацьованого ядерного палива тривали 9 років. До завершення будівництва сховища СВЯП-2, яке фінансується за рахунок міжнародної технічної допомоги, паливо тимчасово зберігатиметься у сховищі СВЯП-1», – повідомив міністр.
Семерак підкреслив, що новий статус енергоблоків Чорнобильської АЕС дозволить перейти до наступного етапу, зняття їх з експлуатації.
«Після звільнення блоків ЧАЕС від відпрацьованого ядерного палива, рівень екобезпеки у зоні відчуження суттєво зросте», – зазначив міністр.
У результаті вивантаження відпрацьованого ядерного палива статус блоків № 1 і №2 буде змінений.
«Ці блоки вже не будуть вважатися ядерними установками. Після оформлення та затвердження відповідної документації блоки отримають статус об'єктів щодо поводження з радіоактивними відходами», – розповів міністр.
Статус «ядерної установки» залишиться у сховищах відпрацьованого ядерного палива (СВЯП-1), в якому на даний час зберігається кондиційне паливо з трьох блоків ЧАЕС.
Нагадаємо, раніше міністр екології Остап Семерак повідомив, що наприкінці осені 2016 року всі роботи з насування арки над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС повинні завершитися.
Крім того, президент України Петро Порошенко підписав Указ про створення Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника на території Іванківського і Поліського районів Київської області в межах зони відчуження і зони безумовного (обов'язкового) відселення.