“Чому вони крадуть?”: доступний 1-й епізод подкасту про втрачене Скіфське золото

6 Жовтня 2022, 15:18

«‎Чому вони крадуть?»‎ — наративний документальний подкаст, який розповідає про вкрадені  та присвоєні росіянами здобутки культурної спадщини України. Кінокомпанія 435 FILMS  разом із командою експертів дослідили крадіжки росіян з часів російської імперії й до сьогодні. Перший епізод подкасту про вкрадене Скіфське золото доступний на сайті онлайн-видання Українська правда в розділі подкасти, на сайті медіасервісу MEGOGO у розділі “Аудіокниги та подкасти” та в застосунках Apple Podcast, Google Podcast, Spotify тощо. Кожен епізод подкасту — розповідь про вкрадені росіянами ціннісні артефакти: від скіфського золота до дзвону Івана Мазепи.

До команди проєкту приєднався Юрій Марченко, український ведучий та журналіст, автор відомого подкасту “Дикі мандри”. Юрій став голосом подкасту “Чому вони крадуть?” та його співценаристом: “Я впевнений, що тема культурної та історичної спадщини — це надзвичайно важливо. І те, що велику частину цієї спадщини у нас просто вкрали — це теж і важливо, і жахливо. Можливо, якби унікальні артефакти скіфів, князівської доби, козаків чи УНР були не в Москві або Санкт-Петербурзі, а в українських музеях, то у росіян просто не було б можливості для вторгнення. Адже тоді всі їхні фантазії на тему того, що Україна нібито здавна нерозривно пов’язана з Росією, просто розсипалися б. Безліч вкрадених експонатів доводять, що у нас — своя культура, і її реліквії мають бути саме в Україні. Я сподіваюся, що цей подкаст знову про це нагадає”.

У першому епізоді подкасту ми послухаємо експертів та фахівців у сферах музеєзнавства, історії та археології. Директорка Мелітопольського міського краєзнавчого музею Лейла Ібрагімова, скіфолог і археолог Юрій Болтрик, директор Інституту національної пам’яті Антон Дробович та житель Мелітополя й відомий волонтер Олександр Любашевич розкажуть про Скіфське золото, яке випадково знайшли на території приватної забудови в 1954 році, неподалік залізничної станції “Мелітополь”. Воно дивом не опинилося в музеях Москви чи Петербурга, а стало основою експозиції Мелітопольського міського краєзнавчого музею, який було пограбовано росіянами у березні 2022 року.

Наразі про місцезнаходження золота із Мелітопольских курганів достеменно невідомо. За даними Кримськотатарського ресурсного центру, станом на 29 квітня 2022 року, у руках росіян опинилося щонайменше 198 ціннісних експонатів.

Експерт проєкту, директор Інституту національної пам’яті, Антон Дробович проливає світло на одну з причин спустошення української культурної ідентичності росіянами: “Це має глибокий політичний підтекст. Росіяни обкрадають наші музеї. Росіяни намагаються привласнити собі культурну спадщину, історичну спадщину і конкретні артефакти цієї спадщини: літописи, гравюри, ікони, археологічні знахідки, тому що це – матеріальне. Вони забирають ці предмети у свої музеї, аби вписати у свою версію історії, просуваючи власні наративи”.

Команда  проєкту, а саме шоуранери подкасту, Анна Паленчук та Корній Грицюк, прагнуть не лише розказати про те, що вже було втрачено, а й нагадати, що все це ми повинні повернути, адже саме культурна спадщина — інструмент ідентифікації народів та націй.

Нові епізоди подкасту виходитимуть щотижня й розповідатимуть про дзвін та гармату Івана Мазепи, мозаїки Михайлівського Золотоверхого собору, Скіфське золото Кримських музеїв та шляхи повернення втрачених  культурний цінностей.

Послухати 1-й епізод подкасту:
https://www.pravda.com.ua/podcasts/63357213551de/2022/10/6/7370612/

Підписуйтесь на подкаст “Чому вони крадуть?”: Apple PodcastsGoogle PodcsastsSpotifySoundcloudінші платформи.

У епізоді використано інтерв’ю директорки Мелітопольського міського краєзнавчого музею Лейли Ібрагімової з сайд-івенту, який проходив у межах 21 сесії Постійного форуму ООН з питань корінних народів на тему: «Збройна агресія Росії проти України: вплив на корінні народи», що було організовано Кримськотатарським Ресурсним Центром, Меджлісом кримськотатарського народу, Постійним представництво України при ООН.
Відео було надано Кримськотатарським Ресурсним Центром: https://ctrcenter.org/uk

Подкаст створено у партнерстві з DW Akademie та за фінансової підтримки Європейського Союзу. Вміст публікації є одноосібною відповідальністю DW Akademie/Програми Медіафіт для Південної та Східної України та не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

ДОВІДКА
Виробництво: 435 ФІЛМС
Партнер проєкту: Українська Правда
Шоураннери: Корній Грицюк та Анна Паленчук
Сценаристи: Корній Грицюк та Юрій Марченко
Голос подкасту: Юрій Марченко
Продюсерка: Анна Паленчук
Звукорежисер: Василь Явтушенко
Менторка проєкту: Світлана Рудюк
Дизайн обкладинки: Антон Васильєв
Керівник відділу подкастів УП: Федір Попадюк
Асистент: Ірина Терлецька
Проєктний координатор: Олена Кірічек
Залучені експерти: Антон Дробович, Юрій Болтрик, Олександр Федорук, Сергій Лаєвський, Ольга Ковалевська, Дмитро Коваль, Діана Клочко, Максим Блакитний, Олександр Любишко, Іван Сидор, Юрій Лосицький, Ельміра Аблялімова, Андрій Карнаухов, Євгенія Кулеба, Людмила Строкова.

Автор:
Тиждень