Про необхідні зміни аграрної економіки Євросоюзу та України, переваги вступу до ЄС, збитки українського агросектору та нові можливості для фермерів в інтерв’ю Тижню розповіла докторка аграрних наук експосолка з особливих доручень МЗС України Ольга Трофімцева.
«Спільно з українським агропромисловим комплексом (АПК) Європа може стати найпотужнішою аграрно-продовольчою силою у світі. Про це не раз наголошувала під час зустрічей із представниками ЄС, членами бізнесових спільнот, фермерами», – каже Ольга Трофімцева.
Однак Україні необхідно змінювати теперішню аграрну економіку. Найперше варто орієнтуватися на вектор розвитку світової економіки. Не має бути засилля великих або малих виробників. Потрібна диверсифікована структура виробництва, де кожен займає свою нішу.
«Я прихильниця диверсифікації у трьох напрямах: експорту за ринками, за видами продукції, яку можемо експортувати, й видами виробництва, – пояснює Ольга Трофімцева. – Маємо створювати якомога більшу кількість готової продукції, інгредієнтів, готових органічних продуктів для продажу в супермаркетах. Треба розширювати ринки збуту цієї продукції. Насамперед це Середній і Близький Схід, та ж Африка».
Зрозуміло, що переваги в економіці масштабу виробництва біржових видів олійних чи зернових матимуть великі агровиробники. Малі та середні фермери демонструють потенціал в інших сферах.
Завдання держави – робити так, щоб усі гравці мали рівні можливості й однакові правила гри на ринку.
«Хоч би як цинічно звучало, але завдяки війні в українському агросекторі вдалося запустити позитивні процеси. Багато гравців ринку почали вкладатися в інфраструктурні й логістичні об’єкти, розбудовувати сухі порти на кордоні з Євросоюзом», – говорить Ольга Трофімцева.
Повну версію інтерв’ю з Ольгою Трофімцевою читайте тут.