Чому Путін може вторгнутись в Україну та який вихід є у Заходу

Світ
13 Січня 2022, 14:07

Ексзаступниця помічника міністра оборони з питань Росії, України та Євразії в адміністрації Барака Обами та колишня старша радниця Верховного головнокомандувача Об’єднаними силами НАТО  Евелін Фаркас у статті для видання "Defence one" висловила думку, що поведінка оборонного альянсу та Сполучених Штатів є недостатньо ефективною, а Владімір Путін незалежно від результату перемовин, найближчим часом може вторгнутись в Україну.

Фаркас переконує, що впевнена в цьому, адже  допомагала експрезиденту США Бараку Обамі керувати реакцією Штатів та міжнародної спільноти на початок вторгнення Росії в Україну в 2014 році.

Причинами Фаркас називає специфічну риторику: масштаб і тип сили російських військових, ультиматуми Путіна та його чиновників, войовничу риторику, яка донедавна насичувала російський ефір, і нетерпіння до переговорів, яке висловив міністр закордонних справ РФ. Крім того, впливає й занепокоєння, викликане демонстраціями минулого тижня в Казахстані, і успіх Москви в їх придушенні.

Основною причиною побоювань, що перемовини нічого не змінять, на думку ексзаступниці помічника міністра оборони, полягає в тому, що Сполучені Штати та їхні союзники не мають нічого, що могли б негайно запропонувати Москві в обмін на деескалацію.

"США повинні робити більше, ніж висувати ультиматуми щодо санкцій та економічних покарань. Лідери США повинні сформувати міжнародну коаліцію охочих, готових військових сил стримувати Путіна і, якщо необхідно, готуватися до війни", – стверджує Евелін Фаркас.

Читайте також: Перший Посол України в РФ: "Росії Україна необхідна. Без неї вона не почувається імперією"

Небезпека від перемоги Росії створить кризу не лише в Україні, але й у глобальному порядку за її межами. На думку політикині, Путін швидко рухатиметься із захопленням земель та працюватиме над відновленням старих кордонів СРСР, які Росія вважала своїми до 1991 року.

"Якщо Європа, НАТО та її союзники в Азії та інших країнах не зможуть захистити основоположні принципи Організації Об’єднаних Націй щодо збереження кордонів і державного суверенітету, ніхто не зможе. Будь-яке пом'якшення призведе до майбутнього захоплення землі не лише з боку Путіна, а й з боку Китаю на Тайвані та в інших місцях. І якщо світовим демократіям не вистачає політичної волі, щоб зупинити їх, базований на правилах міжнародний порядок завалиться", – каже Фаркас.

Працівниця адміністрації Обами попереджає, що ядерна Росія — "це ревізіоністська, реваншистська держава, яка вже діє так, ніби немає міжнародного порядку чи Організації Об’єднаних Націй, ігноруючи Женевські конвенції, Статут ООН, Гельсінські угоди чи будь-які регіональні домовленості, які підписала Москва".

Повномасштабне вторгнення Путіна в Україну є ще більш імовірним після того, як російські сили придушили демонстрації в Казахстані, вважає Евелін Фаркас. Демонстрації в Алмати та по всій країні, ймовірно, лише посилили тривогу Путіна щодо демократичних повстань чи того, що він називає "кольоровими революціями".

Зібрання американських та європейських сил у відповідь на військову та політичну агресію Росії Фаркас характеризує як боротьбу за збереження міжнародного порядку та Організації Об’єднаних Націй, створеної для його захисту, в тому числі НАТО, "проте останнім часом організації безпеки у підтримці миру та їхні країни-члени виявилися неспроможними зупинити російську експансію".

Авторка пише, що окупація Криму у 2014 році стала першим випадком, коли військова сила була задіяна для зміни кордонів у Європі з часів гітлерівських вторгнень та окупацій. Це був зухвалий докір світовому порядку, встановленому наприкінці Другої світової війни.

"Коли Путін обмежив своє захоплення Кримом, значна частина міжнародної спільноти вирішила, що безпосередню загрозу усунено чи обмежено українцями. У результаті російський лідер зараз висуває більші вимоги. Він хоче двох нових договорів, які б не дозволяли НАТО приймати нових членів, розміщувати військові сили в державах-членах, які приєдналися після 1997 року, розміщувати ядерну зброю на території членів і розпочати будь-яку діяльність у Центральній та Східній Європі та Центральній Азії", – пише Фаркас.

Читайте також: Без сенсацій

Зараз, як нещодавно сказав колишній посол США, ми перебуваємо в "моменті істини". Якщо Путін відмовиться вести переговори і наполягатиме на скороченні членства в НАТО та військового базування та операцій, політикиння вважає, що це буде дипломатичний тупик. Якщо це станеться, найкращий варіант – нова холодна війна.

Єдиний вихід для США – це висунути власний ультиматум. "Ми маємо не лише засудити незаконну окупацію України та Грузії Росією, але й вимагати виходу з обох країн до певного терміну та організувати коаліційні сили, готові вжити заходів для забезпечення цього", – резюмувала Евелін Фаркас.