Чому підконтрольну Донеччину відключили від тепла

Економіка
17 Березня 2021, 15:29

На підконтрольній частині Донеччини на початку березня призупинили постачання газу на котельнях комунального підприємства “Донецьктеплокомуненерго”. Через не найбільшу в країні заборгованість за газ у 1,5 млрд гривень ПАТ “Донецькоблгаз” опломбувало 59 котелень у різних населених пунктах від Волновахи до Краматорська. Через ці дії залишились без тепла 714 житлових будинків, 23 школи, 16 дитячих садків, 4 лікарні та 106 інших об’єктів. Всього ОКП “Донецьктеплокомуненерго” експлуатує 182 котельні, з них 178 — на газу. Послуги з теплопостачання отримують 3048 житлових будинків, 91 школа, 93 дитячих садки, 67 лікарень та 574 об'єкти іншої інфраструктури.

 

Події розгорталися швидко. Зважаючи на заповненість лікарень, велику кількість людей, що хворіють вдома, та низькі температури, які за даними синоптиків триватимуть ще кілька тижнів, демонстративні дії обласних газовиків викликали хвилю спонтанного протесту. Біля відключених котелень почали збиратися місцеві мешканці, серед яких можна було побачити не тільки громадських активістів, а й депутатів місцевого рівня, керівників міст та представників обласної військово-цивільної адміністрації. У “ручному режимі”, після втручання прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра розвитку громад і територій Олексія Чернишова, голови правління НАК “Нафтогаз України” та голови НКРЕКП, за добу всі котельні поступово були підключені, про що повідомив голова Донецької ВЦА Павло Кририленко. “Відключення було здійснено ПАТ “Донецькоблгаз” незаконно — всупереч Постанові Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2018 року № 942 (“Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 червня 2014 р. № 217 і від 19 жовтня 2018 р. № 867”) та меморандуму, який за ініціативою Президента України був укладений 9 лютого між урядом, Асоціацією мерів міст України, НКРЕКП та Нафтогазом” – заявив Кириленко.

 

Читайте також: Останні кошти за руїни

 

Згодом з’явилася інформація, що поліція відкрила 82 кримінальні провадження за ст. 356 КК України (самоправство), а також за ч. 2 ст. 364 КК (порушення у сфері професійної діяльності, пов'язаної із наданням публічних послуг, котрі спричинили тяжкі наслідки). Попри доволі гучну реакцію, вже наступного тижня обласні газовики не полишали спроби відключити котельні і поставити пломби у газових колодязях, але мешканці, які заздалегідь домовилися чергувати біля них, цього не допустили. У соцмережах мешканці повідомляють, що газовики пред’являють лист від “Нафтогазу” без підпису, дати, печатки, і не змогли пред’явити наказ на відключення конкретної котельні.

 

Пояснення діям можна пошукати на офіційному сайті ПАТ “Донецькоблгаз”. Напередодні масових відключень вони повідомили, що НАК “Нафтогаз України” припинив постачання природного газу для ОКП “Донецьктеплокомуненерго через борги перед НАК “Нафтогаз України”. За законодавством ПАТ “Донецькоблгаз” припинив газопостачання на об’єкти ОКП “Донецьктеплокомуненерго” згідно приписів Кодексу газорозподільних систем та з метою недопущення завдання Державі щодобових збитків від несанкціонованого споживання газу.

 

Але того ж дня “Нафтогаз” спростував інформацію щодо своєї причетності до відключення споживачів і закликав ПАТ “Донецькоблгаз” “припинити порушення “Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води громадянам”, скористатись досвідом інших регіонів та відновити постачання газу ОКП “Донецьктеплокомуненерго” та, відповідно, подання тепла споживачам”.

 

Читайте також: Пустеля замість териконів. Екологічна катастрофа на Донбасі

 

Публічне лістування між “Нафтогазом” та “Донецькоблгазом” тривала довго. Причину власної зацікавленності у негайному відключенні при наявності домовленості з ВЦА про вирішенні питання, “Донецькоблгаз” пояснив так: “… весь несанкціоновано спожитий ОКП “Донецьктеплокомуненерго” природний газ згідно приписів Кодексу ГРМ відноситься в якості збитків (небалансу) на ПАТ “Донецькоблгаз”, яке вимушено буде компенсувати вартість цього газу власними коштами Оператору ГТС, а це може становити від 150 до 300 млн гривень щомісячно в залежності від погодних умов”. Однак, ці суперечки та хаотичні дії різних представників влади та громадськості не гарантують, що проблема розв’язана, хоча хвиля протестів змусила чиновників нарешті придивитися, чому ж такі великі борги накопичені саме “Донецькоблгазом”. Невже справа у тому, що тільки мешканці Донеччини не сплачують рахунки за отримане тепло?

 

Щоб знайти причини, чому Донеччина опинилась у такі ситуації, РНБО ініціювала розслідування, під час якого виявилося, що власниками “Донецькоблгазу” є дві компанії, зареєстровані у Гонконзі. Секретар РНБО Олексій Данілов під час брифінгу заявив, що у разі виявлення тих чи інших порушень, компанія “буде повернена в державну сферу управління найближчим часом”. Раніше голова донецької обласної ВЦА Павло Кириленко припускав, що одним з бенефіціарів підприємства є український олігарх-втічкач Сергій Курченко, і у своїх інтерв’ю не раз наголошував: в даній ситуації є не тільки бюрократична складова (неможливість складання договору розстрочки, що заборонено органам ВЦА), але й політична. Він пояснює, що вже звернувся з листами та нормативними документами щодо розв’язання законодавчої колізії і готовий розбиратися із політичною складовою. “Не дозволимо власникам “Донецькоблгазу” та їхнім політичним поплічникам з явно не проукраїнською позицією маніпулювати та переводити у політичну площину питання життєзабезпечення області!” – написав Кириленко на своїй фейсбук-сторінці.

 

“Підприємство “Донецьоблгаз” ще з 1 жовтня минулого року фактично відмовилася постачати газ для населення: влітку, оскільки не змогла підтвердити необхідні номінації, – пояснює експерт видання ExPro Gas&Oil Геннадій Кобаль. – Вони навіть не намагалися утримати споживача, і майже все населення регіону перейшло до постачальника останньої надії – “Нафтогазу”. Можливо, їм вже не цікавий цей бізнес, через значні фінансові проблеми. Крім того компанія втратила суттєву частина бізнесу – більшість колишніх клієнтів знаходиться на окупованій території, а власники давно вже не в Україні. Донедавна “Донецьоблгаз” контролювали особи асоційовані з братами Клюєвими, а сьогодні акції компанії належать невідомим офшорам Trading Field Limited та Endless Moonlight Limited”.

 

Читайте також: Нові корпуси, старі проблеми

 

Про серйозні проблеми підприємства свідчить гучна справа, яку СБУ під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора викрила щодо топ-менеджменту ПАТ “Донецькоблгаз” ще рік тому. Газовиків піймали на реалізації схеми з розтрати державного природного газу на мільярди гривень. “Співробітники спецслужби встановили, що деякі промислові підприємства Донеччини з 2017 року споживали державний природний газ безкоштовно. При цьому керівництво ПАТ “Донецькоблгаз” “перекидало” борги за спожиті комерсантами енергоресурси на рахунки мешканців області”, – повідомила СБУ. У такий спосіб сформувалась штучна заборгованість населення за нібито спожитий природний газ у сумі понад 1,7 мільярда гривень. Для здійснення оборудки організатори розробили та впровадили у виробничій діяльності товариства програмне забезпечення з прихованою функцією ведення подвійної бухгалтерської звітності. Обвинувальний акт направлений до суду.

 

Тому наразі дивно виглядає “принципове рішення” “Донецькоблгазу” щодо відключення комунальних котельних. Караючи пересічних боржників, яких вони регулярно і масово “навантажували” оплатою газу для приватних підприємств, “Донецькоблгаз” елементарно намагається списати ці борги, накопичені незаконним способом. Але рішення про націоналізацію підприємства, власники якого невідомі, може допомогти розв’язати проблему. “Справа боргів лежить в площі взаємовідносин “Донецьоблгаз” та “Донецьктеплокомуненерго”. Необхідно з’ясувати, чому вони не проводили ці кошти, і на якому етапі вони зникали, – пояснює Геннадій Кобаль. – І якщо “Донецькоблгаз” націоналізують, то доля боргів, більша частина яких є штрафами за заборгованість, може скластися по-різному. Швидше за все, майно піде в управління “Нафтогазу”, я це відбулося з “Кировоградгазом”. Чи держава компенсує “Нафтогазу” реальні втрати, понесені на постачання газу населення без урахування штрафів. Або, може бути, державні кошти підуть на місцеві бюджети, щоб вони могли розрахуватися з постачальником”.

 

На разі Головне слідче управління СБУ розпочало досудове розслідування “за фактом вчинення посадовими особами ПАТ “Донецькоблгаз” диверсійних дій, які призвели до відключення 58 котелень обласного комунального підприємства в зоні проведення ООС”. На даний момент по 24,95 % акцій належить Trading Field Limited та Endless Moonlight Limited, а 38.2796 % – НАК “Нафтогаз України”.