Чому кругова порука не рятує корупціонерів-силовиків?

Суспільство
20 Грудня 2011, 12:17

Напередодні Дня міліції Служба безпеки України підготувала колегам з МВС неприємний подарунок – схопила у Києві п’ятьох міліціонерів, підозрюваних у скоєнні посадових злочинів. При чому не якихось там патрульних, а кадрових офіцерів, серед яких є один підполковник. При чому, підозрюваних «брали» не у затишних кабінетах, а на вулиці, зі стріляниною, як справжніх бандитів.. Хоча за кілька днів всіх їх відпустили на підписку про невиїзд.

СБУ ухопилася за побитого злодія

Офіційна версія міліції досить заплутана. «Ще 24 листопада минулого року на одній з вулиць в Дніпровському районі столиці місцеві правоохоронці затримали «на гарячому» трьох злодіїв – так званих «барсетників», що займалися крадіжками з автомобілів, – розповів Володимир Поліщук, речник МВС. – Зловмисники якраз поцупили ноутбук «Асус» з припаркованого «Міцубісі».

Патрульні передали крадіїв в руки оперативників Дніпровського райвідділку, які почали з ними «працювати». Допит скоріше за все провадився в звичній для таких випадків манері – добряче відлупцювали «барсетників», напевне, сподіваючись вибити зізнання у причетності до низки подібних злочинів, скоєних у районі. Потім затриманих доправили до ізолятора тимчасового утримання на Подолі. Співробітники ізолятора побачили, що затримані побиті, в одного з них навіть була загіпсована рука. Черговий фельдшер повідомив про скалічених «клієнтів» керівництву. Інформація про інцидент потрапила до керівника київського главку – генерала Олексія Крикуна, і той наказав Управлінню внутрішньої безпеки розібратися. Офіційно повідомляється, що було проведено опитування всіх причетних до затримання, але чомусь кримінальну справу прокуратура Дніпровського району порушила тільки цього річ, 31 березня. Та й то, не проти конкретних перевертнів в погонах, а лише за фактом перевищення влади.

«Поки тривало розслідування, начальник столичної міліції Крикун на щотижневих закритих нарадах, де був присутній і я, казав, що тортури в міліції неприпустимі, і ось-ось відбудеться гучне затримання міліціонерів за подібні злочини», – згадує полковник Поліщук.

Такі пророцтва генерала виглядають дуже дивно, хоча б тому, що його підлеглих у решті решт затримала «конкуруюча фірма» – СБУ, а не оперативники Управління внутрішньої безпеки МВС.

Неофіційна версія затримання

«Після скарги одного з затриманих «барсетників», усіх причетних до інциденту викликали і в прокуратуру, і в СБУ, – на умовах анонімності розповів Тижню офіцер МВС, знайомий із перебігом справи. – Спецслужбісти пропонували індульгенцію в обмін на дуже тісне співробітництво, тобто статус агентів. Міліціонери відмовились, і за ними встановили «наружку» – прослуховували телефони, слідкували за пересуванням».

За інформацією нашого джерела, особливе місце в цій історії посідає перший заступник начальника Дніпровського РУВС столиці – підполковник Леонід Курята. Подейкують, що на нього існує чимало компромату, ніби він був пов’язаний із «кришуванням» тих же барсетників, йому закидали хабарництво ще з часів його роботи в Деснянському РУ. Ще 2008 року тодішній заступник голови СБУ Тиберій Дурдинець підготував для Секретаріата президента список правоохоронців, які підлягають оперативній розробці за корупцію. На чільному місці в цьому листі значився тоді ще майор Леонід Курята і його керівник Віталій Чайка. Однак затримання чомусь так і не було реалізоване. Коли ж трапився привід із заявою побитого злодія, за Куряту взялися серйозно. Напевне, сподівалися захопити і його керівника – Чайку, проте той виявився занадто обережним.

Напередодні затримання Курята ще й насипав солі на хвіст конкурентам з СБ. Він помітив за собою стеження і викликав наряд міліції, який пов’язав «наружку» СБУ. Ходять чутки, що один із заступників Хорошковського так розлютився, що віддав наказ брати Куряту і його поплічників якомога жорсткіше. 15 грудня на Червоноткацькій поблизу Дніпровського РУ фігурантів справи схопили, проте знову вийшов конфуз. Міліціонери витягли зброю і навіть намагалися втекти на автомобілі, тому «Альфа» відкрила вогонь по машині, дивом ніхто не отримав поранення (за офіційною версією кинули лише світло-шумову гранату. – Авт.). За нашою інформацією (утім, офіційно не підтвердженою. – Ред.) після допитів чи то у самого Куряти, чи в когось з його колег виявилася зламана щелепа й інші травми, тому двоє фігурантів справи зараз у лікарні, решта – у слідчому ізоляторі. Затриманим «світить» до 8 років у Макошино (в’язниця для колишніх правоохоронців), якщо ті, звісно, не знайдуть підходи до слідчих і суддів.

Слабкі ланки правоохоронної корупції

Мораль цієї історії в тому, що кругова порука – не такий вже надійний захист, коли ти занадто жадібний, упертий, самовпевнений і не хочеш йти на компроміси. Працівник карного розшуку Києва на умовах анонімності розповів Тижню, що побиття злодіїв на допитах звична справа, Управлінню внутрішньої безпеки, СБУ і прокуратурі зазвичай на скарги постраждалих начхати. А хід таким папірцям дають, коли міліціонер, на якого скаржаться, «усіх дістав».

«У моїй практиці був випадок коли зловили «на гарячому» квартирного злодія, той, звісно, не хотів розповідати, кого ще «обчистив» у Києві, – каже оперативник одного з районів столиці. – Ну не буду ж я благати його. Спочатку спробували поговорити по-хорошому – чаєм пригостили, дали цигарок. А це мурло напилося чаю, задиміло і каже тобі в очі: «Пішов ти на…, начальнику». Ну я й не витримав – кілька разів йому зацідив в зуби. Після цього той швидко згадав всі свої «подвиги».

За словами бувалого «опера», коли ж адвокат підбив затриманого написати скаргу на тортури, з прокуратури йому відповіли шаблонним листом: «Під час перевірки порушень законодавства не виявлено». «Якби не підполковник Курята був би таким пихатим, 100% гарантії – сидів би й зараз у своєму кріслі», – резюмує наш співрозмовник.

Ось ще кілька прикладів слабких ланок системи, якими вирішено було пожертвувати.

В березні цього року почали судити старшого секретаря Дніпровського райсуду на прізвище Атлас, яка начебто вимагала і отримала від киянина 2,4 тис. грн за вирішення питання про позбавлення прав після ДТП. Дуже показово, що на лаву підсудних потрапила секретарка засідання, а не суддя, адже вірогідніше кошти вона брала не для себе, а просто виконала роль листоноші. Підсудна на підписці про невиїзд.

У вересні цього року до суду скерували справу відносно адвоката Юрія Чепурнова та судді Дніпровського суду Едуарда Бовкуна, яких звинувачують у хабарництві. За версією слідства, 29-річний адвокат передав судді близько $5 тис за рішення не конфісковувати майно у фігурантки однієї зі справ. Напевне, суддя не хотів ділитися, тому й полетіли голови. Показово, що адвокат, як посередник при передачі хабара, заарештований, а суддя Бовкун насолоджується підпискою про невиїзд і має змогу залагодити питання.

В жовтні «спалилася» суддя Солом’янського райсуду Надія Христенко. За офіційною версією, вона вимагала та отримала хабар у $1 тис. від підсудного на прізвище Чучман за присудження умовного терміну покарання за незаконне зберігання зброї. Суддя на підписці про невиїзд, тому в неї ще є шанс вирішити свої питання через Вищу раду юстиції чи Вищу кваліфікаційну комісію суддів.

Також наразі розслідується справа проти судді Оболонського райсуду Сергія Волкова, який за $2 тис. погодився влаштувати тяганину по цивільній справі пана на прізвище Скутельников. Суддя знову ж таки на підписці тому в нього ще багато козирів і великі шанси вийти сухим з води.