Чому країна виявилась не вакцинованою? Про що дискутували у “Cвободі слова” на ICTV

Політика
26 Жовтня 2021, 16:20

Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна тільки виходить на пік захворюваності на Covid-19 

Найближчі два тижні очікується дуже складна ситуація з захворюваністю.

– Ми зараз тільки заходимо в пік. На нас чекають два тижні дуже складної ситуації, пов’язаної з Covid-19. Ще раз наголошую, що наша система охорони здоров’я станом на сьогодні має 90 тис. ліжок, які підготовлені, щоб можна було приймати хворих, – заявив він.

Олексій Данілов додав, що наразі в лікарнях перебуває 48 тис. хворих. Згідно з прогнозами РНБО, максимальна кількість хворих на Covid-19 у медзакладах може сягнути 55-60 тис.

Однак він зазначив: якщо громадяни почнуть вакцинуватися, обмежать свої контакти і дотримуватимуться всіх обмежень і рекомендацій, то Україна може досить спокійно пройти цей період захворюваності.

Напередодні керівник Центру економіки здоров’я Київської школи економіки (KSE) Юрій Ганиченко повідомив, що в Україні продовжить зростати кількість нових випадків захворювання на коронавірус. За його словами, варто очікувати близько 30 тис. інфікувань щодоби уже найближчим часом. Зокрема,  значне погіршення епідситуації може бути уже у перші тижні листопада.

Також Данілов назвав регіони, де зафіксовано найбільше випадків мутації штаму Дельта

– Наші науковці закінчили дослідження і ми маємо на сьогодні підтвердження, що та мутація Дельти, що почалася з Великої Британії, сьогодні вже є на території нашої країни, – сказав Данілов.

Йдеться про західну Україну, а саме Львів та Тернопіль. Також Данілов заявив що мутація штаму починає “залазити до Києва”.

– Це хвороба, яку не можна побачити, але її легко потім можна відчути… Скажіть, будь ласка, що ще потрібно зробити, щоб люди усвідомили – або вони вакцинуються, або відправляються на кладовище? – пояснив посадовець.

Нова мутація штаму коронавірусу Дельта вважається заразнішою та смертоноснішою. Її вперше виявили у липні у Великій Британії, після того кількість випадків почала зростати. Науковці назвали нову мутацію AY.4.2, вони ретельно вивчають її особливості, але поки сказати, що вона призводить до більш складного перебігу хвороби, не можуть.

Голова МОЗ Віктор Ляшко розповів про ситуацію з киснем для хворих на Covid-19

За його словами, 344 тонни рідкого кисню в день споживає Україна у лікарнях.

– Сьогодні 289 закладів охорони здоров’я автономні по забезпеченню киснем. Стоять кисневі станції, які генерують кисень. Але його не вистачатиме, якщо ми не вакцинуватимемось. Кисень постачається туди, де він повинен бути. Тому коли говорять, що кисню залишилось на 2-3 дні – це не означає, що його немає, – розповів міністр в ефірі Свободи слова на ICTV.

Віктор Ляшко додав, що наразі споживання кисню одним пацієнтом виросло вшестеро. Він зазначив: якби такі показники були восени 2020 року або навесні 2021-го, то в нас була би величезна летальність. Тому, за словами Віктора Ляшка, сьогодні система охорони здоров’я за таких темпів споживання кисню справляється з ситуацією.

22 жовтня під час свого виступу у Верховній Раді очільник МОЗ повідомив, що на тлі більш ніж дворазового збільшення потреби лікувальних установ в медичному кисні, два вітчизняних виробника призупинили його вироблення через планові регламентні роботи.

Тому МОЗ обіцяє постачання життєво необхідного кисню з Польщі. Обсяг – майже 240 тонн на тиждень. За словами Віктора Ляшка, всі пацієнти, які потребують кисневої підтримки, отримують її в повному обсязі.

Також він назвав три області, які днями перейдуть у червону зону

З 26 жовтня червону зону запровадять у Рівненській та Миколаївській областях. Днями ще п’ять областей додатково увійдуть у червону зону епідемічної небезпеки.

За словами Ляшка, йдеться про Львівську, Житомирську та Луганську області, ще дві міністр не назвав. Відповідне рішення Комісія з ТЕБ та НС може ухвалити уже 26 чи 27 жовтня.

– Буде скликання ТЕБ та НС. Це може бути завтра чи післязавтра, залежно від завантаженості членів ТЕБ та НС. І буде ухвалено, а я впевнений, що 100% буде ухвалено, рішення про запровадження червоного рівня епідемічної небезпеки в декількох областях – Львівська, Житомирська, Луганська.

Окрім того, МОЗ змінив алгоритм розрахунку завантаженості ліжок у лікарнях

– Тепер індикатор розраховується не просто на ліжка, а на ліжка з підведеним киснем, щоб можна було надавати кисневу терапію. В кожному обласному центрі є певний резерв ліжок, який можна розширити, щоб надавати медичну допомогу. Закривається планова госпіталізація, відкривається надання допомоги хворим на Covid-19. Ці місця постійно додаються, – пояснив міністр.

Віктор Ляшко додав, що за минулий тиждень додали 10 800 ліжок, за позаминулий – ще 11 тис. Тому станом на сьогодні 68 тис. ліжок готові приймати хворих на Covid-19.

Потенційно цю кількість готові розширити до 82 тис. з додатковим резервом.

Минулого тижня перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Микола Поворозник повідомив, що у Києві зайняті вже понад 50% ліжок для прийому хворих на коронавірус.

За його словами, ситуація із захворюваністю на Covid-19 у столиці досить складна. Щодня фіксують понад тисячу нових випадків захворювання. Дуже стрімко заповнюються лікарні хворими, які потребують кисневої підтримки.

За підробку Covid-сертифікатів каратимуть і виробників, і покупців – Венедіктова

– Звичайно, це буде стосуватися всіх, і це стосується всіх. Ми притягаємо до відповідальності і тих, хто продає підробки – це і сертифікати, і тести, і тих, хто їх купує, – сказала  генеральний прокурор Ірина Венедіктова

Генеральний прокурор розповіла, що порушникам може загрожувати штраф, обмеження волі або арешт. Вирок залежить від позиції суду, десь це штраф до 34 тис. грн, а десь – обмеження волі.

– У будь-якому разі це притягнення до кримінальної відповідальності. В особи буде залишатися назавжди така стрічка в його чи її біографії.

Зі свого боку очільник Міністерства внутрішніх справ Денис Монастирський проінформував, що наразі правоохоронці відкрили понад 800 кримінальних проваджень за фактом підробки Covid-сертифікатів. Він повідомив, що часто підробкою документів займаються недобросовісні лікарі. За його словами, відповідь правоохоронних органів на це буде жорсткою.

У різних регіонах України працює 1,2 тис. мобільних груп, які можуть визначити підробки Covid-сертифікатів. У них входить не лише поліція, а й представники Держпродспоживслужби та місцеві органи.

Голова МВС зауважив, що в Україні порушено понад 800 проваджень за фактами підроблених Covid-сертифікатів

– На сьогодні порушено понад 800 кримінальних проваджень. Але це лише цифри, а нас цікавлять конкретні імена і чим завершаться усі ці провадження. Бо коли ми говоримо про підроблений Covid-сертифікат, то напевно жоден штраф не покриє шкоду від того, що людина може заразити десятки або сотні людей, – повідомив міністр внутрішніх справ Денис Монастирський.

Денис Монастирський додав, що ситуація з підробленими Covid-сертифікатами негативно позначається на міжнародному іміджі країни. Так, за його словами, Мальта внесла Україну до списку, згідно з яким українські Covid-сертифікати не визнаються. Тому туди поїхати неможливо.

Крім того, Монастирський розповів, як визначають підробки Covid-сертифікатів

Наразі в Україні працює 1,2 тис. мобільних груп, які можуть визначити підробки Covid-сертифікатів.

До них входять поліцейські, співробітники Держпродспоживслужби, місцеві органи, навіть самі медики можуть перевірити справжність документа про вакцинацію.

– Вони їх перевіряють і в автобусах міжобласного сполучення, і поїздах тощо. Трапляються випадки, на жаль, коли деякі недоброчесні медики пропонують підроблені сертифікати. Це, звичайно, найбільша шкода, але і їх поліція виявляє, адже проводяться контрольні закупки…

Монастирський наголосив, що реакція правоохоронців на дії таких недобросовісних лікарів буде жорсткою.

– Позиція поліції та правоохоронних органів, зокрема, буде надзвичайно жорсткою у цій ситуації. І я думаю, що позиція міністра охорони також щодо керівників таких лікарень відповідно і відповідні пропозиції будуть внесені.

У регіонах відбувається жах: волонтер про ситуацію з кисневими концентраторами

Волонтерка і співзасновниця фонду Свої Леся Литвинова розповіла про ситуацію з кисневими концентраторами в Україні. В ефірі програми «Свобода слова» на ICTV вона зазначила, що в країні склалася катастрофічна ситуація.

– Як людина, яка за сьогодні видала близько сотні концентраторів, хочу сказати, що ми в жахливому становищі. Як на мене, в країні катастрофа. Києву пощастило більше, йому трішки легше. Але те, що відбувається в регіонах, – це абсолютний жах, – заявила вона.

Зі свого боку міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко подякував усім волонтерам, які допомагають з кисневими концентраторами, і додав, що розуміє, яка наразі ситуація в регіонах.

Він заявив, що за субвенцію у розмірі 700 млн грн було куплено 14 600 кисневих концентраторів, які наразі поставлені або до закладів первинної медичної допомоги, або вже навіть були в центрах баз спецмедпостачання і сьогодні передаються в заклади охорони здоров’я.

Минулого тижня директор благодійного фонду Корпорація Монстрів Катерина Ножевнікова написала у соцмережах, що в Одесі – катастрофічна ситуація з киснем для дітей, хворих на Covid-19. Зокрема, зі 140 дитячих ліжок зайняті 74. У відділенні вже є навіть п’ятимісячні малюки. Зважаючи на таку ситуацію, волонтери навіть відкрили збір коштів на кисень для дітей, хворих на Covid-19.


Загалом в обговоренні брали участь: міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко, міністр внутрішніх справ України Денис Монастирський, Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова, колумніст, інвестиційний банкір, компанія Dragon Capital Сергій Фурса, системний аналітик, блогер Євген Істребін, голова Всеукраїнської мережі людей, які живуть із ВІЛ/СНІД Дмитро Шерембей, лікар-інфекціоніст, імунолог, ГО «Батьки за вакцинацію» Федір Лапій, волонтерка, співзасновниця фонду «Свої» Леся Литвинова, лікарка-інфекціоністка, Чернівецька обласна клінічна лікарня Ольга Кобевко.

Повне обговорення можна подивитися у записі трансляції «Свободи слова» на сторінці Facebook чи YouTube.

Автор:
Тиждень