Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Чому французи бояться аварії на ЗАЕС більше ніж решта європейців

Світ
23 Серпня 2022, 12:24

Ситуація на Запорізькій атомній станції залишається топ-темою французьких медіа впродовж останніх десяти днів. Чому так? Не лише через привид «Третьої світової», яким московська пропаганда не втомлюється лякати світ. У цій справі власне для Франції існує важливий внутрішній чинник, а саме — загальна репутація безпеки атомної енергетики. Аспект цей для Парижа є настільки чутливим, що Емманюель Макрон, який з кінця травня припинив регулярно дзвонити Путіну, знов взявся за слухавку, аби домовитись про приїзд місії МАГАТЕ на ЗАЕС.

 

Тривогу французького президента розшифрувати нескладно. Якщо б росіянам вдались бодай локальні провокації на захопленій АЕС, скажімо, на рівні невеликих витоків радіації, це отруїло б не лише людей та довкілля, але й загальну атмосферу на всіх без винятку переговорах на атомні теми. Найменша катастрофа на українському реакторі миттєво вдарила б і по французьких інтересах, адже Париж не лише гарантує «мирним атомом» свою енергетичну безпеку, але й експортує модерні реактори «під ключ».

 

Читайте також: Світові медіа про ядерний тероризм Росії: Страх перед новою Фукусімою

 

Станом на сьогодні атомна енергетика покриває 72% виробництва електроенергії у Франції, що становить 27% кінцевого енергоспоживання країни. Французький ядерний сектор об’єднує 2500 компаній, у яких працює понад 250 000 співробітників, річний обіг галузі — €50 млрд, включно з €14 млрд доданої вартості. У лютому 2022 року президент Макрон оголосив перезапуск ядерної програми та анонсував будівництво шести нових реакторів. Він виділив €1 млрд на «розробку проривних технологій», зокрема, для маленьких ядерних реакторів, а також на пошук способів кращої утилізації ядерних відходів та створення нових АЕС четвертого покоління, що дозволять ці відходи зменшувати.

 

Війна Росії проти України морально зобов’язує ЄС поступово відмовлятись від російських нафти й газу, щоб не фінансувати агресора. У цьому контексті зростають не лише роль, вплив та статус атомної енергетики, але й ризики, що з нею пов’язані. Попри те, що РФ теж експортує свої реактори, спокуса тероризувати світ привидом ядерного апокаліпсису виявилася для Москви сильнішою за прагматичний розрахунок. Та хіба це вперше? Париж натомість не може дозволити собі репутаційні ризики. Нехай від місії МАГАТЕ якихось серйозних наслідків чекати не варто, але Макрону конче потрібно заспокоїти споживача французького електроструму, запевнивши його, що все під контролем, МАГАТЕ — на чатах, а дипломатія — не безперспективна.

 

Читайте також: Петро Котін: «Ніхто не міг уявити, що до будівлі реакторного відділення атомної станції може підʼїхати танк і розпочати обстріл»

 

Сказати, що французька преса не допомагає Макрону тамувати споживацькі страхи — не сказати нічого. «У Запоріжжі виникла небезпека нового Чорнобилю!» — повідомляє радіо FranceInfo. «Якщо Запорізька АЕС вибухне, у російських солдат захисні костюми є», — цитує російського пропагандиста Соловйова часопис Indépendant. «Макрон і Путін відновили діалог через загрозу ядерної аварії в Запоріжжі», — інформує Le Monde. «На Запорізькій АЕС існує небезпека масштабної катастрофи», – повідомляє економічне видання La Tribune, посилаючись на… Путіна. Все це — лише заголовки респектабельної преси. Учасників телевізійних ток-шоу взагалі краще не слухати: чим менш обізнаним є «експерт» в українській тематиці, тим завзятіше він лякає аудиторію невідворотним лихом. Проте, скажімо, у сусідніх Німеччині та Іспанії ситуація спокійніша в рази.

 

Як проектується ця специфічна французька паніка на інтереси України? Перший очевидний висновок — про комунікацію. Кремль тому й погоджується (на словах), на міжнародну інспекцію на ЗАЕС, що не може перемогти зброєю. Москва хитрує й розставляє пастки, до яких заманює одного за одним західних гравців. Застрашити французів «ненадійністю» атомних реакторів — одна з цілей інтервенції на інформаційному полі. Другий важливий момент, що випливає з домовленості Путіна з Макроном про приїзд МАГАТЕ до Запоріжжя: Кремль шукає способу «легітимізувати» крадіжку. Якби візит відбувся за московським сценарієм, РФ знову виглядала б договороспроможною, відчиняла б двері міжнародній інспекції, поводилася як тимчасовий, але господар ситуації… І зафіксувала б себе в цій ролі, бодай на час.

 

Завдання України — не дозволити втілити цей російський сценарій з використанням міжнародних гравців. Важливо не поспішати й детально уточнити формат візиту, попередньо узгодити доступ до стратегічних об’єктів роботи станції, без яких звіт МАГАТЕ не може бути оприлюдненим. Приїзд інспекторів не звільнить АЕС, не вижене звідти російську армію. Тому Україні важливо не приносити свої інтереси в жертву французьким страхам та московським інтригам і не починати грати в чужу гру.