Алла Лазарева власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Чому французька молодь підтримує проросійського Меланшона — «дідуся, який про все має свою думку»

Світ
8 Квітня 2024, 15:22

«Уяви собі, мій син почав висловлюватися в дусі крайніх лівих!» — поскаржилася приятелька з таким щирим сумом у голосі, що жодними словами не передати. Ще б то! Що таке комуністична ідея на практиці, вона знає не із чужих слів. Але… у молодих свої виклики й свої випробування. Крайній лівий радикалізм спокушає покоління за поколінням своєю «революційною романтикою». А французи, собі на щастя, не мали концтаборів та Голодомору, тож їм ще легше зачаровуватись ілюзіями.


Те, що ідеали свободи, рівності й братерства в прочитанні Жана-Люка Меланшона — лише риторика, більшість з нинішніх двадцятилітніх зрозуміють згодом. Нині ж, згідно з висновками соціологів, майже 80 % підтримки партії «Нескорена Франція» надходить від людей віком до 25 років. Не в останню чергу завдяки майстерній комунікаційній стратегії, активній присутності у соцмережах і на різних молодіжних форумах.

«Він схожий на прикольного дідуся, який про все має свою думку, — каже Майліс, студентка одного з паризьких вишів. — Він говорить таким самим сленгом, як ми, каже про несправедливість, про багатих, які зажерлися, про безсовісних американців, які кидають усіх… Це все те, що нас хвилює. Майже всі мої друзі збираються голосувати за “Нескорених” на виборах до Європарламенту цієї весни».

У певному сенсі Меланшон — феномен французької політичної сцени. Він не сходить з неї десятиліттями. Сивина, зморшки та лайлива вдача не відштовхують від нього нові й нові покоління молодих.

«Хто не голосує за крайніх лівих у молоді роки, не має серця, проте той, хто після п’ятдесяти їх досі підтримує, — не має голови», — зазначає сусід.

«Жан-Люк Меланшон може казати що попало, але він все одно матиме солідну електоральну базу — не менше 10–12 % голосів. Він утрачає деяку підтримку поміркованих лівих, але все ще має ультрабільшість серед радикальних виборців», — зазначає Жан-Ів Дормажан, засновник інституту Cluster17 — незалежної лабораторії, що спеціалізується на дослідженні громадської думки.

Лідер «Нескореної Франції» каже «що попало» не так уже й рідко. Насамперед про війну Росії проти України, яку він полюбляє коментувати у твіттері. «Ми позаблокові. У нас немає ні господаря, ні політичного табору. Ми міркуємо з огляду на інтереси нашої країни, тому в нас однакові принципи за будь-яких обставин. Ми ніколи не проголосуємо за участь у війні проти Китаю чи Росії», — написав він цими днями на своїй сторінці.

Тому що послідовний: партія Меланшона від початку повномасштабного нападу жодного разу не підтримала ані збройну допомогу Україні, ані визнання Голодомору геноцидом, ані конкретні антиросійські санкції.

Проросійські симпатії Меланшона не піддаються впливу ані років, ані аргументів. «Війна з Росією може призвести лише до нашого повного знищення. Усі наші союзники відкинули задум Макрона щодо введення військ в Україну. Наш обов’язок — знайти засоби для обговорення миру. Мир можливий!» — відверто бреше Меланшон, «забуваючи» про підтримку лідерами Фінляндії та країн Балтії ідеї можливої збройної присутності на боці України. Умови «миру» з росіянами — узагалі окрема тема, але хто ж уважно перевіряє інформацію? Чорно-біла картинка світу спокушає молодь, ілюзія простих рішень для складних проблем заколисує страхи.

Читайте також: «Винна Україна». Як війна впливає на внутрішню політику Франції

Ті, хто уважно стежить за російсько-українською війною, категорично не згідні з «Нескореними» через цинічне потурання агресорові. Але політично свідомих молодих людей віком до 25 не так і багато. Загалом більшість мешканців країни, як і раніше, Україну підтримують. Але для пересічних французів українська тема не є найголовнішою турботою. Більше хвилюють кліматичні зміни, посуха на Півдні Франції, зріст цін, проблеми з пошуком роботи… Своя сорочка завжди ближча до тіла.

Меланшон уміло грає на тривогах і світоглядних прогалинах молодих людей, яких він утягує в тенета своєї політичної гри.

Чим небезпечні французькі крайні ліві в контексті підтримки України? Насамперед незмінною промосковською позицією свого харизматичного лідера. Якщо крайні праві на чолі з Марін Ле Пен переважно утримуються під час голосувань про збройну допомогу «з поваги до героїчного українського народу», крайні ліві відкрито підігрують Кремлю. Що під час голосувань у Європейському парламенті, що на національному рівні фракція «Нескорених» завжди ллє воду на московський млин. У перспективі виборів до Європейського парламенту, що відбудуться на початку червня, популярність цієї політичної сили створює проросійському лобі додаткові можливості. Нестабільність за океаном цю небезпеку лише підсилює.